Kolka nerkowa - objawy, leczenie i przeciwdziałanie

Kolka nerkowa sygnalizowana jest przez nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, który niemal zawsze prowadzi do objawów bólowych. Trudno je przeoczyć, są bowiem na tyle silne, że klasyczne leki przeciwbólowe nie zdają już egzaminu. Właśnie ten stan określany jest mianem kolki nerkowej i nie wolno go lekceważyć, może być bowiem pierwszym sygnałem kamicy nerkowej - choroby w skrajnym przypadku stanowiącej zagrożenie dla naszego życia.

Kolka nerkowa – przyczyny

Za kolkę nerwową odpowiedzialne jest zjawisko polegające na napieraniu na nerki dużej ilości moczu. Niestety, ich odpływ nie jest możliwy, uniemożliwiają to bowiem zalegające na nerkach kamienie. W konsekwencji, choć pojawia się nieprzyjemne uczucie wypełnienia, pacjent nie jest w stanie oddać moczu.

Kolka nerkowa – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem kolki nerkowej jest ból, dla którego charakterystyczne jest to, że zwykle zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej. Już on sam jest trudny do zniesienia zwłaszcza, że nie można mu zaradzić poprzez stosowanie tradycyjnych leków przeciwbólowych. Mogą mu przy tym towarzyszyć biegunki, nudności, wzrost ciśnienia tętniczego, silne parcie na pęcherz, a nawet dość wysoka gorączka.

Kolka nerkowa – leczenie

Pierwsza pomoc przy kolce nerkowej polega przede wszystkim na zastosowaniu leków o działaniu przeciwbólowym oraz rozkurczowym. Pomocne okazuje się również przyłożenie do miejsca, z którego promieniuje ból poduszki albo termoforu. Pomimo dolegliwości bólowych warto starać się pozostawać w ruchu, ułatwia to bowiem kamieniom przemieszczanie się.

Leczenie nie może ograniczać się do eliminowania dolegliwości bólowych. Kluczowe dla chorego powinno być dążenie do tego, aby uniemożliwić powstawanie kolejnych kamieni nerkowych. Już po pierwszym ataku warto więc podjąć leczenie najpierw u lekarza pierwszego kontaktu, a potem również u specjalisty.

Kolka nerkowa – przeciwdziałanie

Przeciwdziałanie kolce nerkowej bazuje przede wszystkim na trosce o to, aby dostarczać organizmowi płyny w odpowiednich ilościach. Przyjmuje się, że dziennie powinno się ich pić przynajmniej dwa litry dążąc do tego, aby jak największy ich odsetek stanowiła niegazowana woda mineralna. Przy kolce nerkowej pomocna okazuje się także zmiana diety na taką, w której w ograniczonej ilości występuje zarówno sól, jak i siarczany i fosforany

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Może również cię zainteresować:

Więcej o: