Co to jest zadławienie? Sprawdź zasady pierwszej pomocy w przypadku niemowląt, dzieci i dorosłych

Ostatnie doniesienia medialne związane ze śmiercią dziecka w przedszkolu sprawiają, że częściej zastanawiamy się, co to jest zadławienie. Należy zaznaczyć, że taka sytuacja stanowi bezpośrednie zagrożenie życia także u osoby dorosłej. Zdradzamy szczegóły rodzaj pierwszej pomocy.
Zobacz wideo Ratowniczka zdradza, jakie są najczęstsze sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu dziecka

Do zadławienia może dojść w dowolnym momencie. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Choć najczęściej tego typu wypadkom ulegają dzieci, to każdy musi uważać na to jak spożywa posiłki. W przeciwnym razie może dojść do uduszenia. Koniecznie dowiedz się jak postępować kiedy jesteś świadkiem podobnej sytuacji.

Co to jest zadławienie? 

Jeżeli zastanawiasz się, co to jest zadławienie, to przede wszystkim ten stan należy rozpatrywać jako wypadek, a nie chorobę. Do zdarzenia dochodzi na skutek zamknięcia dróg oddechowych przez ciało obce. Dlatego tak często mówimy o zadławieniu u dziecka, ponieważ ciekawe świata maluchy często niepostrzeżenie wkładają do ust drobne przedmioty, co zagraża ich życiu. Niebezpieczną sytuację może spowodować szybkie jedzenie, lub picie. Rozróżnia się dwa typy niedrożności dróg oddechowych takie jak:

  • częściowa,
  • całkowita.

W wyniku zadławienia zmniejsza się przepływ tlenu, co w konsekwencji prowadzi niedotlenienia. Jeśli ciało obce nie zostanie usunięte na czas, dochodzi do zatrzymania krążenia i śmierci. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja polegająca na udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz wezwanie pogotowia ratunkowego. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zadławienie, pierwsza pomoc ratuje życie!

W nagłych sytuacjach losowych, czy nieszczęśliwych wypadkach zawsze kluczową rolę gra czas. Kiedy jesteś świadkiem zadławienia, nie bój się i natychmiast rusz z pomocą. Główny Inspektorat Sanitarny Opublikował poradnik, który pokazuje, na czym polega pierwsza pomoc w przypadku zadławienia osoby dorosłej. Czynności ratujące życie można opisać w kilku krokach.

  1. Kiedy poszkodowany jest przytomny, stań za jego plecami.
  2. Pochyl go do przodu.
  3. Uderz energicznie pięć razy w przestrzeń pomiędzy łopatkami.

Zadławienie. Pierwsza pomoc w przypadku osoby dorosłejZadławienie. Pierwsza pomoc w przypadku osoby dorosłej Fot. Screen, Główny Inspektorat Sanitarny/gov.pl/web/gis/postepowanie-przy-zadlawieniu

Jeśli to nie pomoże wykonaj chwyt Heimlicha, ale pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie robić tego gdy zadławi się kobieta w ciąży. Wówczas możesz zarazić dziecko i matkę. W takim wypadku należy niezwłocznie skorzystać z pierwszej metody lub wezwać pogotowie. Zadzwoń na numer 999 lub 112. Poniżej opisujemy jak wykonać chwyt Helimlicha jeśli sytuacja przydarzy się dziecku powyżej pierwszego roku życia lub innej osobie dorosłej, wykluczając niemowlęta.

  1. Pochyl osobę poszkodowaną.
  2. Stań za jego plecami.
  3. Jedną dłoń zaciśnij w pięść i połóż na brzuchu pomiędzy pępkiem a mostkiem.
  4. Drugą dłonią chwyć za pięść i energicznym ruchem uciśnij przeponę do siebie i ku górze.
  5. Możesz go wykonać cztery lub pięć razy.

Zadławienie u dziecka. Pierwsza pomoc w przypadku niemowląt

W przypadku dzieci poniżej pierwszego roku życia pierwsza pomoc wygląda inaczej. GIS również opublikował szczegółową instrukcję dotyczącą postępowania przy zadławieniu niemowlęcia. Poniżej opisujemy dokładnie co należy zrobić kiedy maluch zaczyna się dławić. W pierwszej kolejności należy podzielić rodzaj działania na przypadek gdy dziecko jest przytomne oraz kiedy stracimy z nim kontakt. 

Pierwsza pomoc przy zadławieniu u niemowląt (poszkodowany jest przytomny):

  • Ułóż niemowlę na przedramieniu głową w dół.
  • Wykonaj pięć uderzeń w okolice pomiędzy łopatkami.
  • Chwyć palcem i kciukiem za żuchwę (nie za szyję!).

Zadławienie niemowlęcia. Pierwsza pomocZadławienie niemowlęcia. Pierwsza pomoc Fot. Screen, Główny Inspektorat Sanitarny /gov.pl/web/gis/postepowanie-przy-zadlawieniu-niemowlecia

Jeśli to nie pomoże, postępuj w następujący sposób:

  • Odwróć dziecko na plecy głową skierowaną w dół w wolnym przedramieniu.
  • Obejmij dłonią jego potylicę.
  • Wykonaj pięć uciśnień w dolnej połowie mostka (jeden centymetr poniżej linii międzysutkowej).
  • Do czasu usunięcia ciała obcego wykonuj naprzemiennie opisane powyżej pięć uderzeń pomiędzy łopatkami z pięcioma uciśnięciami mostka.
  • Wezwij pogotowie, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.
Więcej o: