Burczenie w brzuchu - przyczyny i zapobieganie

Głośne burczenie w brzuchu zazwyczaj kojarzy się nam z informacją przekazywaną nam przez organizm, iż nadszedł najwyższy czas na zjedzenie kolejnego posiłku. Odgłos ten jest wówczas dość niezręczny, zwłaszcza gdy przebywamy w większym gronie osób, ale nie jest oznaką jakichkolwiek nieprawidłowości. Co jednak w sytuacji, kiedy ciągłe burczenie w brzuchu nie jest związane bezpośrednio z głodem? Wówczas, warto nieco mocniej zainteresować się tym objawem, który może mieć różne przyczyny.

Skąd się bierze burczenie w brzuchu?

Aby zrozumieć mechanizmy, które są odpowiedzialne za to, że słyszymy charakterystyczny dźwięk burczenia, wydobywający się z naszego brzucha, musimy zrozumieć w jaki sposób działa nasz układ pokarmowy. I nie chodzi tutaj wyłącznie o żołądek, z którym zawsze kojarzone jest omawiane burczenie, gdyż poszczególne elementy układu pokarmowego, przez które przemieszcza się treść pokarmowa, również mają w tym swój udział.

Działanie układu pokarmowego a burczenie w brzuchu

Początkiem układu pokarmowego jest jama ustna, natomiast jego zakończenie to odbyt. Pomiędzy tymi dwoma punktami dochodzi jednak do wielu procesów, dzięki którym pokarm jest przetwarzany i dostarczany do wszystkich części naszego ciała. Takie przemieszczanie się treści pokarmowej przez cały układ pokarmowy jest możliwe, dzięki skurczom mięśni, czyli po prostu perystaltyce. Tak zwane ruchy robaczkowe sprawiają również, że poszczególne składniki stałe mogą łączyć się ze składnikami płynnymi oraz sokami żołądkowymi.

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

I to właśnie po wpływem tego procesu, dochodzi do powstawania różnych dźwięków, jakie wydobywają się z naszego organizmu, w tym także dobrze znanego nam burczenia. Co bardzo ważne, należy pamiętać, że burczenie w brzuchu po jedzeniu, nie jest zatem niczym dziwnym. Choć w tym przypadku, gdy napełnimy już nasz żołądek, dźwięki wydawane przez układ pokarmowy są mniej donośne.

Warto także wspomnieć o tym, że nawet, gdy żołądek zostanie już opróżniony, nasz układ pokarmowy wciąż pracuje. W odpowiednim czasie, dochodzi bowiem do rozpoczęcia produkcji określonych hormonów. To właśnie one aktywizują nasz układ nerwowy oraz doprowadzają do przekazania do naszego mózgu sygnału o tym, że nadchodzi pora kolejnego posiłku. Dzięki temu ruchy perystaltyczne jelit są intensywniejsze, a co za ty idzie, cała treść pokarmowa zostaje usunięta z naszego żołądka.

Ciągłe burczenie w brzuchu - przyczyny

Są jednak osoby, u których charakterystyczne dźwięki wydobywające się z naszego organizmu, pojawiają się zdecydowanie zbyt często. Jeśli chodzi o dręczące nas notoryczne burczenie w brzuchu przyczyny mogą być różne, ale jedno jest pewne - nie możemy lekceważyć takiego objawu. Jak się bowiem okazuje, może być to sygnał, że w naszym ciele nie wszystko działa tak jak powinno. Co może zatem powodować takie dziwne burczenie w brzuchu?

1. Zmiana diety

Wszelkie drastyczne zmiany, jakie wprowadzamy w naszej codziennej diecie, mają wpływ na działanie układu pokarmowego oraz trawienie pokarmu. Dlatego też, gdy decydujemy się na rozpoczęciu na przykład diety odchudzającej, ograniczającej ilość jedzenia jakie spożywamy, możemy odczuwać bardziej intensywne niż zwykle reakcje ze strony układu pokarmowego.

Również w sytuacji, kiedy zmieniamy przyjmowane przez nas składniki pokarmowe, możemy doświadczyć nadmiernego burczenia w brzuchu. Wynikać to może chociażby z faktu, że bogate w składniki odżywcze pokarmy są znacznie szybciej trawione przez organizm, który nie jest do tego przyzwyczajony. W związku z tym, szybciej także reaguje on na to, że zawartość żołądka jest z niego usuwana.

2. Nietolerancja pokarmowa

Obecnie, coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju nietolerancjami pokarmowymi. Kiedy zatem spożywają one pokarmy zawierające określone składniki, które zalegają w układzie pokarmowym zbyt długo, swoje negatywne działanie zaczynają znajdujące się w  nich bakterie. Pojawiają się wówczas odpowiedzialne za burczenie w brzuchu gazy, których jest po prostu zbyt dużo.

3. Napoje gazowane i jedzenie w pośpiechu

Zarówno spożywanie napojów gazowanych, jak i zbyt szybkie jedzenie czy nawet łykanie pokarmów, sprawiają, że w żołądku jest zbyt dużo gazów. Te natomiast wciąż się sprężają i rozprężają, a w sytuacji, gdy nie mogą zostać w sposób naturalny wydalone z organizmu, pojawia się charakterystyczne przelewanie i burczenie  w brzuchu.

4. Wrzody oraz zespół nadwrażliwości jelita grubego

Niepokojące burczenie w brzuchu może być niestety również objawem różnego rodzaju schorzeń, takich jak chociażby wrzody oraz zespół nadwrażliwości jelita grubego.

W takim przypadku, jednak, oprócz wydobywania się różnych dźwięków z naszego układu pokarmowego, powinniśmy również zauważyć inne, dobrze odczuwalne objawy. Chodzi tutaj przede wszystkim o dolegliwości bólowe i ogólny dyskomfort, który niestety nie ma nic wspólnego z tym, że po prostu jesteśmy głodni. W takiej sytuacji, powinniśmy oczywiście jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który pomoże nam uporać się z tym problemem.

Jak uniknąć burczenia w brzuchu?

Jeśli chodzi o uporczywe burczenie w brzuchu zapobieganie takiej dolegliwości może być stosunkowo proste. Istnieją bowiem metody, dzięki którym w znacznym stopniu możemy ograniczyć pojawianie się takiego zjawiska. O czym zatem warto pamiętać?

- jedz powoli i zwracaj uwagę na to, aby dokładnie rozdrabniać pokarm, wielokrotnie przeżuwając każdy jego kęs. Obecność zarówno cząstek stałych jak i płynnych w żołądku, sprawia, że produkcja gazów zostaje znacząco ograniczone, przez co nie dochodzi do burczenia.

- jedz mniej, ale częściej. Regularne posiłki, które mają mniejsze rozmiary są łatwiejsze do strawienia. Dzięki temu natomiast, żołądek nie ma powodu do wysyłania do mózgu sygnału dotyczącego potrzeby uzupełnienia pokarmów.

- przekonaj się do picia różnego rodzaju herbat ziołowych, takich jak na przykład mięta. Wpływają one pozytywnie na procesy trawienne zachodzące w naszym organizmie, dlatego zdecydowanie warto po nie sięgnąć tuż po posiłku, jeśli chcemy uniknąć burczenia w brzuchu.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: