Amniopunkcja - kiedy się wykonuje to badanie?

Amniopunkcja to jedno z badań prenatalnych. Wykonuje się je przede wszystkim gdy jest podejrzenie wystąpienia konfliktu serologicznego, a także po to by wykluczyć chorobę genetyczną. Jak wygląda badanie i jak należy się do niego przygotować?

Amniopunkcja - jak to wygląda?

Aby prawidłowo, a przede wszystkim bezpiecznie wykonać badanie amniopunkcji niezbędny jest ultrasonograf. Z pomocą urządzenia możliwe jest wybranie takiego miejsca wkłucia było wystarczająco oddalone od obecnego ułożenia płodu. Kiedy miejsce zostanie już wybrane lekarz wprowadza igłę punkcyjną przez brzuch do jaja płodowego. Ważne jest by tak pobrać próbkę, by do płynu nie dostała się krew.
Badanie trwa kilka minut, nie wymaga specjalnych przygotowań (konieczne jest jedynie całkowite opróżnienie pęcherza) i wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Jeśli kobieta cierpi na skazę krwotoczną musi poinformować o tym lekarza, to samo tyczy się niepokojących dolegliwości już w czasie samego badania.

Amniopunkcja - kiedy należy ją wykonać?

Obok podejrzenia konfliktu serologicznego czy chorób genetycznych, amniopunkcja pozwala ocenić stopień rozwoju płodu. To bardzo ważne, jeśli ciąża jest zagrożona i istnieje konieczność wcześniejszego rozwiązania. Takie praktyki stosuje się np. u kobiet z cukrzycą.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Więcej o: