-
Zapalenie oskrzeli: wirusowe czy bakteryjne? [przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie oskrzeli należy do najpospolitszych infekcji dolnych dróg oddechowych. Choroba może zaatakować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, a szczyt zachorowań ma miejsce w okresie jesienno-zimowym. Jakie objawy daje zapalenie oskrzeli? Na czym polega leczenie tej choroby?
-
Półpasiec oczny, czyli najgroźniejsza odmiana półpaśca [objawy, leczenie, powikłania]
Półpasiec oczny jest uważany za najgroźniejszą odmianę półpaśca. Choroba może doprowadzić do wystąpienia szeregu groźnych powikłań, a konsekwencją niepodjęcia leczenia może być nawet utrata wzroku. Jak objawia się półpasiec oczny? Jak przebiega leczenie tego schorzenia?
-
Palce pałeczkowate mogą wskazywać m.in. na schorzenia układu krążenia. Jak je rozpoznać?
Palce pałeczkowate mogą towarzyszyć wielu poważnym chorobom. Najczęściej wskazują na schorzenia, w przebiegu których następuje długotrwałe niedotlenienie organizmu, ale nie tylko. Jakie są przyczyny pałeczkowatości palców? Jak przebiega leczenie?
-
Spirala antykoncepcyjna - jak działa? Jakie są jej główne wady i zalety?
Spirala, czyli wkładka domaciczna, należy do najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych. Należy także podkreślić, że mówimy tu także o jednej z najwygodniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży - spirala umieszczona w jamie macicy działa miejscowo i całkowicie zwalnia z obowiązku pamiętania o regularnym przyjmowaniu środków doustnych. Jakie są rodzaje wkładek antykoncepcyjnych? Czy poza zaletami mają także wady?
-
Trądzik różowaty, czyli dermatoza dotykająca dorosłych. Czy są skuteczne sposoby na tę dolegliwość?
Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, która dotyczy osób dorosłych. Może mieć charakter stały lub nawrotowy. W przebiegu schorzenia, na cerze pojawiają się charakterystyczne zmiany, m.in. pajączki, zaczerwienienia i krosty. Jak rozpoznać trądzik różowaty? Jak przebiega leczenie tej dolegliwości?
-
Migrena, czyli zmora kobiet w każdym wieku. Jak radzić sobie z migrenowymi bólami głowy?
Migrena należy do najpowszechniejszych chorób neurologicznych, a przy tym - do najbardziej uciążliwych. Najczęściej nie da się ustalić przyczyn jej występowania, co nie pozostaje bez wpływu na skuteczność stosowanej terapii. Czym jest migrena? Jakie daje objawy i na czym polega jej leczenie?
-
Masaż prostaty. W jakich wypadkach warto poddać się masażowi stercza?
Masaż prostaty najczęściej kojarzy się z techniką seksualną, służącą stymulacji męskiego punktu G. Trzeba jednak wiedzieć, że ta czynność ma także dużą wartość medyczną. Prawidłowo wykonany masaż może pomóc uniknąć wielu problemów zdrowotnych i wspomoże terapię istniejących schorzeń gruczołu krokowego.
-
Badania ginekologiczne mogą pomóc uniknąć poważnych chorób. Nie zwlekaj z ich wykonaniem!
Badania ginekologiczne często wzbudzają strach, zwłaszcza u młodych dziewcząt. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że każda kobieta w wieku rozrodczym powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać ginekologa, nawet gdy nie odczuwa żadnych niepokojących symptomów ze strony narządów płciowych. Regularne badania pozwalają wykluczyć, ewentualnie wcześnie zdiagnozować wiele groźnych schorzeń, do których zaliczają się także choroby nowotworowe.
-
Kryzys wieku średniego. Czym się objawia i kto jest na niego szczególnie narażony?
Kryzys wieku średniego jest tematem, do którego większość osób podchodzi z przymrużeniem oka. Nie można jednak lekceważyć tego zjawiska psychologicznego, tym bardziej, że może ono pociągać za sobą bardzo poważne skutki. Czym jest kryzys wieku średniego? Jak się objawia?
-
Masaż limfatyczny usprawnia krążenie krwi i sprawia, że skóra jest jędrniejsza. Kto powinien z niego skorzystać?
Masaż limfatyczny ma na celu pobudzenie krążenia krwi i limfy. Właściwie wykonany, przynosi ogromne korzyści zdrowotne - redukuje obrzęk, zmniejsza dolegliwości bólowe, a nawet pomaga zredukować cellulit. Trzeba jednak wiedzieć, że przed poddaniem się takiemu zabiegowi, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań, które wykluczają możliwość wykonania masażu limfatycznego.
-
Zimne stopy. Czy ciągłe uczucie zimna powinno skłonić nas do wizyty u lekarza?
Zimne stopy to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która może wzbudzać obawy o stan zdrowia. Najczęściej okazuje się, że ma banalne podłoże, ale w niektórych przypadkach jest objawem wskazującym na toczący się w organizmie proces chorobowy. Jakie są przyczyny ciągle zimnych stóp? Czy tą dolegliwość można leczyć domowymi sposobami?
-
Szumy w uszach. Jaki mają związek z nadciśnieniem, miażdżycą czy nadczynnością tarczycy?
Szumy w uszach to stan, który wywiera silny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Osoby, u których występują szumy uszne często uskarżają się na problemy z zasypianiem i koncentracją. Ciągle słyszane dźwięki doprowadzają do znacznego wzrostu napięcia nerwowego. To wszystko może mieć bardzo poważne konsekwencje, więc nie należy ignorować tego problemu. Skąd biorą się szumy w uszach? Czy można leczyć ten stan?
-
Krążek antykoncepcyjny: jak działa? Czy jest lepszym wyborem niż tabletki lub plastry?
Krążek antykoncepcyjny to nowoczesna metoda antykoncepcji, która coraz częściej jest wybierana jako alternatywa dla popularnych pigułek i plastrów. Jest równie skuteczna, a w opinii wielu kobiet - znacznie wygodniejsza. Jak działa krążek antykoncepcyjny? Czy można założyć go bez pomocy lekarza? Jakie niepożądane działania może wywoływać?
-
Obiniżona temperatura ciała. Czy jest powodem do niepokoju?
Obniżona temperatura to raczej rzadko spotykana sytuacja, zwłaszcza w czasie infekcji. Większości z nas, wszelkie stany chorobowe nasuwają skojarzenia z podwyższoną ciepłotą ciała. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach może wystąpić obniżona temperatura. Taki stan często jest spowodowany czynnikami środowiskowymi. Co oznacza obniżona temperatura ciała?
-
Zapalenie jelit: najczęstsze objawy i przyczyny
Zapalenie jelit to grupa schorzeń układu pokarmowego o zróżnicowanej etiologii. W większości przypadków, za występowanie stanu zapalnego odpowiedzialne są bakterie. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie jest to jedyna przyczyna występowania nieprzyjemnych dolegliwości.
-
Zwyrodnienie stawu. Co jest przyczyną postępującej degradacji chrząstki?
Zwyrodnienie stawu to określenie wskazujące na grupę dolegliwości, występujących w obszarze narządu ruchu. Dawniej, ta przypadłość była charakterystyczna przede wszystkim dla seniorów. Obecnie, na chorobę zwyrodnieniową stawów zapadają coraz młodsze osoby. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawu? Jak objawia się to schorzenie i jakie są dostępne metody leczenia?
-
Zaparcia w ciąży. Jak poradzić sobie z uporczywym problemem?
Zaparcia w ciąży są często występującym problemem. Nieregularne wypróżnianie stwarza znaczny dyskomfort i często powoduje uczucie niepokoju o bezpieczeństwo dziecka. Skąd bierze się ten problem? Co na zaparcia w ciąży okaże się najskuteczniejsze?
-
Czerwonka. Choroba "brudnych rąk" wciąż stanowi zagrożenie. Jak się przed nim ustrzec?
Czerwonka kojarzy się przede wszystkim z krajami, w których panuje klimat tropikalny i występują trudne warunki sanitarno-higieniczne. Należy jednak wiedzieć, że tą chorobą można zarazić się na całym świecie. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić nawet do śmierci. Co to jest czerwonka? Jak się objawia i jak przebiega leczenie tego schorzenia?
-
Pompka do penisa. Czy gadżet wzmagający erekcję jest na pewno bezpieczny?
Pompka do penisa to jeden z kolejnych wynalazków na rynku akcesoriów erotycznych, których zadaniem jest wzmocnienie erekcji i powiększenie prącia. Jednym z nich jest tzw. pompka do penisa, nazywana też próżniową lub erekcyjną. Tego typu urządzenia mają za zadanie zwiększyć obwód członka i umożliwić osiągnięcie erekcji. Czy jest to jednak bezpieczne rozwiązanie?
-
Hipoglikemia reaktywna: przyczyny, objawy i leczenie
Hipoglikemia reaktywna to stan, w którym po jedzeniu stężenie cukru gwałtownie spada. U osób niechorujących na cukrzycę, poziom glukozy we krwi nie jest wartością stałą. Zależnie od diety i stylu życia, może notować znaczne dobowe wahania. W prawidłowych warunkach, najniższe stężenie glukozy występuje rano, przed posiłkiem. Po posiłku, poziom wzrasta, ale przy h ipoglikemii reaktywnej dzieje się inaczej.