Flawonoidy, związki kumarynowe, sole mineralne, cholina (organiczny związek chemiczny, wykorzystywany w leczeniu niektórych chorób układu nerwowego).
Rumianek pospolity osiąga wysokość 15-40cm i zaliczany jest do roślin z rodziny astrowatych. Charakteryzuje się pojedynczą lub rozczłonkowaną łodygą. Ma drobne, skrętoległe i ostro zakończone listki. Na kwiatostan składają się tzw. koszyczki umieszczone na długich szypułkach. Kwiaty są małe i najczęściej białe. Owoc rumianku ma ok. 1 mm wielkości i jest zółtobrunatny. Zioło kwitnie na przełomie maja i lipca.
Herbata
Olejek rumiankowy
Rumianek rośnie dziko w Europie, Azji Mniejszej, Iranie, Afganistanie, Indiach, na Uralu, na Kaukazie oraz w Ameryce Północnej i Australii.
Niesłusznie uważamy go za zioło dobre jedynie dla dzieci. Chociaż rzeczywiście z jego pomocą można łagodzić niemowlęce dolegliwości, moc rumianku warto wykorzystywać przez całe życie. Rumianek jest fantastycznym ziołem działającym odprężająco na system nerwowy, jak i dobrodziejstwem dla układu pokarmowego. Korzystnie wpływa na mięśnie całego organizmu, umożliwiając ich rozluźnienie. Cierpiącym na zaburzenia trawienne zaleca się picie herbatki rumiankowej, gdyż łagodzi napięcia jamy brzusznej, zwłaszcza bóle żołądka związane z nerwowością, napięciem i stresem. Reguluje pracę jelit, znosząc zarówno zaparcia, jak i rozwolnienia. Pomaga w przywracaniu miesiączki, gdy doszło do jej zatrzymania na tle nerwowym. Łagodzi bóle głowy, nerwobóle , bóle reumatyczne.
Jak przygotować doskonałą, relaksującą herbatkę? Najlepiej wykorzystując przepis Maurice'a Messegue'a, słynnego francuskiego zielarza: zaparz dwie łyżki stołowe świeżych lub suszonych kwiatów rumianku w 0,5 l gotującej się wody. Zioła powinny się gotować na wolnym ogniu przez 40 minut. Potem trzeba je przecedzić, posłodzić czystym syropem klonowym. Dla zabieganych dobrym wyjściem jest herbatka ekspresowa. Do kupienia niemal w każdym sklepie spożywczym.
Rumianek sprawdza się i w kąpieli, zwłaszcza, gdy lubisz jego zapach. Zagotuj solidną garść ziółek w trzech litrach wody przez kwadrans, następnie przecedź i wlej do wanny już wypełnionej wodą. Można też wykorzystać herbatkę ekspresową. Na pudełku powinna być instrukcja stosowania zioła zewnętrznie. Przemywanie twarzy wywarem z rumianku kilka razy tygodniowo powoduje, iż skóra staje się zdrowsza i bardziej miękka. Można go też używać do płukania włosów, zwłaszcza gdy jesteś blondynką. Staną się wówczas bardziej podatne na układanie i nabiorą połysku. Stosowany zewnętrznie łagodzi dolegliwości związane z hemoroidami , owrzodzeniami i odparzeniami u dzieci. Doskonale sprawdza się przy codziennej higienie jamy ustnej (nawet niemowlaków): zapobiega nieświeżemu zapachowi i stanom zapalnym. W przypadku zapalenia pęcherza wspomagające leczenie nasiadówki szybko pozwolą złagodzić dolegliwości.
Olejek rumiankowy jest dobrym środkiem do masażu "ciężkich", napiętych nóg.