Zespół jelita drażliwego

Jeśli męczą cię bóle brzucha, wzdęcia, biegunki na przemian z zaparciami, a nie potrafisz wskazać ich przyczyny, prawdopodobnie cierpisz na chorobę zwaną zespołem jelita drażliwego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zdaniem lekarzy jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń gastrologicznych. Jego przyczyna pozostaje nieznana, ale wiadomo na szczęście, jak łagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

Zobacz wideo

Niełatwa diagnoza

Powodem nieprzyjemnych dolegliwości są nieprawidłowe skurcze jelita grubego. Gdy są za szybkie - męczą nas biegunki, zaś za wolne są powodem zaparć. Lekarzom trudno czasem postawić właściwą diagnozę, gdyż biegunki, zaparcia i bóle brzucha występują przy wielu różnych dolegliwościach związanych ze złą pracą przewodu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego można jednak podejrzewać, jeśli występują przynajmniej trzy z następujących objawów:

- częste biegunki lub zaparcia (zdarza się, że występują naprzemiennie);

- bolesne skurcze najczęściej w dole brzucha, po lewej stronie; ból jest z początku tępy, przechodzący w ostry, często mija po wypróżnieniu; najbardziej dokuczliwe bóle odczuwane są rankiem;

- wzdęcia i gazy;

- nudności, utrata apetytu;

- śluzowate stolce.

Czasem bóle są tak silne i trwają tak długo, że chorzy nabierają podejrzeń, że przyczyną dolegliwości jest nowotwór. Tu pocieszająca wiadomość: zespół jelita drażliwego nie przeistacza się w raka.

Dieta podstawą terapii

Właściwie skomponowana normuje pracę jelit. Unikajmy produktów, po zjedzeniu których dolegliwości się nasilają. Ich listę trzeba jednak ustalić indywidualnie dla każdego przypadku. Niektórym szkodzi mleko, innym pszenne pieczywo, cytrusy, słodycze lub kawa.

Co natomiast pomaga? Duże dawki błonnika. Stolce staną się wtedy bardziej regularne. Należy więc jadać płatki owsiane, kasze, chleb pełnoziarnisty, warzywa strączkowe, jabłka. Korzystnie działają też jogurty z żywymi kulturami bakterii. Dobrze jest jadać pięć posiłków dziennie, o stałych porach. Kolacja powinna być lekka - w nocy dajmy jelitom odpocząć. Posiłki należy jeść wolno, aby nie połykać powietrza, co może zaostrzyć dolegliwości.

W wielu wypadkach, by usunąć ból i przywrócić prawidłową pracę przewodu pokarmowego, lekarze zapisują lek rozkurczający jelita (np. tabletki duspatalin, debridat).

Oddychaj, ćwicz

Proste ćwiczenia oddechowe pomogą zrelaksować się, co znacznie osłabia ataki choroby. Gdy tylko pojawiają się nieprzyjemne skurcze, postarajmy się stanąć przy uchylonym oknie i wziąć dziesięć głębokich oddechów, powoli wciągając powietrze przez nos i wypuszczając przez usta. Ponieważ prawidłowej pracy jelit sprzyja ruch, jeśli to tylko możliwe, chodźmy do pracy piechotą, jeździjmy rowerem, przez cały rok gimnastykujmy się i pływajmy.

Czytaj także: Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

Więcej o: