Ból w pachwinie - przyczyny i leczenie

Bóle w pachwinie, konkretnie w miejscu połączenia jamy brzusznej z kończynami dolnymi po lewej lub po prawej stronie, mogą być spowodowane wieloma różnorodnymi czynnikami. Najczęściej jednak przyczyny bólu są dwa niezależnie od tego, czy jest to ból w pachwinie lewej, czy ból w pachwinie prawej. Tymi problemami są przepuklina lub kompresja nerwów kręgosłupa.

Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami bólu są często niezauważalne, ale ich pochodzenie jest drastycznie różne, co zmienia też sposób leczenia.

Ból w pachwinie - przepuklina

Ciało człowieka składa się z jam, które są od siebie oddzielone barierami z tkanki łącznej. Tkanka łączna zapobiega nachodzeniu jednych struktur na drugie i zapewnia im odpowiednie warunki pracy. Jeśli jedna struktura wykona intruzję w przestrzeń innej struktury, mówimy o przepuklinie. Jest to sytuacja potencjalnie bardzo niebezpieczna i może pojawiać się w różnych częściach ciała, a powagę sytuacji ocenia się po rodzaju tkanek biorących udział w przepuklinie i stopniu intruzji.

Ból w pachwinie udowej to przepuklina powstająca przez wydostawanie się tkanek jamy brzusznej poza obszar brzucha. Jest to skutkiem uszkodzenia bariery z tkanki łącznej i mięśni, która chroni dolną ścianę brzucha. Jeśli przepuklina jest duża, ból w pachwinie przy chodzeniu lub kasłaniu nie jest niczym nadzwyczajnym. Zazwyczaj taka przepuklina pojawia się u mężczyzn w wyniku wysiłku fizycznego, ale może też mieć miejsce jako skutek zaawansowanej ciąży u kobiet. Większy nacisk na tkanki brzucha powoduje ich wypychanie.

Kompresja nerwów

Ból w pachwinie promieniujący do kolan to ból wynikający z problemów z kręgosłupem. Boli bowiem nie noga czy staw, ale nerw, który tamtędy przebiega. Nerw sam w sobie boleć nie może, więc informacja dotyczy tkanek, które nerw kontroluje. Mówiąc w sposób ścisły, nie jest to ból w pachwinie. Kompresja nerwu, kiedy jest jeszcze lekka, powoduje odczucia bólowe tylko w jego górnej części, przez co boli zwykle pachwina i pośladek. Kiedy kompresja jest silniejsza, ból przenosi się do kolana, a następnie aż do stopy.

Zobacz wideo

Leczenie bólu w pachwinie

Leczenie bólu w pachwinie zależy od tego, co go powoduje. W przypadku przepukliny podstawowym działaniem jest jej dokładne zlokalizowanie i zastosowanie pasów, które pozwolą na odciążenie brzucha i dadzą czas tkankom na odpowiednie zregenerowanie się. Nie należy samodzielnie stosować pasów wspomagających, ponieważ mogą prowadzić do nieprawidłowego nacisku na tkanki, przez co sytuacja zostanie tylko drastycznie pogorszona.

W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna staje się interwencja chirurgiczna.

Jeśli ból pochodzi od kręgosłupa, konieczne jest zmniejszenie siły kompresji i walka ze stanami zapalnymi, które powstały. Prowadzi się tutaj leczenie kręgosłupa, które może mieć nawet charakter operacyjny, jeśli doszło do poważnych zwyrodnień. W obu przypadkach pacjent może być także leczony niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które są dużo skuteczniejsze w przypadku problemu nerwowego.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: