Czym jest mastektomia?

Najprościej można powiedzieć, że mastektomia to po prostu operacja usunięcia piersi u kobiet. Decyzja o niej nigdy nie jest łatwa, a zwykle jest podyktowana wystąpieniem nowotworu.

Mastektomia, czyli usunięcie piersi, to konieczność, gdy pojawia się nowotwór rozprzestrzeniony na dużej powierzchni. Mimo że to temat bolesny, bo wpływa na zmianę wyglądu zewnętrznego, to kobiety z obawy przed trudami nowotworów decydują się podjąć decyzję o usunięciu piersi, czyli ratowaniu swojego życia.

Profilaktyczne usuwanie piersi

Często zdarza się ponadto, że kobiety decydują się na usunięcie piersi z obawy, że za jakiś czas mogą zachorować na nowotwór piersi. Drugą radykalną decyzją, jeśli chodzi o tę tematykę, jest usunięcie obydwu piersi, nawet jeśli tylko jedna była zagrożona - to podwójna mastektomia. Kobiety z obawy, że te same przeżycia chorobowe mogą je spotkać za jakiś czas, po prostu wolą ubezpieczyć się przed problemami, w grę zatem wchodzi profilaktyczna mastektomia. Nie daje to jednak 100% szans, że nowotwór się już nie pojawi. 

5 prostych badań, które ratują nam życie

Jak można się domyślić, nie jest to łatwa decyzja dla kobiety, natomiast usunięcie piersi pozwala skutecznie walczyć z nowotworem. Jest to pewnego rodzaju leczenie raka. Zalecenia jej wykonania pojawiają się, gdy rak zostanie wykryty na więcej niż jednej czwartej piersi. Wówczas, aby się zabezpieczyć przed jego rozwojem konieczne staje się usunięcie całości zagrożonego miejsca.  Dzięki temu można mieć 90% gwarancji, że choroba nie będzie miała nawrotu, a pacjentka zostanie skutecznie wyleczona. 

Przebieg operacji usunięcia piersi

Ta poważna operacja zwykle trwa 1-2 godziny. Często zdarza się, że podczas operacji usunięcia piersi jednocześnie realizowana jest odbudowa - to tzw. mastektomia z rekonstrukcją. Dzięki temu pacjentka nie odczuwa tak dotkliwie straty - może nadal wyglądać świetnie i być bezpieczna pod względem zdrowotnym. 

Mastektomia radykalna

Aby zwiększyć pewność, że pacjentka nie będzie musiała przejść nawrotu choroby, stworzona została tzw. mastektomia radykalna. Polega ona na usunięciu piersi, węzłów chłonnych pachowych i mięśnia piersiowego większego. Okazuje się jednak, że metoda ta wcale nie wpływa lepiej na rokowania, a za to pogarsza jakość życia kobiety, dlatego odchodzi się od takiego sposobu leczenia.

Mastektomia - rehabilitacja

Po dokonaniu operacji usunięcia piersi konieczna jest rehabilitacja. Szybkość powrotu do zdrowia zależy od tego, czy kobieta odda się jej z poświęceniem.  Trzeba codziennie gimnastykować rękę (lub ręce) oraz wykonywać masaże od dłoni do pachy. Dzięki temu można przywrócić ręce sprawność i dojść szybciej do formy. 

Mastektomia, mimo że jest zabiegiem dla kobiety trudnym i pod względem fizycznym, i psychicznym, nie oznacza końca aktywności i dobrego samopoczucia. Po rehabilitacji można całkowicie wrócić do poprzednich zajęć. Co więcej, można odbudować usunięte piersi, by odzyskać komfort życia.

Zobacz także:

Więcej o: