Ból lewej ręki - przyczyny

Ból lewej ręki może być spowodowany różnymi czynnikami. Może to być wynik urazu, ale też skutek zaburzeń neurologicznych. Często wskazuje się na fakt, że promieniujący ból lewej ręki to objaw następującego lub zbliżającego się zawału serca. Jeśli ból od dłuższego czasu nie ustępuje, to konieczne staje się skonsultowanie tego z lekarzem.

Ból lewej ręki - przyczyny

Kiedy pojawia się ból lewej ręki, to często zwraca się uwagę na ewentualne neuropatie. Chodzi o uszkodzenia nerwów przechodzących przez całą kończynę, czyli nerwu łokciowego, promieniowego i pośrodkowego. Ponieważ nerwy są rozmieszczone w różnych miejscach, także i ból lewej ręki będzie lokalizowany różnie.

  1. W przypadku nerwu łokciowego ból będzie odczuwalny w czwartym i piątym palcu i na zewnętrznej stronie ręki.
  2. Jeśli będzie to dotyczyło nerwu promieniowego, wówczas ból pojawi się po grzbietowej stronie ręki.
  3. Uszkodzenie nerwu pośrodkowego będzie skutkowało bólem kciuka oraz drugiego i trzeciego palca.

Ból w lewej ręce może być też spowodowany zespołem cieśni nadgarstka, co stanowi stan zapalny nerwu pośrodkowego. Oprócz samego bólu ręki pojawią się dodatkowo problemy z czuciem, brak siły w mięśniach (w tym w mięśniach kciuka). Pojawia się nawet problem z trzymaniem różnych przedmiotów. Aby rozpoznać, że to akurat taki rodzaj dolegliwości, wystarczy zapamiętać, że pojawia się wtedy ból lewej ręki od łokcia do nadgarstka. Na wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka często są narażone osoby, które pracują lub po prostu spędzają dużo czasu przed komputerem. Bez względu na wiek mogą się one spodziewać, że wszelkie nadwyrężenia dadzą o sobie znać. Mogą jednak ubezpieczyć się przed tym i zastosować proste ćwiczenia. Pozwolą one uchronić się przed przykrym bólem: wyciąganie rąk za głowę i łapanie lewą ręką prawego łokcia czy chwytanie za lewe ucho to bardzo proste, ale skuteczne ćwiczenia.

Taki sam ból pojawia się przy zespole bruzdy nerwu łokciowego. W takim przypadku konieczna jest wizyta u neurologa, bo tylko na podstawie bezpośredniego kontaktu i badań będzie można powiedzieć coś więcej na ten temat.

Ból lewej ręki od ramienia do łokcia może sugerować, że doszło do jakichś zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa w odcinku szyjnym. W takim przypadku przyda się dobrze wykonany masaż oraz fizykoterapia. Nie obejdzie się również bez leków przeciwzapalnych działających miejscowo. Choroby kręgosłupa, z jakimi można mieć wówczas do czynienia to: dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego, przepuklina krążka międzykręgowego – fragment krążka wydostaje się poza okolice kręgu.

Ból lewej ręki - konieczne badania

Jeśli pojawia się ból ręki, to przede wszystkim nie można przeciążać stawów, dlatego też nie powinno się nosić ciężkich przedmiotów, bo takie czynności tylko pogłębią ból którego chcemy się pozbyć. Nie od razu konieczne jest zwracanie się o pomoc do lekarza. Trzeba to jednak zrobić, jeśli ból nie przechodzi nawet po kilku dniach i wciąż jest tak samo mocny albo się nasila. Nie czekajmy z wizytą u lekarza, szczególnie, jeśli lewą ręką nie będziemy mogli wykonywać żadnych czynności oraz gdy stracimy w niej czucie. Może się też zdarzyć, że razem z bólem ręki pojawią się jeszcze inne dolegliwości: obrzęk stawów, gorączka.

Lekarz, który odbędzie z pacjentem wywiad na temat jego stanu, prawdopodobnie zleci wszelkie niezbędne badania, które pomogą stwierdzić, co jest przyczyną bólu czy dodatkowych objawów. Najczęściej zlecane wtedy badania to:

  • wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli dokładnie obejrzeć struktury kostne i dojrzeć, jakie zaszły tam zmiany pourazowe; dzięki wykonaniu takiego zdjęcia można też rozpoznać chorobę zwyrodnieniową,
  • ultrasonografia – dzięki niej można dokładniej przyjrzeć się miękkim strukturom stawów,
  • rezonans magnetyczny,
  • badania laboratoryjne – przydadzą się w przypadku, gdy lekarz podejrzewa wystąpienie jakiejś choroby stawów.

Po badaniach kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie właściwego leczenia. Zwykle polega ono na stosowaniu fizykoterapii, leczeniu farmakologicznym, wstrzykiwaniu steroidów, ale nierzadkie są zabiegi chirurgiczne. Wszystko zależy od przyczyn wskazanej przez pacjenta dolegliwości.

Ból lewej ręki a nerwica

Ból lewej ręki najczęściej kojarzony jest z chorobami serca, jednak tylko lekarz będzie w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie z taką chorobą ma się do czynienia. Często zdarza się, że lekarze ją wykluczają ze względu na to, że przyczyną bólu lewej ręki jest nerwica, a pacjent sam przypisuje sobie objawy, które nakierowują go na problemy z sercem. W takich przypadkach lekarze muszą być bardzo uważni, dlatego z dystansem podchodzą do problemów tego typu.

Przeczytaj także: Nerwica serca - przyczyny, objawy, leczenie

Ból lewej ręki a serce

Nie zawsze jednak pacjent ma problemy z nerwicą. Oczywiście choroby serca także mogą objawiać się przez promieniowanie aż do lewej ręki. Jeśli objawy są wyraźne, to należy o tym wspomnieć lekarzowi podczas szczegółowego wywiadu. Kłucie serca i ból lewej ręki mogą wskazywać na zawał lub inne problemy z sercem. To bardzo znany i rozpoznawalny objaw, jednak nie trzeba wszystkiego przypisywać właśnie zawałowi.

Inne przyczyny bólu lewej ręki

Taki sam ból pojawia się, kiedy np. dzień wcześniej odbyło się bardzo wyczerpujący trening na siłowni i skutkiem tego było przeciążenie mięśni. Mało kto zwraca na to uwagę, lokalizując ból nie w mięśniach, ale właśnie w sercu.

Bóle rąk są częste, bo ręce to kończyny, które są najbardziej eksploatowane w ciągu dnia. W związku  z tym często dochodzi do przeciążeń, a te skutkują bólami. Ból lewej ręki powoduje o tyle więcej strachu, że często jest kojarzony z problemami z sercem. Oczywiście może tak być, ale trzeba pamiętać, że nawet zwykłe przeciążenie mięśni znajdujących się w niewielkiej odległości od serca może powodować podobny ból i nawet promieniować do ręki. Przede wszystkim potrzebna jest rozwaga i oczywiście wizyta u lekarza. On jednoznacznie będzie mógł potwierdzić lub zaprzeczyć (na podstawie przeprowadzonych badań), z czym ma się do czynienia.

Ból lewej ręki ma wiele przyczyn. Czasem wystarczy odczekać tylko kilka dni, aby ból zniknął – jeśli spowodowany był przeciążeniem. A jeśli przyczyna jest poważniejsza, to trzeba udać się do specjalisty, który wskaże, co robić dalej. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez masaży czy rehabilitacji, a tylko ich prawidłowe wykonanie pozwoli pożegnać się z bólem.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: