Mamy nowy narząd. Trzeba zaktualizować podręczniki do anatomii

Najciemniej pod latarnią - naukowcy wiedzieli o tej części ciała od dawna, ale mylili się co do jej budowy. Obecna w naszym układzie trawiennym krezka urosła do rangi osobnego narządu i może mieć przełomowe znaczenie w medycynie. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie "The Lancet".

Krezka - nowy organ

Krezka, która jeszcze niedawno była uważana za niezbyt znaczący element naszego organizmu, zyskała miano pełnoprawnego i samodzielnego narządu. Przez ponad 100 lat podręczniki anatomiczne zawierały błędny opis krezki. Tuż po ogłoszeniu wyników badań środowisko naukowe prędko nadrobiło zaległości - nowa definicja krezki pojawiła się już w najsłynniejszym podręczniku do anatomii Gray's Anatomy (Anatomia Graya).

Krezka - co to takiego?

Samo pojęcie krezki nie jest nowe - o jej istnieniu wiedział już Leonardo da Vinci. O co więc chodzi? Krezka, cienka błona otrzewnej, która przytwierdza nasze wnętrzności do ścian jamy brzusznej, do niedawna była uznawana za strukturę złożoną z wielu odseparowanych od siebie elementów. Najnowsze badania dowodzą, że jest to osobny, jednolity organ.

Krezka to jeden, osobny narząd (na ilustracji poszczególne obszary krezki)Krezka to jeden, osobny narząd (na ilustracji poszczególne obszary krezki) redakcja / materiały prasowe / J. Calvin Coffey, D. Peter O'Leary

"To dotyczy nas wszystkich"

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Limerick (Irlandia). Wyniki opublikowano w specjalistycznym czasopiśmie medycznym "The Lancet". Profesor John Calvin Coffey pierwszy zasugerował, że krezka to osobny narząd. Jego zespół badał tajemniczy organ od 2012 roku. "To bardzo ważne odkrycie, ponieważ dotyczy nas wszystkich" - stwierdził Coffey.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Krezka... i co z tego?

Krezka jest osobnym organem - co to dla nas oznacza? Opisanie prawidłowej budowy krezki to pierwszy krok do zbadania, jakie są jej stany chorobowe. Poznanie funkcji krezki rzuci nowe światło na choroby układu pokarmowego. Przyszłe badania dotyczące krezki mogą prowadzić do odkrycia nowych metod leczenia dolegliwości układu pokarmowego i wynalezienia mniej inwazyjnych sposobów operowania, a co za tym idzie - szybszego powrotu pacjentów do zdrowia.

> Przeczytaj: Układ pokarmowy - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości

"Dziś znamy budowę i strukturę krezki. Kolejny krok to poznanie jej funkcji. [...] To wszystko razem tworzy nową dziedzinę medycyny" - powiedział Coffey. Według niego nauka o krezce będzie mieć taką samą rangę jak gastrologia czy neurologia.

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Źródło: The Lancet, University of Limerick, News Medical, Science Alert

Więcej o: