Krwawienie z nosa to nic innego jak utrata krwi wypływających z uszkodzonych naczyń, które są gęsto rozlokowane pod naszą skórą w okolicy nosa. Kiedy zaobserwujemy, że z nosa płynie nam krew, to najczęściej jest to wynik uszkodzenia śluzówki. Jakie są przyczyny krwawienia z nosa?
Miejscowy uraz - to najczęstsza przyczyna krwotoku z nosa. Czasem w wyniku gwałtownego kichnięcia lub nagłego kaszlu może dojść do pęknięcia naczynia krwionośnego. Uderzenie lub stłuczenie także może spowodować krwotok.
Wyschnięta śluzówka nosa. Pamiętajmy, że nasza śluzówka jest dosyć delikatna, dlatego wystarczy, że dojdzie do jej przesuszenia, a pęknięte naczynko krwionośne spowoduje wyciek krwi.
Osłabienie organizmu - zdarza się, że przyczyną krwawienia z nosa jest ogólne osłabienie organizmu. Dlatego, jeżeli w ostatnim czasie naraziliśmy organizm na duże zmęczenie. Należy przede wszystkim wzmocnić go odpowiednią dietą i odpoczynkiem.
Poza niegroźnymi przyczynami powodującymi krwawienie z nosa są także sytuacje, kiedy tego typu symptomy są sygnałem poważnych chorób. Oto lista:
Wszystko zależy jednak od stopnia intensywności krwawienia z nosa oraz częstotliwości występowania tego typu objawów. Jeżeli krwotok zdarza się kilka razy w ciągu tygodnia lub nawet dnia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Kiedy zaobserwujemy, że z nosa leci nam krew, to przede wszystkim musimy ocenić poziom natężenia krwotoku. Jeżeli są to jedynie pojedyncze krople, to nie mamy się czym martwić. Pod żadnym pozorem nie należy jednak drapać wewnętrznej części nosa lub próbować go na siłę oczyścić.
Jeśli jednak jesteśmy świadkiem intensywnego krwotoku z nosa, lub sami borykamy się z tym problemem, należy bezwzględnie zastosować się do poniższej instrukcji:
Pod żadnym pozorem nie należy zatykać dziurek nosa, ani próbować wydmuchiwać z niego płynącej krwi. Nos musi się oczyścić samoistnie, dlatego pozwalamy krwi spływać swobodnie. Często powtarzanym błędem jest także odchylanie głowy do tyłu. Nie należy tego robić, ponieważ jeżeli krwotok byłby zbyt intensywny, lub pojawiłby się skrzep, pacjent mógłby się zakrztusić lub nawet udusić.
Pamiętajmy także, że jeżeli pomimo naszych działań intensywny krwotok nadal trwa, to należy niezwłocznie wezwać pogotowie.