badanie
-
Jak wygląda badanie dna oka?
Badanie dna oka pozwala dokładnie obejrzeć nerw wzrokowy oraz elementy tylnego odcinka oka. Szczególną uwagę poświęca się siatkówce, a przede wszystkim jej żyłom i tętnicom.
-
Badanie GFR, czyli przesączenie kłębuszkowe
Nerki stanowią najważniejszą część układu wydalniczego. Odpowiadają za oczyszczanie organizmu, regulują ciśnienie tętnicze oraz gospodarkę kwasowo-zasadową. Jednym z badań oceniających działanie nerek jest GFR, dzięki któremu możliwe jest określen...
-
PCT - pomoże odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej
Badanie PCT, czyli prokalcytoniny wykonywane jest u pacjentów z podejrzeniem infekcji bakteryjnej. Poziom tego białka w osoczu krwi pozwala ocenić skalę, typ zakażenia oraz odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej.
-
RDW - o czym informuje to badanie?
RDW to rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Wskaźnik ten podawany jest w procentach, a przekroczenie dopuszczalnych norm najczęściej oznacza anemię.
-
Angiografia naczyń obwodowych
Angiografia to jedno z częściej wykonywanych badań diagnostycznych u pacjentów z podejrzeniem zmian w obrębie układu krwionośnego. Umożliwia ono dokładne obejrzenie zmian oraz ułatwia podjęcie decyzji o rodzaju i formie leczenia.
-
Artroskopia (wziernikowanie stawów)
Artroskopia to nie tylko badanie oceniające rodzaj oraz skalę zmian w stawie. Najczęściej wykonuje się ją u pacjentów ze zmianami w obrębie stawu kolanowego bądź łopatkowo - ramiennego. Czasem sięga się po nią także przy uszkodzeniach stawu...
-
Amnioskopia - na czym polega badanie, kiedy się je wykonuje?
Wygląd wód płodowych pozwala ocenić czy płód rozwija się prawidłowo. Dotyczy to jednak tych kobiet, które mimo wyznaczonej daty porodu nie urodziły i istnieje prawdopodobieństwo, że płód jest zagrożony. Badaniem, które na to pozwala jest...
-
Testy skórne na alergię - trzeba się przygotować?
To najbardziej popularne badanie mające rozpoznać alergię i w przypadku jej stwierdzenia określić, które z alergenów uczulają. Jak wyglądają takie badania, czy trzeba się do nich przygotowywać?
-
Badanie słuchu tonalne progowe
Słuch to jeden z tych zmysłów, który, bardzo często uszkadzamy sobie sami. Jednym z podstawowych badań mających ocenić jego jakość oraz skalę ewentualnych zmian jest badanie tonalne progowe. Jak ono wygląda i kiedy się wykonuje?
-
Angiografia fluoresceinowa
Ten specyficzny rodzaj angiografii pozwala dokładnie przyjrzeć się naczyniom krwionośnym skupionym wokół gałki ocznej. Badanie jest konieczne u pacjentów z podejrzeniem zmian w siatkówce bądź tzw. mikrotętniaków. Jak wygląda badanie i jak należy s...
-
Test na płeć mózgu - to tylko psychozabawa, ale sporo o nas mówi
-
Co jeść wieczorem, aby chudnąć. Lista produktów, które ci w tym nie pomogą
-
Świeże warzywa w roli głównej - sprawdź szybkie i proste przepisy z użyciem zdrowych produktówMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
5 rodzajów produktów, które pomogą pozbyć się oponki z brzucha. Jedz regularnie, a efekty cię zaskoczą
-
Ponowne przegotowanie wody jest szkodliwe dla zdrowia? Dr Jacek Postupolski: To jakieś straszne bzdury
- Cichy zawał - można przejść zawał serca i nawet o tym nie wiedzieć
- Jak się pozbyć czkawki? Te domowe sposoby na uciążliwą dolegliwość mogą być skuteczne
- Jak obniżyć poziom cukru we krwi? Ta jedna zmiana w życiu jest kluczowa
- Ospa - kiedy zaraża? To warto wiedzieć o chorobie, która najczęściej dotyka małe dzieci
- Jakie badania na trzustkę? Nie zaniedbuj profilaktyki!