Czego lepiej nie jeść po 40-tce? Unikaj tych produktów, aby nie przytyć

Ukończone 40 lat to nie koniec świata. W społeczeństwie przed laty utarł się schemat, że mężczyzna lub kobieta w tym wieku skupiają się wyłącznie na rodzinie i pracy. Odpuszczają dbanie o sylwetkę, uznając, że tak ma być. Jednak jeśli nie chcesz wpisywać się w ten trend i zależy ci, by nadal czuć się zdrowo i młodo, zwróć uwagę na dietę i wyeliminuj niektóre produkty.
Zobacz wideo "Big Boy": Bałem się, że umrę

Choć metabolizm zwalnia powoli już po 30 roku życia, to jednak 40-latkowie częściej skarżą się na problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Jeśli chcesz utrzymać szczupłą sylwetkę, zwróć uwagę na to, co masz w lodówce i wyeliminuj niektóre produkty z codziennej diety.

Jak schudnąć po 40-tce? Kluczem jest właściwe odżywianie i ruch

Czas płynie jak szalony. Nagle okazuje się, że pamiętasz, jak nie tak dawno mogłeś jeść wszystko, a codzienna, standardowa aktywność polegająca na krótkim spacerze, czy przejażdżka rowerem wystarczały, by waga była idealna. Teraz twoja masa ciała wynosi więcej niż zwykle, a mimo starań ciężko zgubić choćby dwa kilogramy. Za tym zjawiskiem stoi wiele kwestii, oczywiście 40 lat to nie koniec świata, ale metabolizm wyhamowuje i organizm wymaga więcej, aby zachować dawny wygląd i zdrowie. Dobrym rozwiązaniem jest przeanalizowanie codziennych zakupów oraz sprawdzenie zawartości lodówki. Wyeliminuj poniższe produkty i sprawdź, jak zmiana diety wpłynie nie tylko na wagę, ale i na twoje samopoczucie.

  • Sól - wbrew pozorom dodatkowe kilogramy nie muszą oznaczać przyrostu masy tłuszczowej. Kiedy do posiłków dodajesz zbyt dużo soli, nie tylko narażasz organizm na udar lub zawał serca. Zawarty w niej sód powoduje nagromadzenie wody w organizmie, dlatego ograniczenie spożycia soli to dobry krok w utrzymaniu właściwej masy ciała i zachowania zdrowia.
  • Alkohol - regularne spożycie alkoholu, nawet w małych ilościach to nie tylko prosta droga do choroby alkoholowej, ale także dostarczanie pustych kalorii. Kiedy zrezygnujesz z piwa, lub drinków zauważysz, jak zmniejsza się obwód pasa.
  • Cukier - ten składnik znajduje się niemal w każdym produkcie. Dlatego kiedy wybierasz się do sklepu, czytaj skład na opakowaniu. Ograniczenie lub całkowita eliminacja białego proszku zapobiega otyłości i pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów.
  • Przetworzona żywność - tego typu jedzenie to często zbiór różnego rodzaju konserwantów, tłuszczów trans i innych szkodliwych substancji. Spożywając gotowe posiłki ze słoika, parówki, zupki w proszku, wafle ryżowe etc. narażasz zdrowie na choroby układu krążenia, przyrost masy ciała, wysoki cholesterol, a nawet miażdżycę.
  • Nadmiar węglowodanów - postaw na posiłki pełne białka i błonnika. Jedz jajka, chude mięso, nabiał i dużo warzyw. Jeśli to możliwe zrezygnuj z frytek, gotowanych i ubijanych ziemniaków, białego pieczywa, makaronów, czy kluseczków, zwłaszcza jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. 

 Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Życie zaczyna się po 40-tce, czyli nie rezygnuj ze zdrowia i kondycji

W kultowym serialu komediowym pt. "Czterdziestolatek", który powstał w latach 70., można było dostrzec obraz mężczyzny po przekroczeniu magicznej liczby z czwórką z przodu. Bohater przeżywa kryzys wieku średniego i zauważa, że nie robi tego co dawniej. Choć całość ukazana jest w humorystycznej konwencji, to jednak można zauważyć, że inżynier Karwowski zaczyna mieć obsesję na punkcie wypadających włosów, rzuca palenie, czy próbuje dbać o kondycję fizyczną. 

Dawne powiedzenie, że po 40-tce ciało zaczyna się "sypać" na szczęście odchodzi do lamusa. Zarówno kobiety jak i mężczyźni zwracają uwagę na zdrowie. Zajęcia na basenie, aerobik, bieganie stały się punktem odniesienia wielu 40-latków. Dlatego, jeżeli chcesz dołączyć do grona osób młodych ciałem i duchem nie zapominaj o aktywności fizycznej. Dieta oparta na rybach, warzywach, chudym nabiale oraz dobrej jakości mięsie plus ruch sprawią, że już po kilku tygodniach poczujesz różnicę i zauważysz, jak chudniesz. Nie zapominaj o piciu wody! Nie tylko nadmiar soli sprawia, że w organizmie gromadzi się woda, jeśli pijesz zbyt mało, ciało zaczyna ją magazynować, bo nie wie kiedy dostanie kolejną dawkę. Dlatego picie około dwóch litrów dziennie pozwala przyspieszyć metabolizm, oczyszcza z toksyn oraz usuwa nadmiar wody.

Więcej o: