Rak jelita grubego

Rak jelita grube to nowotwór z³o¶liwy, który najczê¶ciej atakuje osoby starsze i w pierwszej fazie rozwoju nie daje ¿adnych objawów. Zmiany chorobowe zazwyczaj pojawiaj± siê w okrê¿nicy, wyrostku robaczkowym lub w okolicach odbytu.
Do³±cz do nas na Facebooku!

Nowotwory jelita grubego rozwijaj± siê bardzo powoli, co zwiêksza szanse na ich wczesne wykrycie. Warunek - trzeba siê regularnie badaæ, a w³a¶ciwie dbaæ o to, by regularnie bada³ nas lekarz. W zdecydowanej wiêkszo¶ci przypadków guzy jelita grubego umiejscawiaj± siê w koñcowej jego czê¶ci i mo¿na je ³atwo wyczuæ palcem. Jest to badanie szybkie, bardzo proste i w dodatku nic nie kosztuje - potrzeba do niego wy³±cznie rêkawiczki oraz wprawnej rêki badaj±cego. Pamiêtaj - dobry lekarz rodzinny powinien przynajmniej raz do roku zbadaæ twoj± odbytnicê - mo¿e Ci to kiedy¶ uratowaæ ¿ycie. Raki jelita grubego, rozpoznane w bardzo wczesnych stadiach, s± wyleczalne niemal w 100 proc. Z roku na rok ro¶nie w Polsce liczba osób, u których wykrywa siê raka jelita grubego (tj. raka okrê¿nicy i odbytnicy). W 1989 r. zarejestrowano ponad 6 tys. nowych przypadków zachorowañ na ten typ nowotworu, podczas gdy w 2002 r. liczba ta by³a dwukrotnie wiêksza (prawie 12 300 nowych zachorowañ). Na raka jelita grubego co roku umiera w Polsce ok. 9 tys. chorych. U prawie po³owy Polaków chorych na raka jelita grubego choroba zostaje rozpoznana ju¿ w stadium zaawansowanym, tzn. wtedy, gdy dosz³o do odleg³ych przerzutów. W Stanach Zjednoczonych sytuacja taka ma miejsce najwy¿ej u 19 proc. pacjentów. Dlaczego u nas jest tak ¼le? W przeciwieñstwie do Amerykanów nie bardzo interesujemy siê swoim zdrowiem. Co wiêcej, problem raka jelita grubego to temat wstydliwy. Inaczej jest w USA. Tam, kiedy prezydent Reagan zachorowa³ na raka jelita grubego, amerykañskie gazety pisa³y o tym na pierwszych stronach. Dziêki temu zdecydowanie wzros³a ¶wiadomo¶æ spo³eczeñstwa na temat objawów i sposobów zapobiegania chorobie, a przede wszystkim ludzie zaczêli siê masowo poddawaæ badaniu kolonoskopowemu. Takie badanie trwa ok. 15 minut i polega na wprowadzeniu przez odbyt giêtkiej rurki zakoñczonej urz±dzeniem optycznym. W ten sposób lekarz mo¿e obserwowaæ ca³e jelito grube na monitorze. Na bezp³atne badanie kolonoskopowe kieruje lekarz pierwszego kontaktu.

Profilaktyka

Dieta bogata w b³onnik korzystnie wp³ywa na pracê jelit. Po 40. r.¿. powiniene¶ corocznie poddaæ siê badaniu przez lekarza palcem przez kiszkê stolcow±, a od 50. r.¿. corocznie przeprowadziæ badanie na obecno¶æ krwi utajonej w stolcu (testy dostêpne w aptece); wskazane jest te¿ poddawanie siê badaniu kolonoskopowemu co piêæ lat, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, najlepiej onkologiem .

Ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego znacznie wzrasta po 50. r.¿. Oprócz procesów starzenia organizmu, w tym uk³adu odporno¶ciowego, dodatkowym czynnikiem ryzyka jego rozwoju mog± byæ sk³onno¶ci genetyczne. Co prawda z badañ wynika, ¿e taki zwi±zek istnieje tylko w przypadku 5 proc. nowotworów jelita grubego, niemniej jednak osoby, w których rodzinach choroba wyst±pi³a, wcze¶niej powinny zwróciæ szczególn± uwagê na dzia³ania profilaktyczne. Bardzo wa¿ny jest styl ¿ycia i sposób od¿ywiania siê. Uwa¿a siê, ¿e rozwojowi raka jelita grubego mo¿e sprzyjaæ dieta uboga w b³onnik oraz szkodliwe substancje zawarte w po¿ywieniu. Ryzyko zachorowania zwiêkszaj± te¿: palenie papierosów i zbyt du¿a konsumpcja alkoholu .

Co powinno nas zaalarmowaæ

- nag³a zmiana rytmu i jako¶ci wypró¿nieñ (nasilaj±ce siê zaparcia i biegunki )

- bolesne uczucie parcia na stolec

- powtarzaj±ce siê wzdêcia i bóle brzucha

- stolce z domieszk± krwi. W pó¼niejszym okresie:

- nasilaj±ce siê bóle brzucha l utrata apetytu l niedokrwisto¶æ l spadek ciê¿aru cia³a



Czytaj tak¿e:

Zespó³ Lyncha (HNPCC, dziedziczny rak jelita grubego niezwi±zany z polipowato¶ci±

Nadkwasota ¿o³±dka

Celiakia to nie wyrok

Polipy jelita grubego

Rzekomob³oniaste zapalenie jelit