Morfologia MCH: średnia masa hemoglobiny w erytrocytach, norma. Co oznacza obniżone lub podwyższone MCH?

Morfologia MCH to wskaźnik pokazujący średnią wagę hemoglobiny w czerwonych ciałkach krwi. Jest jednym z wielu parametrów badanych w czasie klasycznej morfologii krwi obwodowej. Zbyt niski poziom MCH mówi o niedoborach żelaza, związanych np. z przewlekłymi chorobami, dużym upływem krwi, nowotworami, zbyt wysoki natomiast spotyka się przy niedoborach witaminy B12 i kwasu foliowego oraz w sferocytozie wrodzonej.

Morfologia krwi - najpopularniejsze badanie krwi

Morfologia krwi należy do najpopularniejszych metod oceny stanu naszego zdrowia. Dzięki temu prostemu w sumie badaniu dostajemy pierwsze sygnały, dotyczące niekorzystnych zmian w organizmie. Badanie trwa kilka minut, a polega na pobraniu próbki krwi z ręki, którą następnie poddaje się analizie w laboratorium. Do badania podchodzimy na czczo oraz trzeba pamiętać, aby poinformować pielęgniarkę o przebytej żółtaczce bądź o zarażeniu wirusem HIV, a także o wykonanej mastektomii. I to właściwie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać przy pobieraniu krwi.

Po jakimś czasie odbieramy wynik i znajdujemy tam kilkanaście różnych wskaźników, dotyczących leukocytów, erytrocytów, trombocytów, wskaźniki erytrocytarne. No i między nimi - wskaźnik MCH. Co takiego oznacza?

Morfologia MCH - co oznacza ten wskaźnik?

Morfologia MCH to wskaźnik pokazujący średnią masę hemoglobiny w erytrocytach. Jest jednym z podstawowych parametrów, ocenianych w czasie tzw. ogólnego badania krwi. Norma MCH u dorosłego człowieka wynosi od 27 do 32 pg (pg = pikogramy na komórkę, 1 pikogram to 1012 g). Wyniki mogą się nieco różnić, w zależności od techniki stosowanej w konkretnym laboratorium.

Wskaźnik MCH (ang. mean corpuscular hemoglobin, mean cell hemoglobin) oblicza się dzieląc masę hemoglobiny, znajdującej się w badanej próbce, przez liczbę krwinek, co wyraża wzór: MCH=Hgb/RBC. Erytrocyty z prawidłowym wskaźnikiem MCH nazywane są normochromicznymi, a te z obniżoną wartością – hipochromicznymi.

Interpretacja wyniku MCH powinna być przeprowadzana łącznie z innymi wskaźnikami, takimi jak RBC, HGB, HCT, MCV, MCHC, RDW oraz RET. Dopiero wtedy można uzyskać właściwy obraz stanu czerwonych krwinek we krwi.

Hemoglobina (Hb lub KGB) to czerwony barwnik krwi, inaczej - białko, znajdujące się w czerwonych ciałkach krwi, czyli w erytrocytach. To hemoglobina zajmuje się transportem tlenu z płuc do wszystkich tkanek ciała. Hemoglobina składa się z dwóch par podjednostek białkowych, w których tkwią cząsteczki hemu. W tych cząsteczkach znajdują się atomy żelaza, które przyłączają cząsteczki tlenu i dzięki temu transportują go dalej.

Zobacz wideo

MCH poniżej normy - co to oznacza?

Wskaźnik MCH znacznie poniżej normy może oznaczać:

  • niedokrwistość (anemię), spowodowaną niedoborem żelaza. To takiego niedoboru dochodzi np. w wyniku znacznego upływu krwi, w przebiegu nowotworów i wielu chorób o przewlekłym charakterze.
  • talaksemia (niedokrwistość tarczowatokrwinkowa, łac. thalassaemia, ang. thalassemia) - zaburzenia syntezy hemoglobiny, spowodowane mutacjami genów

MCH powyżej normy - co to oznacza?

MCH powyżej normy może pojawić się w przypadku:

  • niedokrwistości makrocytowej (czyli gdy erytrocyty mają duże rozmiary) - pojawia się przy niedoborze witaminy B12 (witamina reguluje produkcję czerwonych krwinek) oraz kwasu foliowego (wspiera produkcję erytrocytów)
  • sferocytozy wrodzonej (mikrosferocytoza wrodzona, choroba Minkowskiego-Chauffarda) - rzadka choroba spowodowana mutacją genów kodujących białka błony komórkowej erytrocytów
  • nadużywania alkoholu i choroby wątroby (marskość wątroby)
Więcej o: