Ile powinno wynosić prawidłowe BMI? Jak obliczyć wskaźnik masy ciała?

BMI, czyli skrót od angielskiego sformułowania Body Mass Index, to inaczej wskaźnik masy ciała. Współczynnik powstaje na skutek podzielenia wagi przez wzrost do kwadratu. Obliczanie proporcji jest stosowane wyłącznie w odniesieniu do osób dorosłych. W przypadku dzieci wykorzystuje się siatki centylowe służące do oceny rozwoju młodych ludzi.
Zobacz wideo "Zachłysnęliśmy się amerykańskimi rozwiązaniami". Ewa Chodakowska o przyczynach otyłości wśród polskich dzieci

Kalkulator BMI pomaga ocenić czy masa ciała jest właściwa, czy też mamy do czynienia z nadwagą lub otyłością. Wystarczy zastosować znany od wieków prosty wzór matematyczny. Zaobserwowanie odchyleń powinno być pierwszym krokiem do obserwacji organizmu oraz początkiem wprowadzania zmian mających na celu unormowanie wagi.

Jak obliczyć BMI? Zastosuj prosty wzór

Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała został opracowany już w XIX wieku przez belgijskiego statystyka, Adolfa Queteleta. Naukowiec dostrzegł zależność pomiędzy wagą a wzrostem dorosłej osoby. Na tej podstawie opracował wzór, który wykorzystywany jest także dziś. Poniższa grafika prezentuje przykładowe obliczenie.

Wzór obliczania BMIWzór obliczania BMI Fot. Gazeta.pl

W ten prosty sposób możemy ocenić, czy masa ciała względem wzrostu jest odpowiednia. Przekroczenie norm, lub zbyt niska wartość świadczą o konieczności podjęcia niezbędnych działań mających na celu poprawę stanu zdrowia oraz zapobieganie otyłości i różnym groźnym chorobom.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wskaźnik BMI. Jakie są prawidłowe normy?

Otrzymując wynik, zastanawiamy się, jaki wskaźnik BMI jest prawidłowy. Ministerstwo Zdrowia określa jasno obowiązujące normy. Dzięki temu w prosty sposób mamy szansę ocenić, w której grupie się znajdujemy.

  • BMI od 18,5 do 24,9 kg/m2 - prawidłowa masa ciała,
  • BMI poniżej 18,5 kg/m2 - niedowaga,
  • BMI od 25,0 do 29,9 kg/m2 - nadwaga,
  • BMI 30,0 kg/m2 lub więcej - otyłość.

Na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia możemy dokonać obliczeń BMI, korzystając z kalkulatora online. Wpisujemy także płeć, wiek oraz poziom aktywności fizycznej. Poddając analizie wprowadzone dane, otrzymujemy informację, czy uzyskany wskaźnik jest w normie, czy też nie. Ponadto dowiemy się, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Po zalogowaniu dostępne są określone jadłospisy pomocne w utrzymaniu poprawnej masy ciała. 

Więcej o: