Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami bólu są często niezauważalne, ale ich pochodzenie jest drastycznie różne, co zmienia też sposób leczenia.
Ciało człowieka składa się z jam, które są od siebie oddzielone barierami z tkanki łącznej. Tkanka łączna zapobiega nachodzeniu jednych struktur na drugie i zapewnia im odpowiednie warunki pracy. Jeśli jedna struktura wykona intruzję w przestrzeń innej struktury, mówimy o przepuklinie. Jest to sytuacja potencjalnie bardzo niebezpieczna i może pojawiać się w różnych częściach ciała, a powagę sytuacji ocenia się po rodzaju tkanek biorących udział w przepuklinie i stopniu intruzji.
Ból w pachwinie udowej to przepuklina powstająca przez wydostawanie się tkanek jamy brzusznej poza obszar brzucha. Jest to skutkiem uszkodzenia bariery z tkanki łącznej i mięśni, która chroni dolną ścianę brzucha. Jeśli przepuklina jest duża, ból w pachwinie przy chodzeniu lub kasłaniu nie jest niczym nadzwyczajnym. Zazwyczaj taka przepuklina pojawia się u mężczyzn w wyniku wysiłku fizycznego, ale może też mieć miejsce jako skutek zaawansowanej ciąży u kobiet. Większy nacisk na tkanki brzucha powoduje ich wypychanie.
Ból w pachwinie promieniujący do kolan to ból wynikający z problemów z kręgosłupem. Boli bowiem nie noga czy staw, ale nerw, który tamtędy przebiega. Nerw sam w sobie boleć nie może, więc informacja dotyczy tkanek, które nerw kontroluje. Mówiąc w sposób ścisły, nie jest to ból w pachwinie. Kompresja nerwu, kiedy jest jeszcze lekka, powoduje odczucia bólowe tylko w jego górnej części, przez co boli zwykle pachwina i pośladek. Kiedy kompresja jest silniejsza, ból przenosi się do kolana, a następnie aż do stopy.
Leczenie bólu w pachwinie zależy od tego, co go powoduje. W przypadku przepukliny podstawowym działaniem jest jej dokładne zlokalizowanie i zastosowanie pasów, które pozwolą na odciążenie brzucha i dadzą czas tkankom na odpowiednie zregenerowanie się. Nie należy samodzielnie stosować pasów wspomagających, ponieważ mogą prowadzić do nieprawidłowego nacisku na tkanki, przez co sytuacja zostanie tylko drastycznie pogorszona.
W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna staje się interwencja chirurgiczna.
Jeśli ból pochodzi od kręgosłupa, konieczne jest zmniejszenie siły kompresji i walka ze stanami zapalnymi, które powstały. Prowadzi się tutaj leczenie kręgosłupa, które może mieć nawet charakter operacyjny, jeśli doszło do poważnych zwyrodnień. W obu przypadkach pacjent może być także leczony niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które są dużo skuteczniejsze w przypadku problemu nerwowego.
To również może cię zainteresować: