Problemy lub niemożność oddania moczu , czyli paruresis pojawia się nie tylko przy korzystaniu z publicznej toalety. Chorym najczęściej towarzyszy lek, że ktoś może ich usłyszeć lub zobaczyć jak oddają mocz. Stres oraz towarzyszący mu lęk są niekiedy tak silne, że cierpiący na ten rodzaj fobii pewnie i zupełnie bezpiecznie czuje się jedynie we własnym domu i tylko z własnej toalety potrafi korzystać bez leku.
Choroba najczęściej ma podłoże psychiczne i jest konsekwencją nieprzyjemnego zdarzenia z dzieciństwa. Ogromna część pacjentów była przestraszona lub wyśmiana w czasie oddawania moczu lub byli świadkami przemocy zadawanej w toalecie. Przed postawieniem diagnozy konieczna jest wizyta u urologa , aby wykluczyć inna, najczęściej fizjologiczną przyczynę dolegliwości.
Jeśli nie ma ona związku z urazem czy wadą układu moczowego najlepszą formą leczenia pauresis jest terapia. Celem terapii jest stawianie pacjenta przed coraz trudniejszymi sytuacjami, w których zmuszony będzie skorzystać z toalety. Walka z chorobą jest długotrwała i wymaga bardzo dużo cierpliwości, determinacji od osoby walczącej z tą fobią.
Choroba afektywna dwubiegunowa (zaburzenia afektywne dwubiegunowe)