Zimne stopy. Czy ciągłe uczucie zimna powinno skłonić nas do wizyty u lekarza?

Zimne stopy to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która może wzbudzać obawy o stan zdrowia. Najczęściej okazuje się, że ma banalne podłoże, ale w niektórych przypadkach jest objawem wskazującym na toczący się w organizmie proces chorobowy. Jakie są przyczyny ciągle zimnych stóp? Czy tą dolegliwość można leczyć domowymi sposobami?

Zimne stopy: przyczyny często okazują się banalne

Zimne stopy i dłonie najczęściej nie powinny wzbudzać niepokoju. Nieprzyjemne uczucie zimna świadczy o prawidłowym działaniu mechanizmu termoregulacji - gdy ciało jest wystawiane na działanie niskich temperatur (np. zimą, gdy z ciepłego pomieszczenia wychodzimy na dwór), niewielkie naczynia krwionośne w dłoniach i stopach ulegają skurczeniu, co prowadzi do niedokrwienia tych obszarów. Układ krążenia musi utrzymać właściwą temperaturę kluczowych narządów wewnętrznych, więc transport krwi skupia się przede wszystkim w obrębie klatki piersiowej i brzucha.

Mrowienie w stopach i uczucie zimna Mrowienie w stopach i uczucie zimna. Czym może być spowodowane drętwienie stóp?

Wyżej opisany stan ma charakter chwilowy. Po wejściu do ciepłego pomieszczenia, kończyny dolne i górne szybko powinny odzyskać normalną temperaturę. Czasami zdarza się jednak, że nawet latem, gdy na zewnątrz panuje upał, stopy i dłonie pozostają zimne. Takie przypadłości najczęściej są rezultatem noszenia zbyt ciasnych skarpet i zbyt mocnego zaciskania paska zegarka lub innych ozdób.

Uczucie zimna w stopach może pojawić się także wówczas, gdy zbyt długo przebywamy w pozycji stojącej lub siedzącej. Wynika to z faktu, że długotrwałe siedzenie i stanie zaburza przepływ krwi. Gdy krążenie przez dłuższy czas nie działa w sposób prawidłowy, możemy odczuwać mrowienie w stopach i uczucie zimna.

Ciągle zimne stopy mogą też być spowodowane przez:

  • ekspozycję na silny stres - pod wpływem stresu, następuje wyrzut znacznych ilości adrenaliny, co doprowadza do skupienia krążenia w obszarze kluczowych narządów wewnętrznych. Następstwem tego jest zmniejszenie przepływu krwi w naczyniach, które odpowiadają za zaopatrywanie skóry kończyn dolnych i górnych;
  • leki - także niektóre leki mogą wywoływać uczucie zimnych stóp. Do tej grupy zaliczają się beta-blokery, interferon, cytostatyki i doustna antykoncepcja hormonalna;
  • nałóg nikotynowy - działanie nikotyny doprowadza do wystąpienia skurczu naczyń krwionośnych.
Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Zimne stopy mogą być objawem choroby

Zdarza się, że uczucie zimna w stopach ma poważniejsze podłoże. Nieprzyjemne uczucie zwykle wskazuje na nieprawidłowe krążenie, co może być wynikiem zakrzepicy żył głębokich. To choroba, która przez długi czas przebiega praktycznie bezobjawowo. Gdy dojdzie do oderwania zakrzepu, konsekwencją może być zator górnych naczyń płucnych, czyli stan zagrażający życiu.

Zimne stopy mogą wskazywać także na miażdżycę. W następstwie odkładania się płytki miażdżycowej, śródbłonek naczyń krwionośnych ulega uszkodzeniu. Z czasem, zmniejsza się światło żył i tętnic, co prowadzi do zaburzenia krążenia.

Inne schorzenia, które mogą wywoływać nieprzyjemny objaw, to:

  • niedociśnienie,
  • niedokrwistość,
  • chłoniak,
  • szpiczak,
  • białaczka,
  • choroba Buergera,
  • choroba Takayasu,
  • choroba Raynauda,
  • niedoczynność tarczycy,
  • obrzęk płuc,
  • cukrzyca,
  • układowe choroby tkanki łącznej,
  • zespoły uciskowe naczyń krwionośnych i nerwów.

Zimne poty Zimne poty: jakie choroby objawiają się zimnymi potami

Zimne stopy - leczenie

Czy istnieje sprawdzony sposób na zimne stopy? Jeżeli dolegliwość nie jest wynikiem stanu chorobowego, najczęściej wystarczy zwiększyć poziom aktywności fizycznej, stosować zdrową, prawidłowo zbilansowaną dietę, rzucić szkodliwe używki, dobierać właściwie dopasowane, wygodne skarpety i nie zapinać zbyt mocno zegarka.

Leczenie zimnych stóp jako objawu choroby wymaga zdiagnozowania podstawowej jednostki chorobowej i wdrożenia odpowiedniej terapii.  

Zobacz też: Komora hiperbaryczna - jak działa, jakie są wskazania do zabiegów?

Więcej o: