Sinice - co to jest, gdzie występują i jakie choroby wywołują?

Woda, do której zamierzasz wejść, jest mętna i zielona? Najprawdopodobniej winne temu są sinice, organizmy, które wytwarzają groźne toksyny sinicowe. Sinice i kontakt z nimi mogą wywołać mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne.

 

Zobacz wideo

Sinice: co to jest?

Sinice, czyli cyjanobakterie, to organizmy samożywne, które należą do królestwa bakterii. Pojawiają się w wielu miejscach, jednak najczęściej zdajemy sobie sprawę z ich obecności wtedy, gdy ze wzmożoną siłą atakują kąpieliska. Pływanie w wodzie, w której sinice kwitną we wzmożonej liczbie, jest szkodliwe. Ich nadmiar powoduje, że woda ma charakterystyczną zieloną barwę, niekiedy "kołdrę" z glonopodobnych organizmów. Niestety, okres kwitnienia sinic przypada na lato, czyli nasze wakacje. Możemy się na nie natknąć zarówno w morzu, jak i w jeziorze czy rzece.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Sinice: gdzie występują?

Sinice występują powszechnie. Można je spotkać w wodzie i na lądzie - wodach słodkich i słonych, na skałach, lodowcach, pustyniach, w doniczkach, na różnych roślinach. Są tak odporne, że występują nawet w gorących źródłach, w których temperatura niejednokrotnie dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Wydawać by się mogło, że skoro są tak powszechne, to nie powinny być problemem. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy wchodzą w sezon zakwitania i jest ich zbyt dużo.

Sinice lubią kwitnąć szczególnie w wodzie zanieczyszczonej chemikaliami. Sprzyja im duża zawartość fosforanów i azotanów, które zwykle pochodzą z gospodarczych odpadków takich jak detergenty, ścieki czy nawozy sztuczne. Im więcej sinic, tym wyraźniejszy to sygnał, że woda jest po prostu brudna. 

Zaszkodzić mogą nam toksyny sinicowe, czyli substancje wytwarzane przez niektóre cyjanobakterie. Wystarczy wykąpać się w wodzie, trochę jej wypić lub na przykład zjeść rybę z zakażonej wody, by nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości.

Sinice: objawy zatrucia

Kąpiel w "zasinionej" wodzie skutkuje przede wszystkim dolegliwościami skórnymi. Połknięcie wody powoduje poważniejsze, wewnętrzne zaburzenia. Objawy zatrucia sinicami (a właściwie ich toksynami) to:

Nie wszystkie sinice są groźne dla człowieka, jednak zwykle trudno stwierdzić, z którym ich rodzajem mamy do czynienia. Niektóre sinice mogą nawet prowadzić do uszkodzeń wątroby, nerek czy grasicy. Pewne ich odmiany mają również właściwości kancerogenne. Warto zatem uważnie sprawdzić, czy woda, do której wchodzimy, na pewno jest czysta.

Sinice: profilaktyka i leczenie

Jeśli pojawi się komunikat, że do danego kąpieliska lepiej nie wchodzić, należy się do tego dostosować. Jeżeli kąpiemy się w miejscu niestrzeżonym, warto zwrócić uwagę na barwę i zapach wody - mętna, zielona, pieniąca się woda powinna nas zdecydowanie zniechęcić. Jeśli już zdarzy nam się wykąpać w wątpliwej czystości wodzie, najlepiej szybko wziąć porządny prysznic i wyprać strój kąpielowy. Samych dolegliwości spowodowanych kontaktem z sinicami nie leczy się w jakiś szczególny sposób; możliwe jest jedynie leczenie objawowe.

Sinice: zamknięte kąpieliska

Stan kąpielisk można sprawdzać codziennie na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: