Zespół Kehrera potocznie określany jest mianem wdowiej choroby. Do sytuacji ma dochodzić, kiedy kobieta przez dłuższy czas nie realizuje potrzeb seksualnych. Okazuje się, że w organizmie mogą zachodzić pewne procesy, które wpływają na samopoczucie osoby zachowującej wstrzemięźliwość seksualną i wbrew pozorom mogą dotyczyć także mężczyzn. Jednak czy to pewne? Lekarka zdradza, co sądzi na ten temat.
Aktywność seksualna wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, poprawia krążenie, ale przede wszystkim oddziałuje na psychikę. Jak wynika z publikacji Pauliny A. Tendery z Uniwersytetu Jagiellońskiego pacjenci, którzy współżyją, czują się szczęśliwi, zrelaksowani i pełni energii. Potrafią podejmować odważne decyzje, nie boją się nowych wyzwań. Natomiast w przypadku, kiedy na przykład kobieta jest przez dłuższy czas niezaspokojona seksualnie, to w jej organizmie może dochodzić do poważnych zaburzeń.
Inne spostrzeżenia miała specjalistka w rozmowie z Wirtualną Polską. Dr n. med. Monika Łukasiewicz, ginekolożka i seksuolożka, zdradziła, że wdowia choroba jest dość tajemniczym schorzeniem. Co, więcej trudno znaleźć naukowe opracowania dotyczące Zespołu Kehrera, nawet w zagranicznej prasie naukowej. Jak sama zaznacza, osobiście uważa, że wdowia choroba to schorzenie, które tak naprawdę można podporządkować innym zaburzeniom obserwowanym w medycynie.
[...] kobiety, które są wiecznie niezadowolone, wściekłe, kłócą się z innymi ludźmi, boli je brzuch, są hipochondryczne, zachowują się tak, jakby ciągle miały zespół napięcia przedmiesiączkowego, a przecież go nie mają. Często mówimy o takich kobietach złośliwie albo dość nieładnie [...]
- informuje specjalistka. Ginekolożka zaznacza jednak, że mowa o Zespole Kehrera jest stygmatyzująca, ponieważ potocznie określa się ją mianem wdowiej choroby, wskazując jednocześnie na płeć. Natomiast objawy dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wdowia choroba zyskała takie miano ze względu na dawne obyczaj kulturowe. Przed laty jedyną z kobiet, którą można było uznać za nieaktywną seksualnie, była ta, która przedwcześnie straciła męża. Dość rzadko zdarzało się, aby ponownie decydowała o zamążpójściu, stąd jak łatwo się domyśleć uznawano, że nie współżyje seksualnie. Natomiast obecnie wstrzemięźliwość seksualna spowodowana jest wieloma czynnikami i występuje zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Objawy Zespołu Kehrera mogą być następujące:
Niemniej jednak tego typu symptomy mogą świadczyć o zupełnie innej chorobie. Jak wskazuje ginekolożka, w długoletniej karierze nie spotkała przypadku wdowiej choroby. Choć zgłaszały się pacjentki z podobnymi dolegliwościami, to jednak nie każda mówiła o braku orgazmu, czy wstrzemięźliwości. Zatem trudno jednoznacznie określić, że w grę wchodzi wspomniany Zespół Kehrera. Za ból w podbrzuszu może odpowiadać np. endometrioza. Zatem w opinii lekarki opisywane schorzenie jest efektem stygmatyzacji, a nie medycznym przypadkiem, które można leczyć w określony sposób.