Krew do badań pobiera się z żyły, najczęściej ze zgięcia łokciowego, lub grzbietu ręki. Miejsce nakłucia jest odkażane, a powyżej miejsca nakłucia zakładana jest staza lub opaska uciskowa, aby zwiększyć napływ krwi. Staza pozwala na napełnienie żył krwią. Igła jest wkłuwana w żyłę, a krew jest pobierana do probówki próżniowej albo do strzykawki. Po wkłuciu igły zdejmuje się stazę. Po zakończeniu pobierania krwi igła jest wyciągana, a wata lub gazik jest przykładany w miejscu wkłucia, aby zatrzymać krwawienie.
Miejsce pobrania jest odkażane, a nakłucie wykonuje się igłą lub skalpelem. Krew jest pobierana do pipety (małej szklane rurki), na szkiełko mikroskopowe, na papierek wskaźnikowy lub do małego pojemnika. Wata lub gazik jest przykładana w miejscu wkłucia.
Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania.
Konieczność rozmowy i psychologicznego przygotowania do badań lub zabiegów zależy od wieku dziecka, zainteresowania, wcześniejszych doświadczeń i poziomu zaufania.
Podczas wkłuwania igły, część osób odczuwa niewielki ból, inni odczuwają tylko ukłucie lub swędzenie. Po pobraniu krwi w miejscu wkłucia może być odczuwane pulsowanie.
Przedłużone krwawienie
Omdlenie lub uczucie zamroczenia
Krwiak (nagromadzenie się krwi pod skórą)
Zakażenie (niewielkie ryzyko jak przy każdym przerwaniu ciągłości skóry)
Kilkakrotne wkłucia po nieudanym pobraniu krwi