mocz
-
Badanie bakteriologiczne moczu (Posiew moczu)
Badanie bakteriologiczne moczu nie jest zaliczane to badań podstawowych i wykonywane jest jedynie na wyraźne polecenie lekarza. Celem badania jest ocena półilościowa i ilościowa tzw. morfotycznych składników moczu (m.in. leukocyty, erytrocyty, sol...
-
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM)
Wystarczy kichnąć i kropelki moczu bez naszej woli wypływają na zewnątrz. Jak pozbyć się tej przypadłości, wyjaśnia dr hab. n. med. Piotr Radziszewki, ordynator Oddziału Urologii Czynnościowej i Uroginekologii Katedry i Kliniki Urologii WUM.
-
Zbyt mała ilość wydalanego moczu
Zmiany chorobowe w obrębie nerek początkowo nie dają żadnych objawów. Dopiero w zaawansowanej postaci dają o sobie znać, poważnie utrudniając funkcjonowanie układu moczowego.
-
Drgawki
Pojawienie się drgawek może mieć różne przyczyny. Mimo że najczęściej kojarzą się z padaczką, to mogą zwiastować szereg innych schorzeń.
-
Opadnięcie macicy
Rozluźnienie tkanki łącznej oraz ścięgien utrzymujących narządy rozrodcze kobiety może prowadzić do opadnięcia macicy. Schorzenie bardzo często towarzyszy opadnięciu pochwy.
-
Grzybice narządów płciowych
Infekcja, przyjmowane leki lub noszenie wykonanej ze sztucznych materiałów bielizny mogą wywołać grzybice narządów płciowych. Choroba występuje równie często u mężczyzn, jak i u kobiet.
-
Badanie ciężaru właściwego moczu
Badanie moczu to jedno z częściej zlecanych przez lekarzy badań. Wykorzystywane jest zarówno do badań okresowych, jak i diagnostycznych. Z jego pomocą ocenia się m.in. funkcjonowanie nerek.
-
Mocznik
Mocznik to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w organizmie. Powstaje w czasie przemiany białek. Wydalany jest w raz z moczem i w niewielkim stopniu wraz z potem.
-
Od kilku miesięcy mój 70-letni ojciec ma kłopoty z pamięcią, coraz gorzej chodzi i nie kontroluje oddawania moczu. Czy przyczyną jest starość, czy może jakaś choroba?
Nie należy wszystkich objawów, które mają ludzie w podeszłym wieku, składać na karb starości.