-
Twoi znajomi noszą niepasujące do siebie skarpetki? Może to być związane ze świętem tych osób!
21 marca większość osób obchodzi pierwszy dzień wiosny. Jednak powodów do świętowania jest więcej. Tego dnia ustanowiono Światowy Dzień Zespołu Downa. Od 2005 roku organizowane są różne wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób z dodatkowych chromosomem.
-
E-skierowania do sanatorium. Ma być szybciej i taniej. W życie wchodzi Rozporządzenie Ministra Zdrowia
Kierowanie pacjenta na leczenie uzdrowiskowe ma być łatwiejsze, szybsze i tańsze. Dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację rozporządzenia, w myśl którego technologia zawita po raz kolejny do gabinetów lekarskich. Tym razem wdrożono e-skierowania do sanatorium. Przepisy wchodzą w życie dziś, 17 marca 2023 roku.
-
Pijesz ten napój na czczo? Robisz błąd! Skutki mogą być fatalne
Spożywanie alkoholu na czczo lub na pusty żołądek, czyli co najmniej osiem godzin od ostatniego posiłku może prowadzić nawet do śmierci. Toksyczne działanie tej używki odczuwalne jest nie tylko w układzie trawiennym. Lekarze alarmują, aby nie lekceważyć wpływu alkoholu na zdrowie i życie.
-
Masz problem z jelitami? Zjedz ten rodzaj kaszy, a odczujesz różnicę
Problemy z jelitami bardzo często związane są z niewłaściwą dietą. Kiedy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, czasem wystarczy zmienić nawyki żywieniowe lub wprowadzić do codziennego menu konkretny produkt. Przykładem jest kasza, ceniona za prozdrowotne właściwości.
-
Czy lekarz może odmówić przyjęcia pacjenta bez maseczki? "Ludzie się pukają w czoło, bo COVIDa nie ma"
Pomimo zniesienia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczki w placówkach medycznych. Przepisy te zostały przedłużone do końca marca 2023 roku. Jednak zdarza się, że zapomnimy kupić maseczkę, udając się do przychodni. Czy lekarz ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta?
-
Od jakiego poziomu cukru we krwi zaczyna się cukrzyca? Zwróć uwagę zwłaszcza na tzw. stan przedcukrzycowy
Kiedy lekarz skieruje nas na badania krwi, a w panelu pojawia się także, kontrola poziomu cukru zastanawiamy się, jakie są normy. Zwłaszcza kiedy otrzymamy już wyniki i są dość niepokojące. Podwyższone wartości sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się, od jakiego poziomu cukru we krwi zaczyna się cukrzyca.
-
Co powoduje biegunkę cukrzycową? Za nieprzyjemnymi dolegliwościami stoi ten problem
Biegunka cukrzycowa może występować na przemian z zaparciami. Problemy te wynikają z cukrzycowej neuropatii autonomicznej. Choć ta kwestia brzmi zawile, to postaramy się nieco przybliżyć przyczyny oraz formę leczenia wspomnianego schorzenia.
-
Czy imbir podnosi ciśnienie? Może mieć korzystny wpływ na tę grupę ludzi
Imbir ma wiele właściwości prozdrowotnych. Wokół tej rośliny powstało także wiele niesprawdzonych teorii. Dlatego, jeśli zastanawiacie się, czy imbir podnosi ciśnienie, to informujemy, że postanowiliśmy przeanalizować to zagadnienie pod kątem naukowym.
-
Cukrzyca typu 2 - czego nie jeść? Te produkty są zakazane w codziennej diecie
Cukrzyca typu 2 wymaga przestrzegania określonej diety. Lekarze nieustannie zwracają uwagę, aby pacjenci nie lekceważyli zaleceń związanych z odżywianiem. Istnieje bowiem lista zakazanych produktów, po które nie mogą sięgać chorzy na cukrzycę. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej informuje, czego pod żadnym pozorem nie wolno jeść.
-
Masz skierowanie do sanatorium lub rehabilitację? Uwaga na nowe przepisy! Zmiany wchodzą w życie w marcu
Już niebawem zostaną wprowadzone zapowiadane zmiany dotyczące skierowania do sanatorium i na rehabilitację. W życie wejdą nowe przepisy wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Lekarze będą mogli skierować pacjenta na leczenie drogą elektroniczną.
-
Jaki cukier powinien być po przebudzeniu? Czy glukoza 100 mg/dl to za dużo?
Samokontrola w przypadku cukrzycy to bardzo ważny element monitorowania choroby. Wiele osób zastanawia się, jaki cukier powinien być po przebudzeniu. Określone normy pomagają dbać o zdrowie. Nie każdy jednak wie, na czym polega efekt brzasku.
-
Jakie są przyczyny demencji? Zwróć uwagę na zęby. Naukowcy odkryli pewną zależność
Demencja to nie tylko zapominanie imion, faktów lub zdarzeń z niedalekiej przeszłości. To rodzaj otępienia, który wpływa na jakość życia pod wieloma względami. Mimo postępu medycyny nadal nie wiadomo co ją wywołuje i dlaczego jedni zapadają na takie schorzenie, a inni nie. Naukowcy odkryli jednak pewną zależność. Okazuje się, że duże znaczenie ma stan uzębienia.
-
Rak wątroby - te objawy powinny wzbudzić twoją czujność. Koniecznie skonsultuj je z lekarzem
Kiedy odczuwamy dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, w okolicach prawej strony to często myślimy, że to na pewno rak wątroby. Objawy jednak nie muszą sygnalizować nowotworu. Dlatego samodzielne stawianie diagnozy nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.
-
Co na przeziębienie? Moja domowa metoda sprawiła, że szybko stanęłam na nogi. L4 nie było potrzebne
Domowe sposoby na przeziębienie są bardzo zróżnicowane. Jednak kiedy to mnie dopada infekcja, staram się zwalczyć ją własnymi metodami. Kilka dni temu miałam spory katar, bolała mnie głowa, mięśnie i stawy. Obyło się bez gorączki, ale myślałam, że będę musiała skorzystać ze zwolnienia z pracy. Na szczęście szybko odzyskałam siły. Jak to możliwe?
-
Co jeść, żeby nie przytyć? Niektóre produkty możesz wcinać bez ograniczeń. Dieta to nie głodówka
Odchudzanie często kojarzy się z restrykcyjną dietą, a nawet głodem. Jednak to nie prawda. Wręcz przeciwnie, zrzucanie zbędnych kilogramów powinno polegać na eliminowaniu z diety niektórych produktów. Inne zaś możemy spożywać bez ograniczeń. Jak schudnąć i czerpać z tego przyjemność? Ważne jest także odpowiednie nastawienie.
-
Jak schudnąć z brzucha? Cztery zasady, dzięki którym wysmuklisz sylwetkę i pozbędziesz się boczków
Ile można schudnąć w miesiąc i jak pozbyć się boczków? To pytanie pada coraz częściej, zwłaszcza jeśli zależy nam na osiągnięciu wymarzonej sylwetki na wiosnę, czy lato. Jednak kluczowe jest dbanie o zdrowie, dlatego warto poznać cztery zasady bezpiecznego odchudzania.
-
Co jeść na śniadanie, żeby nie tyć? Zwróć uwagę zwłaszcza na ten jeden składnik
Smukła sylwetka to marzenie wielu kobiet. Zwłaszcza kiedy na horyzoncie coraz bliżej wiosna i przed wakacjami planujemy nieco schudnąć, by pięknie prezentować się w nowym bikini. Jednak wygląd to nie wszystko, najważniejsze jest zdrowie, dlatego, często zastanawiamy się co jeść na śniadanie, żeby nie tyć i zrobić to z głową? Podpowiadamy, że warto postawić na spożywanie tłuszczy.
-
Ulga rehabilitacyjna 2023. Komu przysługuje? Wiemy, kto może odliczyć ją od podatku
Ulga rehabilitacyjna ściśle związana jest z wydatkami poniesionymi na cele rehabilitacyjne oraz działania związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osób z niepełnosprawnością. Jak odliczyć ją o podatku? Poznaj rodzaje wydatków, które kwalifikują się do ulgi.
-
Jak wyleczyć zęby za darmo? Zgłoś się tutaj i zapomnij o NFZ
Stomatolog najczęściej nie kojarzy się zbyt dobrze. Zwłaszcza jeśli panicznie boimy się wizyty u dentysty. Jednak za niechęcią stoją także kwestie ekonomiczne. Leczenie bywa bardzo kosztowne, co stanowi spory problem szczególnie w dobie wysokiej inflacji. Jest jednak sposób, aby nie płacić za usługę lub zmniejszyć wysokość należności. Jak tego dokonać?
-
Sposób na szybszy metabolizm? Przed snem wypij miksturę lub koktajl. Pomogą w odchudzaniu
Odchudzanie to proces dlatego, jeśli chcemy bezpiecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, warto potraktować organizm kompleksowo. Ważna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz włączenie aktywności fizycznych. Jednak sposób na szybszy metabolizm sprawi, że łatwiej usuniemy toksyny i przyspieszymy pracę organizmu, który walczy z otyłością.