Stres oksydacyjny: przyczyny i leczenie

Stres oksydacyjny to zaburzenie równowagi pomiędzy ilością antyoksydantów oraz wolnych rodników w organizmie. Nadmiar wolnych rodników wytwarza się w wyniku prowadzenia niezdrowego trybu życia, złej diety I długotrwałego stresu. Stres oksydacyjny jest bardzo groźny dla naszego organizmu i stanowi przyczynę wielu chorób, m.in. nowotworów.

Stres oksydacyjny inaczej nazywamy stresem lub obciążeniem tlenowym. Pojawia się, gdy ilość antyoksydantów (przeciwutleniaczy) oraz wolnych rodników (utleniaczy) ulegnie zachwianiu. Zarówno wolne rodniki, jak i antyoksydanty znajdują się w organizmie i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Powinny jednak występować w odpowiednich ilościach. Jeśli równowaga pomiędzy nimi zostanie zaburzona, tworzy się stan niebezpieczny dla naszego organizmu.

Stres oksydacyjny - przyczyny jego powstawania

Wolne rodniki występują w naszym organizmie naturalnie, powstają przy każdym oddechu, w efekcie przetwarzania tlenu na energię. Ich powstawanie w nadmiarze jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Wśród czynników sprzyjających ich tworzeniu są:

  • spożywanie nadmiernych ilości alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • zła dieta (bogata w tłuszcze utlenione i cukry),
  • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku,
  • długotrwały stres,
  • długa ekspozycja na promieniowanie UV,
  • duży wysiłek fizyczny.

Stres oksydacyjny - objawy

Kiedy nasz organizm przechodzi stres oksydacyjny, pierwszymi objawami są: bóle głowy, mięśni oraz stawów, zaparcia, problemy z trawieniem, wysypka na ciele. Później mogą pojawić się kolejne: stany zapalne, ogólne osłabienie, skutki niedoboru witamin.

Zobacz wideo Jaka dieta, taka twarz. Uważaj, co jesz, bo to widać na twarzy!

O stresie oksydacyjnym nie wie zbyt wielu pacjentów. Objawy często są mylone z innymi chorobami. Aby zdiagnozować stan stresu oksydacyjnego należy zgłosić się na badanie krwi. Pozwala ono określić ilość wolnych rodników I antyoksydantów.

Stres oksydacyjny - skutki

Stres oksydacyjny może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, rozwoju miażdżycy, chorób układu krwionośnego. W trakcie trwania tego stanu utlenieniu ulegają lipidy błon komórkowych skóry oraz m.in. kolagen, co skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry. Stres oksydacyjny powoduje również jej liczne choroby, np. czerniaka.

Czerniak nie jest jedynym nowotworem, do którego może doprowadzić stres oksydacyjny, ponieważ nadmierna ilość wolnych rodników w organizmie prowadzi do uszkodzenia DNA. Ponadto stres oksydacyjny jest jedną z przyczyny powstawania chorób neurodegeneracyjnych, jak np. choroba Alzheimera.

Stres oksydacyjny - jak go unikać?

Stres oksydacyjny powstaje w wyniku prowadzenia niezdrowego trybu życia. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się obciążenia tlenowego, należy zmienić i utrzymywać styl odżywiania - jeść produkty bogate w antyoksydanty (w szczególności warzywa i owoce), pić przynajmniej półtora litra wody dziennie. Dobrze byłoby odstawić alkohol, papierosy, a także unikać stresu - wysoki poziom adrenaliny ma ogromny wpływ na autooksydacje. Warto zadbać o odpowiednią ilość pierwiastków, takich jak cynk i selen, ale też zwiększyć jakość i ilość aktywności fizycznej - regularnie uprawiany sport poprawia metabolizm i wśród licznych plusów, pomaga też radzić sobie ze stresem.

Więcej o: