ARhD+, czyli jak interpretować takie oznaczenie grupy krwi?

ARhD+ oznacza tę samą grupę krwi co ARh+ - czyli grupę krwi A z kwalifikacją do układu Rh (Rh+). Krew ma dla organizmu człowieka kluczowe znaczenie. Stanowi ona medium, przez które przenoszona jest ogromna ilość składników odżywczych, tlenu oraz szkodliwych produktów przemiany materii, które trzeba usunąć z organizmu. W ciele człowieka zawsze musi się znajdować odpowiednia ilość krwi. Musi ona w dodatku mieć właściwy skład oraz prawidłową budowę.

Do stosunkowo niedawna w naukach medycznych panowało przekonanie, że każdy człowiek posiada taką samą krew. Kłam tej teorii zadawały jednak transfuzje, które czasami, bez oczywistej przyczyny, powodowały zgon odbiorcy krwi. Dzisiaj wiemy, że krew może charakteryzować się różnymi grupami opisującymi zawarte w niej antygeny podstawowe, a także może kwalifikować się do grup RhD+ lub RhD–. Co to właściwie oznacza?

Grupy krwi

Już w szkole podstawowej dzieci uczą się, że krew dzieli się na cztery grupy:

  • „A”;
  • „B”;
  • „AB”;
  • „0”.

Grupa A oznacza, że na czerwonych krwinkach znajdują się przeciwciała typu A, grupa B to przeciwciała typu B, grupa AB to oba rodzaje przeciwciał łącznie, a grupa 0 to brak przeciwciał. Rodzaj przeciwciał, jakie posiada dany człowiek, determinowany jest genetycznie i ma związek m.in. z dietą. Jest to swoiste przystosowanie się do środowiska i dostępnych w nim pokarmów, chociaż w każdej populacji znajdą się osoby z różnymi grupami krwi.

Określenie grupy krwi wykonuje się możliwie szybko, ponieważ ma ona wpływ nawet na rozwój dziecka w łonie matki.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Dodatkowy podział grup krwi: Rh

Powyższy podział jest niekompletny i nie sprawdza się w praktyce. Oprócz niego konieczne jest jeszcze korzystanie z układu Rh, w którym wyróżnia się dwa stany ogólne:

  • „Rh+”;
  • „Rh–”.

W układzie Rh rozpoznaje się obecnie 49 różnych antygenów, które na czerwonych krwinkach rozwijają się już w 6. tygodniu życia płodowego i od razu stają się bardzo aktywne. Może to mieć opłakane skutki, ponieważ prowadzi do powstania konfliktu serologicznego.

Konflikt serologiczny 

Może się wydawać, że jeśli matka ma grupę krwi A i dziecko ma grupę krwi A, wszystko jest w porządku. Niestety, grupa krwi ARhD ujemny u matki i grupa krwi ARhD dodatni u dziecka spowodują powstanie konfliktu pomiędzy dzieckiem i matką. Jeśli krew dziecka z jakiegoś powodu wejdzie w kontakt z krwią matki, co niestety jest możliwe, krew matki zostanie zaatakowana przez przeciwciała z krwinek jej własnego płodu.

W pewnym sensie jest to alergia na krew dziecka, na jedno z białek w niej zawartych. Kobieta musi przyjmować przez czas ciąży i bezpośrednio po niej leki immunosupresyjne nastawione na tłumienie tzw. antygenu D.

ARhD+ dieta

Często można spotkać się z twierdzeniem, że grupa krwi ARhD posiada określoną dietę, która jest dla człowieka z taką krwią optymalna. Jest to nieporozumienie, ponieważ antygeny krwi faktycznie są w stanie pomóc z przyswajaniem niektórych składników.

Osoba z grupą krwi ARhD+ poradzi sobie lepiej z niektórymi pokarmami niż osoba z grupą 0RhD-. Dla człowieka ważniejsze jest jednak to, by dieta była kompletna i odpowiednio zbilansowana, co jest warunkiem koniecznym zachowania dobrego zdrowia.

To może cię również zainteresować:

Więcej o: