Przepuklina pachwinowa - przyczyny, objawy, leczenie, operacja

Przepuklina pachwinowa jest jedną z najczęściej występujących przepuklin brzusznych. Częściej pojawia się u mężczyzn, niż u kobiet, potrafi bardzo długo nie dawać żadnych objawów, jednak zaniedbana prowadzi nawet do zagrożenia życia. W jaki sposób uniknąć powstania przepukliny, a jeśli się wytworzy, jak ją leczyć? Które sygnały i dolegliwości powinny być szczególnie alarmujące?

Przepuklina pachwinowa - czym jest?

Jelita oraz inne narządy wewnętrzne umiejscowione w jamie brzusznej są otoczone solidną warstwą ochronną - otacza je otrzewna oraz mięśnie brzucha. Niekiedy jednak z różnych przyczyn dochodzi do osłabienia tej bariery. Najczęstszy scenariusz w przypadku przepuklin powstających u dorosłego człowieka wygląda następująco:

 1. Za każdym razem, gdy człowiek śmieje się, kaszle lub oddaje mocz i stolec, w jamie brzusznej wzrasta ciśnienie.
 2. Pewien fragment mięśni chroniących wnętrzności przed przemieszczeniem robi się coraz słabszy i zaczyna się rozwarstwiać.
 3. Fragment mięśnia pęka, a przez powstały uchyłek wychodzi jelito.

Przepuklina pachwinowa jest więc stanem, w którym narząd wewnętrzny lub jego fragment przemieszcza się w miejsce, w którym nie powinien się znajdować, poza obszar jamy brzusznej. U większości zdrowych osób mięśnie brzucha i otrzewna są w stanie wytrzymać warunki powodowane przez tak zwaną tłocznię brzuszną, czyli wzrost ciśnienia. W specyficznych warunkach dochodzi do osłabienia tej bariery. Najczęściej powstaje wtedy przepuklina pachwinowa, która dzieli się na dalsze dwa rodzaje.

Typy przepuklin

Przepuklina brzuszna może być wadą wrodzoną, powstałą w procesie rozwoju zarodka. Skutkiem jest powstanie u noworodka, a nawet już u płodu w macicy, luki w powłokach brzusznych, przez którą wydostają się wnętrzności. Taki stan można zdiagnozować jeszcze przed porodem. Istotna jest szybka interwencja chirurga dziecięcego, ponieważ przepuklina u noworodka jest o wiele groźniejsza, niż u dorosłego. Może prowadzić do poważnych powikłań.

O wiele częściej zdarzają się jednak przepukliny brzuszne u dorosłych. Szczególnie częstym typem przepukliny jest przepuklina pachwinowa, ponieważ właśnie w okolicach pachwin mięśnie brzucha łączą się powięziami z kośćmi i są nieco słabsze. Występują dwa typy przepukliny brzusznej w okolicach pachwin:

 • przepuklina udowa, występująca pod więzadłem pachwinowym, częstsza u kobiet
 • przepuklina pachwinowa, występująca nad więzadłem pachwinowym, częstsza u mężczyzn

Wspomniane różnice wynikają z budowy kanału pachwinowego. U kobiet jest on niezbyt rozbudowany, mieści jedynie więzadło obłe macicy. U mężczyzn mieści także powrózek nasienny (nasieniowód, naczynia krwionośne, nerwy, mięsień dźwigacz jądra). Większy kanał pachwinowy tworzy ryzyko utworzenia się przepukliny pachwinowej. Z kolei u kobiet każdy kolejny poród powiększa ryzyko powstania przepukliny udowej, poszerzając kanał udowy.

Przepuklina pachwinowa - objawy

Bardzo często zdarza się, że przepuklina długo pozostaje niewykryta. Niekiedy pacjent zwraca uwagę na dziwny, choć nie dający odczuć bólowych "guzek" o miękkiej strukturze, który uwidacznia się szczególnie podczas śmiechu, kaszlu, kichania, wydalania. Innym razem przepuklina powoduje:

 • trudności w oddawaniu stolca,
 • ból przy dotykaniu lub po wysiłku fizycznym,
 • widoczne i wyczuwalne, miękkie uwypuklenie na brzuchu, które znika w pozycji leżącej, ale z czasem powiększa się, schodzi do worka mosznowego (u mężczyzn) i jest widoczne stale.

Przez większość czasu przepuklina nie tworzy zagrożenia dla życia. Niekiedy jednak zdarza się, że jelito uwięźnie w otworze, który zamknie jego światło i zniesie drożność. Objawy takiego stanu można łatwo rozpoznać:

 • silny ból brzucha i wzdęcie,
 • niemożność oddania stolca i gazów,
 • nudności, wymioty,
 • przyspieszenie tętna,
 • w miejscu wcześniej pojawiającego się miękkiego, "pływającego" i poddającego się uciskowi uwypuklenia powstaje twardy, bolący guz,
 • skóra nad przepukliną jest czerwona i gorąca.

Taki stan zagraża bezpośrednio życiu - w krótkim czasie może się wytworzyć martwica jelita. Uwięźnięcie przepukliny wymaga szybkiej interwencji chirurga. Warto dodać, że w istniejącej przepuklinie jelito może uwięznąć w każdej chwili, przy każdym ruchu.

Przepuklina pachwinowa - przyczyny powstawania

Istnieją trzy okresy życia, w których przepuklina pachwinowa pojawia się szczególnie często:

 1. U noworodków, gdy po odpadnięciu pępowiny nie zrasta się otwór u jej podstawy (przepuklina pępkowa) - stan ten powinien minąć do czwartego roku życia.
 2. Okres szybkiego wzrostu i wysokiej aktywności fizycznej dziecka.
 3. Późna dorosłość i podeszły wiek, związany ze zwiotczeniem mięśni brzucha.

Powstaniu przepukliny sprzyjają ponadto:

 • ciężka, fizyczna praca,
 • otyłość i nadwaga (rozpychanie się jelit przeciążonych dużymi porcjami jedzenia i osłabienie mięśni brzucha),
 • częste, powtarzające się zaparcia,
 • uporczywy, długotrwały kaszel, na przykład przy chorobach płuc,
 • przerośnięta prostata (utrudnia oddawanie moczu).

Jak można zapobiegać powstaniu przepukliny? Z pewnością wskazany jest racjonalny, zdrowy tryb życia, bez pracy fizycznej ponad siły. Warto uważać na wagę i pilnować, by nie doszło do otyłości. Nawracające zaparcia usunie zmiana diety i łagodne środki na przeczyszczenie. Z kolei choroby płuc i prostaty wymagają interwencji lekarza - ryzyko powstania przepukliny to tylko jedno z towarzyszących im niebezpieczeństw. Warto również obserwować swoje ciało i po stwierdzeniu powstania przepukliny nie czekać, aż stanie się ona zagrożeniem życia, tylko wcześniej zgłosić się na leczenie.

Leczenie przepukliny

Jedynym sposobem na trwałe, skuteczne usunięcie przepukliny pachwinowej jest operacja. Choć czasami poleca się pasy przepuklinowe szyte w pracowniach gorseciarskich, ich działanie nie zostało potwierdzone w badaniach. Nie warto więc wydawać na nie często niemałych pieniędzy.

Przepuklina - operacja

Na czym dokładnie polega operacja przepukliny? Chirurg otwiera jamę brzuszną, oddziela i podwiązuje worek przepuklinowy. Następnie zszywa ubytek w powłoce mięśniowej, wzmacniając ją. Istnieje kilka technik operacji przepukliny, niektóre są związane z wszczepieniem specjalnych siatek wzmacniających powłoki brzuszne. Warto dodać, że operacje te są obciążone niewielkim ryzykiem. Zwykle już na drugi dzień chory wstaje z łóżka, choć przez pewien czas musi być ostrożny i oszczędzać się. Niekiedy stosuje się metodę laparoskopową, wymagającą silnej narkozy, choć skutkującą mniejszą raną pooperacyjną. Klasyczne metody operacji przepuklin można stosować przy znieczuleniu miejscowym, które wiąże się z mniejszą liczbą powikłań i mniejszym ryzykiem.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Komentarze (3)
Przepuklina pachwinowa - przyczyny, objawy, leczenie, operacja
Zaloguj się
 • mjunhy

  Oceniono 1 raz 1

  Mój ojciec czekał 4 miesiące na operację przepukliny pachwinowej bo takie są terminy przyjęć do szpitala Miejskiego w Zabrzu na operacje a jak już doczekał się na swoją kolejkę to lekarz powiedział że nie będzie robił operacji ze względu na duże zaawansowanie choroby.
  Można całe życie płacić na NFZ a jak potrzebujesz pomocy to każą czekać aż będzie za późno.

 • peris49

  0

  Te zioła pomagają ?

 • feministka39

  0

  Moze komus pomoge. Ja mam przepukline pachwinowa od wielu lat. Nie bylo to jakos problemem do czasu az od klilku miesiecy zaczalem odczuwac bole i pieczenie i parcie w okolicach tej przepukliny gdy np. dlugo stalem na nogach czy podczas dlugich spacerow. Zaczalem szukac jakis naturalnych sposobow. Okazalo sie ze w czasach gdy nie znano operacji ludzie radzili sobie z tym problemem dosyc dobrze ziolami. Podane ponizej ziola nalezy. zalac wrzatkiem i parzyc pod przykryciem 10min nastepnie przecedzic i pic 3 -4 razy dziennie malymi lyczkami, kuracja 3 miesiace. Oto przepisy:
  a) lyzeczka ziela przywrotnika, lyzeczka ziela tasznika, lyzeczka kory debu - jest to najskuteczniejsza terapia ja pierwsze efekty zauwazylem juz po kilku dniach bole minely. Niestety musialem przerwac kuracje poniewaz przywrotnik ma wlasciwosci obnizajace cisnienie a ja jestem niskocisnieniowcem wiec slabo sie czulem. Zrobilem kolejna mieszanke.
  b) ziele tasznika, liscie maliny, kora debu - jest to slabsza mieszanka ale rowniez daje efekty, w tym momencie stosuje ja od dluzszego czasu i nie ma jak dla mnie negatywnych skutkow.
  Kilka porad koncowych: Dla wszystkich zaczynajacych kuracje leczenia przepuklin pachwinowych, brzysznych czy przelyku polecalbym zaczac od pierwszej najmocniejszej mieszanki ziolowej. Absolutnie odradzam zakup ziol na Allegro !!!. Maja tam tanio ale sa watpliwej jakosci ja trafilem na wymieszane z trawa suszona wogole nie dzialalo to. Ziola kupujmy w zwyklych sklepach zielarskich pakowane w jak najmniejsze porcje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX