hormon wzrostu
-
Gigantyzm: przyczyny, objawy, leczenie
Gigantyzm jest bardzo rzadkim schorzeniem wywołującym nadmierny wzrost u dzieci. W zdecydowanej wiekszości przypadków gigantyzm wywoływany jest przez zaburzenia w produkcji hormonu wzrostu, zwanego somatotropiną. Bezpośrednią przyczyną jest...
-
Akromegalię widać, jednak niewielu o niej wie. Jak rozpoznać tę groźną chorobę?
Akromegalia to choroba, która ma charakterystyczne objawy, jednak zwykle rozpoznawana jest zbyt późno i skutkuje trwałymi ubytkami na zdrowiu. Co trzeba o niej wiedzieć?
-
Somatostatyna - przeciwnik hormonu wzrostu. Gdzie wydzielana jest somatostatyna i jakie są jej funkcje?
Somatostatyna to hormon, który wpływa hamująco między innymi na hormon wzrostu. Jest wytwarzana przede wszystkim w podwzgórzu, ale nie tylko. Syntetyczna somatostatyna ma zastosowanie w medycynie.
-
Niedobór wzrostu (niskorosłość) - przyczyny, diagnoza i leczenie
Niedobór wzrostu może mieć wiele przyczyn - genetycznych, hormonalnych, środowiskowych. Niedobór wzrostu nie zawsze da się wyleczyć, wszystko zależy od tego, jakiego typu jest niskorosłość.
-
Karłowatość przysadkowa - choroba endokrynologiczna związana z niedoborem hormonu wzrostu
Karłowatość przysadkowa związana jest, jak sama nazwa wskazuje, z nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki i hormonu wzrostu. Czym charakteryzuje się karłowatość przysadkowa, jakie są jej przyczyny i czy da się ją leczyć?
-
Szyszynka: prawdopodobnie bardzo ważny gruczoł
Niewiele o niej wiemy "na pewno". Z racji ścisłego połączenia z wieloma ośrodkami w mózgu i wydzielaniem substancji aktywizujących moc procesów, wydaje się być powiązana z naszym nastrojem, rozwojem, nawet płodnością. Jej aktywność zależy przede...
-
Gigantyzm przysadkowy
Bycie bardzo wysokim to nie zawsze powód do dumy czy radości. Nadmierny rozrost kości i masy tkankowej, czyli gigantyzm choć ma związek z zaburzoną gospodarką hormonalną może być objawem zupełnie innego schorzenia.
-
Akromegalia - objawy, diagnoza i leczenie
Nieprawidłowo działająca przysadka mózgowa za sprawą wydzielanych przez nią hormonów może poważnie wpłynąć na działanie całego organizmu. Jednym ze schorzeń spowodowanym zaburzeniami wokół przysadki jest akromegalia.