Za kolkę nerwową odpowiedzialne jest zjawisko polegające na napieraniu na nerki dużej ilości moczu. Niestety, ich odpływ nie jest możliwy, uniemożliwiają to bowiem zalegające na nerkach kamienie. W konsekwencji, choć pojawia się nieprzyjemne uczucie wypełnienia, pacjent nie jest w stanie oddać moczu.
Najbardziej charakterystycznym objawem kolki nerkowej jest ból, dla którego charakterystyczne jest to, że zwykle zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej. Już on sam jest trudny do zniesienia zwłaszcza, że nie można mu zaradzić poprzez stosowanie tradycyjnych leków przeciwbólowych. Mogą mu przy tym towarzyszyć biegunki, nudności, wzrost ciśnienia tętniczego, silne parcie na pęcherz, a nawet dość wysoka gorączka.
Pierwsza pomoc przy kolce nerkowej polega przede wszystkim na zastosowaniu leków o działaniu przeciwbólowym oraz rozkurczowym. Pomocne okazuje się również przyłożenie do miejsca, z którego promieniuje ból poduszki albo termoforu. Pomimo dolegliwości bólowych warto starać się pozostawać w ruchu, ułatwia to bowiem kamieniom przemieszczanie się.
Leczenie nie może ograniczać się do eliminowania dolegliwości bólowych. Kluczowe dla chorego powinno być dążenie do tego, aby uniemożliwić powstawanie kolejnych kamieni nerkowych. Już po pierwszym ataku warto więc podjąć leczenie najpierw u lekarza pierwszego kontaktu, a potem również u specjalisty.
Przeciwdziałanie kolce nerkowej bazuje przede wszystkim na trosce o to, aby dostarczać organizmowi płyny w odpowiednich ilościach. Przyjmuje się, że dziennie powinno się ich pić przynajmniej dwa litry dążąc do tego, aby jak największy ich odsetek stanowiła niegazowana woda mineralna. Przy kolce nerkowej pomocna okazuje się także zmiana diety na taką, w której w ograniczonej ilości występuje zarówno sól, jak i siarczany i fosforany.
Może również cię zainteresować: