12 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wejściem do wody latem

Jaka jest najbardziej optymalna temperatura wody do kąpieli? Jaka jest zbyt niska? Co tak naprawdę dzieje się w organizmie, gdy kąpiemy się po alkoholu? Jaka odległość od brzegu daje nam szansę na bycie uratowanym?

bezpieczna kąpiel - wstrząs termiczny i wychłodzenie bezpieczna kąpiel - wstrząs termiczny i wychłodzenie Shutterstock

Wspomóż naturalny termostat - temperatura idealna do kąpieli 22°C

Każdy organizm wyposażony jest w naturalny termostat, który czuwa naszym bezpieczeństwem, zachowując właściwą temperaturę ciała. Jednak nie przeceniaj jego zdolności, bo nie ze wszystkimi zadaniami sobie poradzi. Szczególnie trudne może się to okazać w środowisku wodnym.

Najbardziej optymalna temperatura do kąpieli to ta w okolicach 20-22°C. Ciepłota wody do pływania i kąpieli nie powinna być mniejsza niż 18°C. Natomiast 14 stopni C to temperatura graniczna. Gdy spada poniżej, ratownicy wyganiają kąpielowiczów z wody. O górnych granicach, nie ma co mówić. Woda w naturalnych zbiornikach w naszym kraju zazwyczaj nie przekracza 25°C.

Znaczenie ma też różnica między temperaturą wody i temperaturą powietrza. Nasz organizm najbardziej lubi tę 4-5 stopniową. Na korzyść powietrza oczywiście.

Zdjęcie Golddigga Strój kąpielowy damski high Waist V35708503 Zdjęcie Golddigga Strój kąpielowy damski Long V35609003 Zdjęcie Speedo Kąpielówki męskie Hydrojet
Golddigga Strój kąpielowy d... Golddigga Strój kąpielowy d... Speedo Kąpielówki męskie Hy...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
bezpieczna kąpiel - szok termiczny bezpieczna kąpiel - szok termiczny Shutterstock

Szok termiczny - z plaży szybko do wody i serce staje

Poza samą temperaturą wody, liczy się coś jeszcze. Co? Temperatura... twojego ciała. Leżałeś plackiem na słońcu, a teraz w te pędy biegniesz ku akwenowi wodnemu. W końcu słyszałeś, że woda jest ciepła. Lepiej się zatrzymaj. Takie niby mało znaczące zachowanie może zakończyć się wstrząsem termicznym i ustaniem akcji serca. Jakim sposobem? Podczas wygrzewania się na słońcu, naczynia krwionośne pod wpływem ciepła, rozszerzyły się i napełniły sporą ilością krwi. Zetknięcie z bądź co bądź chłodniejszą od naszego ciała, wodą powoduje gwałtowne skurczenie się naczyń i wypchnięcie krwi do serca. Nasza główna pompa jednak bardzo często nie jest jednak w stanie podołać jej ilości i po prostu... zatrzymuje się. Z tego względu tak ważne jest stopniowe oswajanie się z temperatura wody. Wchodzisz? Schłodź twarz, kark, klatkę piersiową i rób przystanki na kolejnych poziomach: kolan, ud, splotu słonecznego itd.

Zdjęcie Aster Kapelusz damski niebieski 04365 Zdjęcie QUIKSILVER Czapka męska z daszkiem Stuckles AQYHA03109 KTA0 Zdjęcie Koło do pływania Cool&Fresh 110cm
Aster Kapelusz damski niebi... QUIKSILVER Czapka męska z d... Koło do pływania Cool&Fresh...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
skoki i bagniste dno skoki i bagniste dno Shutterstock

Skok w nieznane - ryzykujesz przerwaniem rdzenia kręgowego

Z danych WOPR-u wynika, że do wykonania skoku na głowę głębokość wody powinna wynosić co najmniej 180 cm. Skoki do wody płytszej mogą skończyć się urazami głowy lub kręgosłupa, z przerwaniem rdzenia kręgowego włącznie. Zanim skoczysz, zawsze sprawdzaj głębokość wody i to, czy na dnie nie znajduje się coś, czego teoretycznie nie powinno tam być. Zawsze upewniaj się, jak jest ukształtowane dno, czy nie zmieniło się po nocy, nie znajduje się tam żaden zagrażający przedmiot i czy nikt nie podpłynie w miejsce, w którym dasz nura. Takie spotkanie dla obu stron stanowi ryzyko urazów kręgosłupa i nie tylko.

Zdjęcie AQUA-SPEED KOŁO DO PŁYWANIA SPLASH PLAY 91cm 01 2151 Zdjęcie AQUA-SPEED SPLASH PLAY RĘKAWKI DO PŁYWANIA FLUO 20x20cm 09 2651 Zdjęcie Intex Materac dmuchany do pływania 58856
AQUA-SPEED KOŁO DO PŁYWANIA... AQUA-SPEED SPLASH PLAY RĘKA... Intex Materac dmuchany do p...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
szok termiczny i wyziębienie szok termiczny i wyziębienie Shutterstock

Wyziębienie - zaburzenia krążenia i świadomości już czyhają

Może się zdarzyć tak, że będziesz przebywać w wodzie (szczególnie jeśli jej temperatura jest niska) tak długo, że doprowadzisz do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Po czym możesz rozpoznać ten stan? Ogarnia cię zimno, masz dreszcze i gęsią skórkę, jesteś siny. To jednak nie wszystko. Mogą też występować zaburzenia świadomości, halucynacje czy ustanie krążenia. Koniecznymi krokami w przypadku podejrzeń wychłodzenia wyjście z wody, wysuszenie ciała, okrycie go i ogrzanie. Pozycjami, które chronią przed utratą ciepła są pozycje: embrionalna i kuczna.

Zdjęcie Marco Żółte pareo plażowe (D) Zdjęcie Euromat Ręcznik kąpielowy Super Soft oliwkowy 70x130 Zdjęcie KOC POLAR 205 CM ART-114
Marco Żółte pareo plażowe (... Euromat Ręcznik kąpielowy S... KOC POLAR 205 CM ART-114
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
bezpieczna kąpiel - posiłki bezpieczna kąpiel - posiłki Shutterstock

Jedzenie przed pływaniem - organizm zajęty trawieniem

Dopiero co raczyłeś się smakołykami, teraz czas wskoczyć do wody trochę się poruszać? Stop. Po posiłku z czystym sumieniem pozwól sobie na chwilę sjesty, a już z pewnością nie biegnij ku akwenowi wodnemu.

Zasada jest prosta: im obfitsza uczta, tym dłuższy powinien być czas abstynencji od kąpieli. Jedynie przekąsiłeś coś niewielkiego? Odczekaj godzinę. Właśnie co jadłeś obiad? Powstrzymaj się od wodnych aktywności przez od 2 do 3 godzin w zależności od wielkości spożytej porcji. Dlaczego nie warto po jedzeniu wchodzić do wody? Posiłek, zwłaszcza obfitszy, obniża sprawność fizyczną i koncentrację (organizm jest zajęty trawieniem), zwiększa ryzyko wystąpienia skurczów mięśni.

Zdjęcie Andropol Ręcznik Plażowy Anchor Zdjęcie Greno Ręcznik Plażowy Kos Zdjęcie Greno Ręcznik Plażowy Paros
Andropol Ręcznik Plażowy An... Greno Ręcznik Plażowy Kos Greno Ręcznik Plażowy Paros
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
bezpieczna kąpiel - plaża niestrzeżona bezpieczna kąpiel - plaża niestrzeżona Shutterstock

Plaża niestrzeżona: maksymalnie 50 m od brzegu i 4 m do dna

Jeśli jednak do kąpieli wybrałeś miejsce niestrzeżone, zadbaj o to, by na lądzie był jednak ktoś, kto będzie cię obserwował. Pamiętaj też, by nie odpływać od brzegu dalej niż na odległość 50 m (długość basenu olimpijskiego bądź dwóch mniejszych). Większy dystans znacznie wydłuża czas ewentualnej akcji ratunkowej, uniemożliwia ją bądź sprawia, że w ogóle do niej nie dojdzie, bo nikt wypadku po prostu nie zauważy. Co z głębokością? Jeśli nie umiesz pływać, nie wchodź głębiej niż do pasa. Jeśli jesteś osobą pływającą, możesz pozwolić sobie nawet na 4 m do dna - podaje WOPR. Byleby nie więcej.

bezpieczna kąpiel - alkohol bezpieczna kąpiel - alkohol Shutterstock

Pływanie po alkoholu: upośledzone zdolności psychoruchowe

Nie wyobrażasz sobie wakacji bez alkoholu? Czujesz się, jak młody bóg, dlaczego więc miałbyś się nie schłodzić? Może dlatego że z danych służb ratowniczych wynika, że kąpiel w stanie nietrzeźwym to główna przyczyna utonięć.

Jaki wpływ na twój organizm ma ten jeden koktajl z palemką czy dwa piwa (czasem więcej, ale na wakacjach kto by to liczył...)? Alkohol, nawet w niewielkich dawkach, upośledza zdolności psychoruchowe. Spowolniony refleks, obniżona koncentracja, nieumiejętność prawidłowej oceny sytuacji i możliwości - to wszystko wbrew dobremu humorowi nie wróży najlepiej dla pływaka. Poza tym alkohol powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych, co po pierwsze w zestawieniu z wodą, może szybko prowadzić do wychłodzenia. Po drugie, natomiast wpływa na wypłukiwanie potasu, co zwiększa ryzyko skurczów mięśni. Z tych względów, jeśli planujesz pić alkohol wodę podziwiaj raczej z lądu.

Pamiętaj, podobne zasady obowiązują w przypadku narkotyków i niektórych leków (sprawdź na ulotce).

bezpieczna kąpiel - molo bezpieczna kąpiel - molo Shutterstock

Miejsca z czarnej listy: molo, paliki, mosty, falochrony

Wystrzegaj się kąpieli w okolicach takich miejsc jak molo, paliki wbite w dno, mosty, konstrukcje wodne czy falochrony. Tam na pływaka mogą czyhać silne zawirowania i leje głębokie nawet na 3 m. Stawy hodowlane czy baseny przeciwpożarowe to również bardzo zły pomysł.

Miej baczenie szczególnie na dzieci. Nawet na plaży strzeżonej nie spuszczaj ich z oczu.

bezpieczna kąpiel - ratownik bezpieczna kąpiel - ratownik Shutterstock

Strzeż mnie ratowniku! O czym on wie, a ty nie?

Wiadomo najbardziej optymalnym wyborem jest plaża strzeżona. Na oku ma nas zespół znających się na rzeczy, i często dostarczających dodatkowych wrażeń wizualnych, ratowników. Poza tym choćbyś bardzo chciał, nie wypłyniesz poza boje. Żółte wyznaczają wody odpowiednie dla słabiej pływających, czerwone dla dobrych pływaków. Ratownicy również zazwyczaj są lepiej poinformowani niż zwykli kąpielowicze. Wygonią z wody w razie sinic, zagrażających prądów i fal czy za niskiej temperatury.

bezpieczna kąpiel - pierwsza pomoc bezpieczna kąpiel - pierwsza pomoc Shutterstock

W razie wypadku - wzywaj pomocy i działaj

Co robić, gdy mimo wszystko w wyniku kąpieli dojdzie do wypadku? Po pierwsze zachowaj spokój - podejdź do sprawy zadaniowo. Po drugie wyznacz konkretną osobę, która wezwie służby ratunkowe. Oto numery alarmowe, które w tych okolicznościach mogą się okazać kluczowe:

- 112 - telefon ogólny dla policji, pogotowia i straży,

- 999 - pogotowie ratunkowe;

- 601 100 100601 100 100 - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR)

Jeśli jeszcze nie masz ich zapisanych w telefonie, weź aparat i nadrób zaległości teraz. Właśnie teraz.

Ustal, czy osoba wyciągnięta z wody jest przytomna. W tym celu lekko potrząsamy za barki, próbujemy nawiązać kontakt. Jeśli jest nieprzytomna, może to być wywołane 2 przyczynami: tonięciem bądź urazem mechanicznym. O ile nie ma uniemożliwiających to urazów ciała, układamy poszkodowanego na plecach, udrażniamy drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy do tyłu, podniesienie żuchwy oraz opróżniamy usta (o ile to konieczne). Następnie  sprawdzamy, czy osoba oddycha. Jeśli tak, poczujesz oddech na swoim policzku, a klatka piersiowa będzie się unosić. Wtedy okryj osobę czymś, aby się nie wyziębiła i monitoruj jej stan, czekając na pomoc. Jeśli poszkodowany nie oddycha i nie ma tętna przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), czyli sztucznego oddychania i masażu serca

Każda sekunda jest na wagę złota. Mózg zaczyna obumierać już po kilku minutach niedotlenienia.

bezpieczna kąpiel latem bezpieczna kąpiel latem Shutterstock

Nie bądź taki chojrak! Najczęściej toną dorośli

Większość uważa, że ich to nie dotyczy, tymczasem ktoś jednak się topi. Kto najczęściej? Wbrew pozorom wcale nie  dzieci i młodzież - grupa demograficzna, której zazwyczaj przypisuje się lekkomyślność, nierozsądne zachowania i słabe zdolności pływackie - a dorośli.

Szczególnie wiele wypadków bez "happy endu" zdarza się osobom po 31. roku życia, w tym w wielu sezonach przeważającą grupę stanowią osoby po pięćdziesiątce. Krajowe statystyki pokazują również, że do utonięć częściej dochodzi w jeziorach, rzekach i stawach, zdecydowanie rzadziej w morzu czy basenach kąpielowych. Najwięcej ofiar, co nie zaskakuje, pochłaniają kąpieliska niestrzeżone, ale dopuszczone do kąpieli.

bezpieczna kąpiel - zabawa bezpieczna kąpiel - zabawa Shutterstock

Zabawa kontrolowana - bez szkła i niespodziewanego wrzucania do wody

Zabawa zabawą, ale pamiętaj o kilku zasadach bezpiecznego kąpielowicza. Nie wrzucaj do wody osoby, która się tego nie spodziewa. Nie popychaj nikogo do akwenów, o których nie masz przekonania, że są bezpieczne. Nie urządzaj sobie toru do biegania z pomostu. Nie wrzucaj do wody śmieci, a szczególnie szkła. Ono może stać się przyczyną skaleczeń. Czasem naprawdę poważnych. Nie wzywaj pomocy "dla zabawy", jeśli rzeczywiście jej nie potrzebujesz. Inaczej może się okazać, że gdy naprawdę będziesz w tarapatach, nikt nie pospieszy na ratunek. Teraz pozostaje nam już jedynie, życzyć ci udanej kąpieli!

Więcej o: