Sigmoidoskopia - badanie końcowego odcinka jelita grubego. Na czym polega sigmoidoskopia i jak się do niej przygotować?

Sigmoidoskopia umożliwia lekarzowi obejrzenie wnętrza jelita grubego, począwszy od odbytu aż do początkowej części jelita grubego zwanej esicą. Sigmoidoskopia jest mniej inwazyjna niż kolonoskopia i, niestety, umożliwia zbadanie mniejszego fragmentu jelita grubego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! Sigmoidoskopia to rodzaj kolonoskopii , czyli endoskopowego badania jelita grubego . Podczas gdy kolonoskopia obejmuje całe jelito grube, sigmoidoskopia skupia się na odbycie, odbytnicy, esicy i części zstępnicy, czyli końcowych odcinkach jelita grubego. Lekarz może zastosować to badanie w celu wyjaśnienia przyczyny biegunki, bólu brzucha, zaparć. Podczas badania lekarz może stwierdzić krwawienie, zapalenie, nieprawidłowe wzrosty czy wrzody. Wykonuje się to badanie także w celu wczesnego wykrycia raka jelita grubego lub raka odbytu . Co więcej, sigmoidoskopia służy także do zatamowania krwawienia w jelicie grubym. > Przeczytaj: Jelito grube jak drugi mózg?

Sigmoidoskopia: wskazania

Kiedy należy wykonać sigmoidoskopię? Wskazanie do badania to długa, trwająca ponad 3 tygodnie biegunka o niewyjaśnionej przyczynie, zaburzenia wypróżniania, mimowolne wypróżnianie, bolesne wypróżnianie, stolec ołówkowaty (stolec o małej średnicy) oraz nawracające wrzodziejące zapalenie jelita grubego .

Sigmoidoskopia: przebieg badania

Sigmoidoskopia zwykle nie wymaga znieczulenia czy hospitalizacji. Podczas badania pacjent leży na lewym boku na stole zabiegowym. Lekarz wprowadza przez odbyt krótką, giętką rurkę ze światłem na jej końcu. Ta rurka nazywa się sigmoidoskopem. Układ optyczny sigmoidoskopu przesyła obraz wnętrza odbytu i jelita grubego, dzięki czemu lekarz może dokładnie obejrzeć wyściółkę jelit. Urządzenie pompuje powietrze do jelita, co powoduje nadęcie jelita i powiększa obszar oglądany przez lekarza. Jeżeli lekarz zauważy coś nieprawidłowego (na przykład polip, tkankę zapalną w odbycie czy jelicie), może usunąć fragment i przesłać do badania mikroskopowego. Całe badanie zajmuje od 10 do 20 minut. Podczas badania pacjent może odczuwać lekkie skurcze w dole brzucha. O każdym uczuciu bólu należy natychmiast powiedzieć lekarzowi. Krwawienie czy przebicie jelita (perforacja jelita) to bardzo rzadkie powikłanie sigmoidoskopii, ale może się zdarzyć. Co jeśli podczas sigmoidoskopii lekarz wykryje zmiany? Najczęściej następnym krokiem jest wykonanie pełnej kolonoskopii. Polipy lub guzy w końcowym odcinku jelita grubego to znak, że mogą one być także w dalszych częściach. Do badania histopatologicznego kieruje się wycinki, które zostały pobrane w trakcie sigmoidoskopii.

Sigmoidoskopia: jak się przygotować?

Choć sigmoidoskopia nie jest tak kompleksowym badaniem jak kolonoskopia, ona również wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed badaniem lekarz powinien wydać dokładne instrukcje zgodne ze stanem zdrowia pacjenta. Zwykle przez 1-3 dni należy stosować dietę płynną; lekarz może polecić przyjmowanie środków przeczyszczających i zrobienie lewatywy. Na badanie należy przyjść na czczo. > Zobacz: Lewatywa - brzmi groźnie, ale czy jest się czego bać? Zastosowanie i wykonanie lewatywy

Sigmoidoskopia: przeciwwskazania

Mimo że sigmoidoskopia to bezpieczne badanie, któremu rzadko towarzyszą powikłania, niektórzy pacjencji muszą się jej wystrzegać. Przeciwwskazania do sigmoidoskopii to zwężenie odbytu, ostre stany zapalne jelita grubego, perforacja jelita, zapalenie otrzewnej , zaburzenia krzepnięcia i ogólny ciężki stan zdrowia.

Zobacz wideo
Więcej o: