Tabletki odchudzające - skuteczne na zbędne kilogramy, czy chwyt marketingowy?

Producenci tabletek odchudzających obiecują spektakularne efekty i pełne bezpieczeństwo dla zdrowia. Jak te obietnice mają się do rzeczywistości?

Gdyby stworzyć ranking tego, co w okresie noworocznym i wiosennym sprzedaje się w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością najlepiej, bez wątpienia czołowe miejsce zajmowałyby tabletki odchudzające i inne preparaty mające za zadanie zredukować masę ciała. Wiele kobiet (i nie tylko, bowiem coraz więcej osób w gronie odchudzających się za pomocą tabletek stanowią panowie) zdaje sobie sprawę z tego, że tabletki mogą tak naprawdę jedynie wspomóc procesy oczyszczania organizmu i wydalania toksyn, przy zachowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Wiedzą także o tym, że część "cudownych" tabletek odchudzających może przynieść więcej szkody niż pożytku, a także powodować skutki uboczne.

Dietetycy, lekarze i trenerzy są bezlitośni w ocenie skuteczności tabletek na odchudzanie - poza utratą wody (i pieniędzy), tabletki nie przyniosą żadnych innych efektów. Choć waga już po kilku dniach stosowania preparatu będzie pokazywała spadek masy ciała, to jest to radość pozorna: pozbywasz się tylko wody, a efekt jo-jo następuje bardzo szybko.  Aby schudnąć, trzeba spalić tłuszcz - tego żadne tabletki nie są w stanie zrobić. Jedynym skutecznym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest zmniejszenie kaloryczności posiłków, ograniczenie ilości spożywanego tłuszczu, a także zwiększenie aktywności fizycznej. 

Dziwne zdrowotne mity - też w nie wierzysz?

Tabletki odchudzające - co zawierają? 

Jeśli przyjrzeć się dokładnie opakowaniom tabletek i przeanalizować ich skład, okaże się, że żadne nie zawierają "cudownych" składników. W większości bazowymi składnikami będą te, które znajdziesz w herbatach oczyszczających - mają więc służyć pomocą w wydaleniu toksyn z organizmu. Tabletki to jednak mieszanka chemii, która kumuluje się w organizmie. O wiele skuteczniejsze (i zdrowsze!) jest więc ograniczenie zawartości tłuszczu w diecie i zmniejszenie kaloryczności potraw, a także włączenie aktywności fizycznej w rytuał codzienności i oczyszczanie organizmu naparami ziołowymi.

Tabletki odchudzające Meridia

Oprócz najpopularniejszych tabletek, których główne działanie polega na usuwaniu wody, są również takie grupy specyfików, które blokują uczucie głodu i przyspieszają przemianę materii. W teorii więc - wszystko w porządku: jemy mniej, szybciej spalamy. Jednak gdyby tak było w rzeczywistości, nikt nie kwestionowałby zalet działania tabletek odchudzających. Ta grupa specyfików zawiera bowiem szkodliwy składnik - sibutraminę. Substancja ta zawarta była w tabletkach Meridia, które zostały wycofane z polskiego rynku. Sibutramina stosowana jest wyłącznie przy leczeniu chorobliwej otyłości, bowiem przynosi poważne i negatywne skutki dla układu krążenia. Na forach internetowych można znaleźć wiele opinii świadczących o negatywnym oddziaływaniu tabletek Meridia: nadpobudliwość, zaburzenia pracy serca, wzrost ciśnienia czy nadpotliwość.

Zdecydowanie nie warto więc ryzykować zdrowia dla utraty kilku kilogramów w szybkim czasie - o wiele lepiej jest rozłożyć proces chudnięcia na dłużej, odchudzać się racjonalnie i zdrowo, poprzez zmiany nawyków. 

Więcej o: