Co może być przyczyną krwawienia z nosa? Krwotok może być oznaką niebezpiecznej dolegliwości

Krwawienie z nosa to dość częsta dolegliwość. Przyczyny mogą być różne i choć najczęściej wynika z niegroźnego uszkodzenia błony śluzowej, to jednak nie należy lekceważyć takiej sytuacji. Czasami krwotok z nosa może być zwiastunem różnych chorób. Jak postępować kiedy leci nam krew z nosa? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Morfologia u dziecka

Krwawienie z nosa to nic innego jak utrata krwi wypływających z uszkodzonych naczyń, które są gęsto rozlokowane pod naszą skórą w okolicy nosa. Kiedy zaobserwujemy, że z nosa płynie nam krew, to najczęściej jest to wynik uszkodzenia śluzówki. Jakie są przyczyny krwawienia z nosa?

Krwawienie z nosa, przyczyny mogą być różne. Poznaj kilka z nich

Miejscowy uraz - to najczęstsza przyczyna krwotoku z nosa. Czasem w wyniku gwałtownego kichnięcia lub nagłego kaszlu może dojść do pęknięcia naczynia krwionośnego. Uderzenie lub stłuczenie także może spowodować krwotok.

Wyschnięta śluzówka nosa. Pamiętajmy, że nasza śluzówka jest dosyć delikatna, dlatego wystarczy, że dojdzie do jej przesuszenia, a pęknięte naczynko krwionośne spowoduje wyciek krwi.

Osłabienie organizmu - zdarza się, że przyczyną krwawienia z nosa jest ogólne osłabienie organizmu. Dlatego, jeżeli w ostatnim czasie naraziliśmy organizm na duże zmęczenie. Należy przede wszystkim wzmocnić go odpowiednią dietą i odpoczynkiem.

Poza niegroźnymi przyczynami powodującymi krwawienie z nosa są także sytuacje, kiedy tego typu symptomy są sygnałem poważnych chorób. Oto lista:

 • guzy nosa oraz zatok przynosowych,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • miażdżyca,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • białaczka,
 • ciąża,
 • niewydolność wątroby,
 • stosowanie niektórych leków.

Wszystko zależy jednak od stopnia intensywności krwawienia z nosa oraz częstotliwości występowania tego typu objawów. Jeżeli krwotok zdarza się kilka razy w ciągu tygodnia lub nawet dnia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Krwawienie z nosa, czyli co robić kiedy leci mi krew

Kiedy zaobserwujemy, że z nosa leci nam krew, to przede wszystkim musimy ocenić poziom natężenia krwotoku. Jeżeli są to jedynie pojedyncze krople, to nie mamy się czym martwić. Pod żadnym pozorem nie należy jednak drapać wewnętrznej części nosa lub próbować go na siłę oczyścić. 

Jeśli jednak jesteśmy świadkiem intensywnego krwotoku z nosa, lub sami borykamy się z tym problemem, należy bezwzględnie zastosować się do poniższej instrukcji:

 1. Osobę poszkodowaną należy posadzić wygodnie, przechylając jej głowę lekko do przodu.
 2. Jeżeli krew płynie z jednej strony, to uciskamy delikatnie to skrzydełko nosa za pomocą dłoni.
 3. Prosimy, aby osoba oddychała przez usta.
 4. Na kark oraz nasadę nosa kładziemy chłodny kompres. 
 5. Czekamy, aż krwotok ustanie. 

Pod żadnym pozorem nie należy zatykać dziurek nosa, ani próbować wydmuchiwać z niego płynącej krwi. Nos musi się oczyścić samoistnie, dlatego pozwalamy krwi spływać swobodnie. Często powtarzanym błędem jest także odchylanie głowy do tyłu. Nie należy tego robić, ponieważ jeżeli krwotok byłby zbyt intensywny, lub pojawiłby się skrzep, pacjent mógłby się zakrztusić lub nawet udusić.

Pamiętajmy także, że jeżeli pomimo naszych działań intensywny krwotok nadal trwa, to należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Więcej o: