Kamica ksantynowa

Kamica ksantynowa to jedna z rzadziej diagnozowanych kamic. Schorzenie jest trudne w leczeniu i mimo stosowania się do zaleceń lekarzy i przejścia na rygorystyczną dietę może nawracać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Ksantyna to organiczny związek chemiczny zaliczany do zasad purynowych, która stanowi jeden z elementów zasad azotowych tworzących łańcuch DNA. Jej podstawowym zadaniem jest aktywacja syntezy kwasu moczowego. Nadmiar ksantyny sprawia, że tworzy ona kamienie w nerkach uszkadzając i zakłócając działanie całego układu moczowego .

Zaleganie ksantyny spowodowane jest niedoborem lub całkowitym brakiem oksydazy ksantynowej, czyli enzymu regulującego jej poziom. W większości przypadków schorzenie jest wrodzone, spowodowane przyjmowaniem niektórych leków (np. blokujących nadprodukcje kwasu moczowego) lub nabyte.

Objawy

W przypadku kamicy ksantynowej objawy niczym nie różnią się od tych występujących przy klasycznej postaci schorzenia. Pacjenci uskarżają się przede wszystkim na ból w okolicy lędźwiowej oraz nerek, wymioty, nudności. U dużej części chorych pojawia się częstomocz, wzdęty brzuch, gorączka i dreszcze.

Diagnoza

Obok wywiadu z pacjentem i analizy objawów klinicznych kamicę potwierdza badanie USG. Pozwala ono określić dokładną lokalizację kamieni. Jednym z lepszych sposobów w diagnozowaniu kamicy jest tomografia spiralna, która bardzo dokładanie obrazuje drogi moczowe na całej długości. Dodatkowo wykonuje się testy laboratoryjne przede wszystkim badanie moczu oraz morfologię.

Leczenie

Ponieważ schorzenie przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a pierwszy charakterystyczny objaw jest tak silny, że wymaga natychmiastowego podania leku przeciwbólowego. Dodatkowo nagrzewa się bolące miejsce. Jeśli kamienie nie są duże wprowadzenie rygorystycznej diety i przyjmowanie dużej ilości płynów (przede wszystkim wody) pozwala pacjentowi samodzielnie je wydalić. Gdy kamień jest duży zazwyczaj konieczny jest zabieg operacyjny.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

Kamica fosforanowa

Kwasica propionowa

Torbielowatość nerek

Kwasica metylomalonowa

Żurawina zwalcza infekcje pęcherza

Więcej o: