Z zasady BMI wylicza się jedynie dla osób dorosłych - dzieci i młodzież podlegają zupełnie innym rodzajom wyliczeń. Najważniejsze jest jednak prawidłowe obliczenie wszystkiego, bo tylko wówczas można mieć pewność, że wynik jest wiarygodny.
Każdy z nas marzy o pięknym ciele. Nie da się ukryć, że zgrabna sylwetka bardzo ułatwia życie, ponieważ atrakcyjni ludzie o wiele łatwiej zyskują sympatię otoczenia. Jednak podstawowa sprawa to kwestie zdrowotne - zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą być przyczyną problemów ze zdrowiem i w efekcie doprowadzić do powstania wielu chorób. Dlatego warto kontrolować swoją masę ciała - i sprawdzać, czy jest prawidłowa.
Obliczanie BMI wygląda tak samo w przypadku wszystkich grup wiekowych, jak również w przypadku obu płci. Interpretacja prezentuje się jednak inaczej w przypadku dzieci. Dorośli natomiast bez względu na płeć interpretują swoje wyniki podobnie. W kalkulatorach, które można znaleźć w internecie, zwykle funkcjonuje rozróżnienie na kobiety i mężczyzn, ale wszystko dlatego, że ci drudzy mają zwykle większą tężyznę fizyczną i nawet przy prawidłowej wadze częściej zbliżają się do pułapu maksymalnego.
Jak obliczyć BMI? Wzór jest dosyć prosty i z pewnością łatwy do zapamiętania. Wystarczy znać swoją wagę oraz dokładny wzrost. Należy podzielić masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.
Zakres wartości BMI:
Przykładowe wyliczenie wskaźnika BMI dla osoby o wzroście 165 centymetrów i wadze 60 kilogramów: wykonujemy mnożenie: 1,65 x 1,65, następnie wagę (czyli 60 kg) dzielimy przez wartość 2,7225. Z tego obliczenia otrzymujemy liczbę 22,03. Jest to wskaźnik BMI dla tej konkretnej osoby. Oznacza, że waga tej osoby jest jak najbardziej w normie, ponieważ mieści się w środkowym zakresie uznanym jako wartość prawidłowa.
Należy zdawać sobie sprawę, że jeśli na przykład nasz wynik wynosi 24,9 to jest to jeszcze waga prawidłowa, ale niebezpiecznie zbliżająca się do niepokojącego wyniku wskazującego na nadwagę. Taką wartość BMI interpretujemy, jako sygnał, że należy zwrócić większą uwagę na dietę i aktywność fizyczną. Podobnie, gdy wskaźnik BMI jest umiejscowiony w dolnej granicy przedziału uznanego za normę, sytuacja jest analogiczna - należy bardziej o siebie zadbać, ponieważ grozi nam niedowaga, z którą również związane są liczne problemy zdrowotne.
Jak obliczyć BMI u dziecka? I jak obliczyć BMI nastolatków? Obliczanie BMI u dzieci i młodzieży wygląda identycznie. Inaczej jednak interpretuje się uzyskane wyniki. Współczynnik BMI jest bowiem porównywany z innymi rówieśnikami dziecka - i sprawdza się, jak na ich tle wypada dana osoba. Wyniki rozdzielane są ze względu na płeć oraz wiek.
Wyniki sprawdza się na siatce centylowej, znajdując punkt odpowiadający wskaźnikowi BMI oraz wiekowi dziecka. Siatki takie można z powodzeniem znaleźć w internecie - zwykle w artykułach jak obliczyć BMI. Zapytaj również swojego lekarza w jaki sposób poprawnie takie porównanie wykonać - zresztą w czasie wizyt kontrolnych lekarz sam przeprowadza podobne obliczenia, sprawdzając czy dziecko właściwie się rozwija.
To również może cię zainteresować:
Kalkulator BMI dla dzieci i młodzieży - normy i obliczenia
Dieta odchudzająca - dlaczego tak rzadko jest skuteczna?
Tabletki odchudzające - skuteczne na zbędne kilogramy, czy chwyt marketingowy?