Paruresis - fobia, która może skomplikować nawet zwykły dłuższy spacer

Cierpiący na paruresis pod wpływem stresu i strachu mają problemy z oddawaniem moczu w publicznych toaletach. To rodzaj fobii, czyli rodzaju zaburzenia nerwowego, charakteryzującego się silnym lękiem, który pojawia się w określonych sytuacjach lub w czasie kontaktu z pewnymi przedmiotami lub osobami

Dołącz do nas na Facebooku!

Problemy lub niemożność oddania moczu , czyli paruresis pojawia się nie tylko przy korzystaniu z publicznej toalety. Chorym najczęściej towarzyszy lek, że ktoś może ich usłyszeć lub zobaczyć jak oddają mocz. Stres oraz towarzyszący mu lęk są niekiedy tak silne, że cierpiący na ten rodzaj fobii pewnie i zupełnie bezpiecznie czuje się jedynie we własnym domu i tylko z własnej toalety potrafi korzystać bez leku.

Diagnoza

Choroba najczęściej ma podłoże psychiczne i jest konsekwencją nieprzyjemnego zdarzenia z dzieciństwa. Ogromna część pacjentów była przestraszona lub wyśmiana w czasie oddawania moczu lub byli świadkami przemocy zadawanej w toalecie. Przed postawieniem diagnozy konieczna jest wizyta u urologa , aby wykluczyć inna, najczęściej fizjologiczną przyczynę dolegliwości.

Leczenie

Jeśli nie ma ona związku z urazem czy wadą układu moczowego najlepszą formą leczenia pauresis jest terapia. Celem terapii jest stawianie pacjenta przed coraz trudniejszymi sytuacjami, w których zmuszony będzie skorzystać z toalety. Walka z chorobą jest długotrwała i wymaga bardzo dużo cierpliwości, determinacji od osoby walczącej z tą fobią.

Czytaj także:

Klaustrofobia

Skąd się bierze stres

Fobie

Zaburzenia psychiczne

Choroba afektywna dwubiegunowa (zaburzenia afektywne dwubiegunowe)

Więcej o: