Sinice - co to jest, gdzie wystêpuj± i jakie choroby wywo³uj±?
Sinice: co to jest?
Sinice, czyli cyjanobakterie, to organizmy samo¿ywne, które nale¿± do królestwa bakterii. Pojawiaj± siê w wielu miejscach, jednak najczê¶ciej zdajemy sobie sprawê z ich obecno¶ci wtedy, gdy ze wzmo¿on± si³± atakuj± k±pieliska. P³ywanie w wodzie, w której sinice kwitn± we wzmo¿onej liczbie, jest szkodliwe. Ich nadmiar powoduje, ¿e woda ma charakterystyczn± zielon± barwê, niekiedy "ko³drê" z glonopodobnych organizmów. Niestety, okres kwitnienia sinic przypada na lato, czyli nasze wakacje. Mo¿emy siê na nie natkn±æ zarówno w morzu, jak i w jeziorze czy rzece.
Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!
Sinice: gdzie wystêpuj±?
Sinice wystêpuj± powszechnie. Mo¿na je spotkaæ w wodzie i na l±dzie - wodach s³odkich i s³onych, na ska³ach, lodowcach, pustyniach, w doniczkach, na ró¿nych ro¶linach. S± tak odporne, ¿e wystêpuj± nawet w gor±cych ¼ród³ach, w których temperatura niejednokrotnie dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Wydawaæ by siê mog³o, ¿e skoro s± tak powszechne, to nie powinny byæ problemem. K³opot zaczyna siê wtedy, gdy wchodz± w sezon zakwitania i jest ich zbyt du¿o.
Sinice lubi± kwitn±æ szczególnie w wodzie zanieczyszczonej chemikaliami. Sprzyja im du¿a zawarto¶æ fosforanów i azotanów, które zwykle pochodz± z gospodarczych odpadków takich jak detergenty, ¶cieki czy nawozy sztuczne. Im wiêcej sinic, tym wyra¼niejszy to sygna³, ¿e woda jest po prostu brudna.
Zaszkodziæ mog± nam toksyny sinicowe, czyli substancje wytwarzane przez niektóre cyjanobakterie. Wystarczy wyk±paæ siê w wodzie, trochê jej wypiæ lub na przyk³ad zje¶æ rybê z zaka¿onej wody, by nabawiæ siê nieprzyjemnych dolegliwo¶ci.
Sinice: objawy zatrucia
K±piel w "zasinionej" wodzie skutkuje przede wszystkim dolegliwo¶ciami skórnymi. Po³kniêcie wody powoduje powa¿niejsze, wewnêtrzne zaburzenia. Objawy zatrucia sinicami (a w³a¶ciwie ich toksynami) to:
- rumieñ,
- pokrzywka,
- wysypka,
- ¶wi±d skóry,
- zapalenie spojówek,
- bóle brzucha,
- gor±czka,
- dreszcze,
- bóle miê¶ni,
- dolegliwo¶ci ze strony uk³adu pokarmowego - wymioty, nudno¶ci, biegunka,
- duszno¶ci,
- zawroty g³owy.
Nie wszystkie sinice s± gro¼ne dla cz³owieka, jednak zwykle trudno stwierdziæ, z którym ich rodzajem mamy do czynienia. Niektóre sinice mog± nawet prowadziæ do uszkodzeñ w±troby, nerek czy grasicy. Pewne ich odmiany maj± równie¿ w³a¶ciwo¶ci kancerogenne. Warto zatem uwa¿nie sprawdziæ, czy woda, do której wchodzimy, na pewno jest czysta.
Sinice: profilaktyka i leczenie
Je¶li pojawi siê komunikat, ¿e do danego k±pieliska lepiej nie wchodziæ, nale¿y siê do tego dostosowaæ. Je¿eli k±piemy siê w miejscu niestrze¿onym, warto zwróciæ uwagê na barwê i zapach wody - mêtna, zielona, pieni±ca siê woda powinna nas zdecydowanie zniechêciæ. Je¶li ju¿ zdarzy nam siê wyk±paæ w w±tpliwej czysto¶ci wodzie, najlepiej szybko wzi±æ porz±dny prysznic i wypraæ strój k±pielowy. Samych dolegliwo¶ci spowodowanych kontaktem z sinicami nie leczy siê w jaki¶ szczególny sposób; mo¿liwe jest jedynie leczenie objawowe.
Sinice: zamkniête k±pieliska
Stan k±pielisk mo¿na sprawdzaæ codziennie na stronie G³ównego Inspektoratu Sanitarnego.
To tak¿e mo¿e ciê zainteresowaæ:
-
Jak koronawirus uszkadza mózg - nowe wyja¶nienie
-
Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
-
Czy morsowanie jest zdrowe i bezpieczne? Morsowanie - przeciwwskazania, wady, zalety
-
Depresja i stres os³abiaj± skuteczno¶æ niektórych szczepionek. Czy mog± os³abiæ szczepionkê na COVID-19?
-
Naukowcy stworzyli test laboratoryjny, który mo¿e wykryæ odpowied¼ immunologiczn± na COVID-19 w dwie-trzy minuty
- COVID-19: W jednym z chiñskich miast robot pobiera wymazy z gard³a
- Postaæ Rejenta Milczka wymy¶li³: Mickiewicz, Fredro czy Krasicki? Znasz odpowied¼?
- Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
- Wiesz, co znacz± te trzyliterowe s³owa? Quiz tylko dla erudytów
- Naukowcy pracuj± nad szczepionk±, która mo¿e chroniæ przed wieloma szczepami koronawirusów