Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Lewatywa (łac. enema) to zabieg leczniczy, który ma za zadanie usunąć z jelita masy kałowe. Lewatywa ma zastosowanie w medycynie, korzystają z niej też zwolennicy leczenia alternatywnego.
> Przeczytaj: Układ pokarmowy (trawienny) - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości
Lewatywa nie jest odkryciem ostatnich czasów. Zabieg wykonywano już w starożytności. Na początku używano do tego celu zwierzęcych pęcherzy, skórzanych worków czy bambusowych rurek. W Europie lewatywa urosła do rangi sztuki - przygotowywano zdobne "strzykawki", dzięki którym do odbytu wtłaczano wodę. W XVII wieku lewatywa była u szczytu swojej kariery; wypadało wykonywać ją codziennie, mówiono o niej bez zahamowań. Wiek XIX wprowadził praktyki, które dziś wydają nam się okrutne - lewatywę stosowano jako karę. Na początku XX wieku powszechna była narkoza doodbytnicza, którą można było zrobić po wykonaniu lewatywy.
Lewatywę nie zawsze robiono czystą wodą. Dodawano do niej zioła i pachnące substancje, znane były lewatywy z pary wodne, dymu tytoniowego czy alkoholu. Dziś używa się do tego celu specjalnych wlewek z gotowymi płynami sprzedawanymi w aptekach.
Lewatywę robi się nie tylko w celach stricte medycznych, jednak taka jest jej podstawowa funkcja. Lewatywy używa się w następujących przypadkach:
Medycyna alternatywna uznaje lewatywę za sposób pozbywania się toksyn z organizmu. Niektóre osoby wykonują lewatywę przed stosunkiem analnym.
> Zobacz: Seks analny - co musisz wiedzieć, nim zaczniesz
Lewatywa stosowana z umiarem (sporadycznie, raz na kilka miesięcy, a nawet lat) i wykonywana prawidłowo nie jest szkodliwa. Mimo tego nie każdy może ją robić. Przeciwwskazania do zrobienia lewatywy to:
Przed zrobieniem lewatywy najlepiej skonsultować się z lekarzem. Lewatywę można wykonać w specjalistycznym gabinecie lub samemu.
> Przeczytaj: Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego
W aptece można kupić gotowy zestaw do zrobienia lewatywy. W takim zestawie znajduje się worek na płyn, wężyk oraz końcówka lewatywy. W aptekach sprzedawane są także płyny do lewatyw, jednak można je zrobić samodzielnie.
Jak zrobić lewatywę? Przede wszystkim zadbaj o komfort - napięcie i stres utrudnią zabieg. Do worka wlej wodę (około 2 litrów). Woda nie może być za gorąca - 40°C to maksimum. Worek powieś około metra nad sobą, na przykład na kaloryferze. Następnie połóż się spokojnie na boku na przygotowanej wcześniej miękkiej ceracie lub folii. Potem posmaruj końcówkę irygatora lubrykantem lub oliwą, aby ułatwić wejście rurki do odbytu.
Niektóre zestawy do lewatywy mają kranik; należy go odkręcić, żeby woda zaczęła się powoli wlewać do odbytnicy. Gdy cała woda wycieknie z worka, wyjmij irygator i przez chwilę poleż, zrelaksuj się. Następnie obróć się delikatnie na drugi bok. Po kilkunastu minutach wstań i spróbuj wykonać kilka prostych ćwiczeń (np. podskoków) - pomoże to masom kałowym w oderwaniu się od ścian jelita grubego. Gdy poczujesz, że musisz się wypróżnić, zrób to. Prawdopodobnie trochę to potrwa.
> Student medycyny apeluje: Oglądajcie swoją kupę!
> Swędzenie odbytu i okolic - wstydliwy problem, który ma wiele przyczyn
Wstydliwe dolegliwości, o których nie chcesz mówić nawet lekarzowi