Współczynnik BMI można wyliczyć samodzielnie, w sieci jest wiele stron poświęconych z kalkulatorami, które pozwalają na dokonanie szybkiego przeliczenia. Powstaje jednak pytanie, czy ten wskaźnik można odnosić do dzieci?
W wielu źródłach jest informacja, że wskaźnik BMI dla dzieci nie może być obliczany - ponieważ powstał on z myślą o dorosłych i jedynie im jest poświęcony. Rozróżnienie wyników podzielone jest pod względem płci, ale nie wieku. Tymczasem w pewnym sensie zarówno ten pogląd, jak i ten mówiący, że BMI u dzieci można obliczać są poprawne. Po prostu w przypadku najmłodszych stosuje się specjalne siatki centylowe, dostosowane do danej populacji.
Siatka centylowa jest jedną z metod oceny prawidłowego rozwoju dziecka - od 1 roku aż do uzyskania przez daną osobę 18 roku życia. Dane nanoszone są na 2 osie - poziomą i pionową. Oś pozioma wskazuje na wiek dziecka, a oś pionowa na parametr, który nas interesuje. W tym przypadku jest to przybór masy ciała. Uzyskaną w ten sposób wartość (na styku obu osi) porównuje się z danymi dla populacji. Przez siatkę biegnie kilka krzywych, które pomagają w tym porównaniu. Normą jest uzyskanie przez dziecko wyniku między 3 a 97 centylem - przy tym istotne jest również, żeby parametry były względnie stałe.
Dokładne pomiary są zawsze prowadzone w czasie wizyt u lekarza pediatry - który na bieżąco śledzi zmiany zachodzące w ciele dziecka, obserwując czy są one prawidłowe. Oczywiście, każde dziecko dorasta w nieco innym tempie, ponieważ wiele zależy nie od czynników środowiskowych oraz genetycznych. Dlatego właśnie istotne jest prowadzenie stałych, regularnych pomiarów - wówczas wiadomo, że rozwój mimo wszystko jest systematyczny i postępuje w sposób prawidłowy. Nie oznacza to jednak, że rodzice nie mogą dokonywać pomiarów samodzielnie - liczne kalkulatory BMI dla dzieci, które można znaleźć w internecie, będą się do tego świetnie nadawać!
Obliczanie BMI u dzieci wygląda podobnie jak w przypadku osób dorosłych - masę ciała w kilogramach dzielimy przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. W przypadku dzieci - inaczej niż u dorosłych - norma będzie jedna zależna nie tylko od płci, ale również i od wieku. Stąd uzyskaną wartość i tak należy nanieść na siatkę centylową, gdzie będzie można oszacować czy uzyskane BMI dla dzieci jest właściwe. Nie jest to najprostsze do samodzielnego wyliczenia, niemniej warto spróbować. W zależności od uzyskanych wartości, można sprawdzić czy waga dziecka jest w normie.