Schemat pobierania krwi

Badanie krwi to jeden z najbardziej podstawowych testów diagnostycznych. Mimo że sprowadza się do pobrania próbki krwi to nie proces ten nie zawsze przebiega tak samo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Opis badania

Dorośli i dzieci

Krew do badań pobiera się z żyły, najczęściej ze zgięcia łokciowego, lub grzbietu ręki. Miejsce nakłucia jest odkażane, a powyżej miejsca nakłucia zakładana jest staza lub opaska uciskowa, aby zwiększyć napływ krwi. Staza pozwala na napełnienie żył krwią. Igła jest wkłuwana w żyłę, a krew jest pobierana do probówki próżniowej albo do strzykawki. Po wkłuciu igły zdejmuje się stazę. Po zakończeniu pobierania krwi igła jest wyciągana, a wata lub gazik jest przykładany w miejscu wkłucia, aby zatrzymać krwawienie.

Noworodki i małe dzieci

Miejsce pobrania jest odkażane, a nakłucie wykonuje się igłą lub skalpelem. Krew jest pobierana do pipety (małej szklane rurki), na szkiełko mikroskopowe, na papierek wskaźnikowy lub do małego pojemnika. Wata lub gazik jest przykładana w miejscu wkłucia.

Przygotowanie do pobrania

Dorośli

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania.

Noworodki i dzieci

Konieczność rozmowy i psychologicznego przygotowania do badań lub zabiegów zależy od wieku dziecka, zainteresowania, wcześniejszych doświadczeń i poziomu zaufania.

Jakie mogą być odczucia związane z pobieraniem krwi

Podczas wkłuwania igły, część osób odczuwa niewielki ból, inni odczuwają tylko ukłucie lub swędzenie. Po pobraniu krwi w miejscu wkłucia może być odczuwane pulsowanie.

Ryzyko

Przedłużone krwawienie

Omdlenie lub uczucie zamroczenia

Krwiak (nagromadzenie się krwi pod skórą)

Zakażenie (niewielkie ryzyko jak przy każdym przerwaniu ciągłości skóry)

Kilkakrotne wkłucia po nieudanym pobraniu krwi

Zobacz wideo

Czytaj także:

Badanie OB

Granulocytopenia

Immunoglobuliny

Neutrocyty

Skazy krwotoczne

Więcej o: