Amnioskopia - na czym polega badanie, kiedy się je wykonuje?

Wygląd wód płodowych pozwala ocenić czy płód rozwija się prawidłowo. Dotyczy to jednak tych kobiet, które mimo wyznaczonej daty porodu nie urodziły i istnieje prawdopodobieństwo, że płód jest zagrożony. Badaniem, które na to pozwala jest amnioskopia. Na czym polega badanie i kiedy należy je wykonać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Amnioskopia polega na wzrokowej ocenie bieguna pęcherza płodowego. Aby dokładnie go obejrzeć lekarz ginekolog sięga po specjalny wziernik (amnoskop). W czasie badania sprawdza się ilość płynu, jego barwę oraz stan błon płodowych. Badanie jest niezbędne gdy:

  • termin porodu minął (najczęściej zleca się go kobietom w 37-38 tygodniu ciąży)
  • pacjentka ma nadciśnienie
  • poprzednie ciąże nie przebiegały prawidłowo
  • ciężarna ma chore nerki

Amnioskopia - jak to wygląda?

Badanie trwa kilka minut i bardzo przypomina klasyczne badanie wziernikiem. Po wprowadzeniu wziernika pochwowego, w zależności od stopnia rozwarcia dobiera się wielkość rurki amnioskopu i umieszcza ją w pochwie pacjentki. Ostatni punkt to umieszczenie źródła światła, które rozświetla badane struktury.
Istotnym punktem badania jest ocena barwy wód płodowych. Jeśli są bezbarwne nie ma powodu do obaw, w przypadku gdy są zielone podejrzewa się zespół aspiracji smółki, gdy są pomarańczowe - chorobę hemolityczną płodu, brunatny - wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.

Amnioskopia - jak się przygotować?

Mimo że amnioskopia nie wymaga specjalnych przygotowań w niektórych przypadkach zleca się wykonanie rozmazu mikrobiologicznego z pochwy.
Badanie nie może być wykonane gdy obserwuje się tzw. przodujące łożysko odpłynięcie płynu owodniowego. Jeśli u pacjentki pojawiają się krwawienia lub ma skazę krwotoczną musi o tym poinformować lekarza.
Amnioskopia bardzo rzadko wywołuje powikłania, mogą jednak pojawić się niewielkie krwawienia z dróg rodnych lub odpłynięcie płynu owodniowego.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Więcej o: