morfologia
-
9 naprawdę prostych badań, które mogą uratować ci życie
Tanie, a nawet darmowe. Zazwyczaj bezbolesne. Pozwalają odkryć na czas wiele groźnych schorzeń. Oto badania na wagę życia. Co najmniej kilka zaskakuje.
-
PCT - pomoże odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej
Badanie PCT, czyli prokalcytoniny wykonywane jest u pacjentów z podejrzeniem infekcji bakteryjnej. Poziom tego białka w osoczu krwi pozwala ocenić skalę, typ zakażenia oraz odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej.
-
RDW - o czym informuje to badanie?
RDW to rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Wskaźnik ten podawany jest w procentach, a przekroczenie dopuszczalnych norm najczęściej oznacza anemię.
-
Kinaza kreatynowa - normy
Kinaza kreatynowa (CK), nazywa też kinazą fosfokreatynową to enzym wytwarzany przez komórki o dużym zapotrzebowaniu energetycznym. Zmiana jej poziomu w organizmie może mieć związek z chorobą stawów, serca lub z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
-
Dreszcze bez gorączki? To trzeba wyjaśnić!
Uczucie rozbicia, przejmujące zimno i wreszcie dreszcze. Nasz organizm może w ten sposób zareagować na nadmiar obowiązków, zmęczenie czy chłody. Czasem jednak to sygnał choroby, którą zazwyczaj pozwalają odkryć proste testy
-
Czas protrombinowy (PT) - co oznacza?
Czas protrombinowy (PT), nazywany też czasem reakcji osocza lub czasem krzepnięcia osocza. Jego wartość ma ścisły związek z czynnikami krzepnięcia krwi oraz fibrynogenem.
-
MORFOLOGIA: Eozynocyty (granulocyty kwasochłonne)
Eozynocyty, nazywane również eozynofilami, to jeden z typów białych krwinek tworzących tzw. granulocyty kwasochłonne. Uczestniczą w odpowiedzi immunologicznej organizmu i chronią go przez zakażeniem pasożytami lub wystąpieniem reakcji alergicznej.
-
Monocyty (MONO) - morfologia (badanie). Co oznacza wynik poniżej i powyżej normy
Monocyty to jedne z białych krwinek (leukocytów), których wartość określa się na podstawie klasycznej morfologii. Ponieważ ściśle współpracują z limfocytami odpowiadają za niektóre procesy obronne w organizmie. Ich niewłaściwa wartość może oznacza...
-
MORFOLOGIA: MCHC
Hemoglobina to z całą pewnością jeden z ważniejszych składników krwi. Odpowiada przede wszystkim za transport tlenu i dostarczenie go każdej, nawet najmniejszej komórce. Jednym ze wskaźników oceniających jej działanie i jakość jest MCHC, czyli...
-
MORFOLOGIA: Bazofile (granulocyty zasadochłonne)
Bazofile stanowią jeden z rodzajów białych krwinek. Zaliczane są do tzw. granulocytów zasadochłonnych, ochraniają organizm przez patogenami oraz wzmacniają odporność.
-
Polskie dzieci jedzą... 23 łyżeczki cukru dziennie i tyją najszybciej w Europie. Dietetyk bije na alarm
-
Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
-
Małpia ospa w kolejnym kraju. We Francji wydano zalecenia dla medyków
-
Jak wysokie OB powinno niepokoić? [normy OB dla kobiet i mężczyzn]
-
Toczy się walka o każdy centymetr. Tymek miałby większe szanse, gdyby nie urodził się Polakiem
- Jaka jest różnica między solą morską a solą kuchenną, która jest zdrowsza?
- Dysortografia. Zaburzenie, które dotyka coraz większej ilości uczniów. Jak sobie z nim radzić?
- Wirus małpiej ospy dotarł do Europy. Czy powinniśmy się go obawiać? Jakie są jego objawy?
- Dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów ADHD u dzieci
- My podajemy nazwę, a ty powiedz czego to gatunek. Łatwe? Niekoniecznie