Masaż limfatyczny - na czym polega?
Masaż limfatyczny, nazywany też drenażem limfatycznym, polega na uciskaniu i pocieraniu określonych obszarów ciała w sposób, który pozwala przepchnąć nagromadzoną w tkankach limfę. Zabieg można wykonać na dwa sposoby:
- manualnie - specjalista wykonuje ruchy dłonią, które są zgodne z kierunkiem przepływu limfy;
- mechanicznie - w tym przypadku wykorzystywane jest specjalne urządzenie do masażu limfatycznego. Zabieg polega na naprzemiennym napełnianiu powietrzem i opróżnianiu mankietów aparatu.
Masaż limfatyczny - jak działa?
Fachowo wykonany masaż limfatyczny stymuluje przepływ limfy i pobudza krążenie krwi. W rezultacie, dochodzi do lepszego odżywienia tkanek, a praca komórek ulega poprawie, podobnie jak organów wewnętrznych. Skóra poddana drenażowi staje się jędrniejsza i bardziej elastyczna. Nagromadzona tkanka tłuszczowa jest spalana efektywniej. Warto dodać, że dzięki usprawnieniu przepływu limfy, masaż pełni też rolę profilaktyczną - zapobiega niewydolności krążenia.
Masaż limfatyczny - wskazania
Wymieniając wskazania do przeprowadzenia drenażu limfatycznego, należy wskazać przede wszystkim na:
- obrzęki, które powstały w następstwie urazów,
- obrzęki występujące po zabiegach chirurgicznych,
- obrzęki i zastoje limfatyczne,
- cellulit,
- cukrzyca,
- choroby o podłożu metabolicznym,
- wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej.
Nie można nie wspomnieć, że zabieg jest też wykonywany u kobiet, które w ramach leczenia choroby nowotworowej poddały się zabiegowi usunięcia piersi. Drenaż limfatyczny po mastektomii pomaga uporać się z problemami z odprowadzaniem chłonki, które są następstwem usunięcia węzłów chłonnych.
Zobacz wideo
Koci masaż na cztery łapy? Bardzo proszę!
Masaż limfatyczny - rodzaje
Drenaż limfatyczny może być wykonany na różnych obszarach ciała. Zależnie od zmienionego chorobowo miejsca, rozróżnia się następujące rodzaje zabiegu:
- masaż limfatyczny nóg - jest wykonywany w celu zmniejszenia bólu i redukcji obrzęku w obszarze łydek. Masaż polega na ugniataniu kończyn dolnych wzdłuż naczyń limfatycznych. Prawidłowo wykonany, pomaga pozbyć się zjawiska zimnych stóp i znacząco zmniejsza opuchliznę wynikającą z przeciążenia. Wynika z tego, że osoby pracujące na stojąco w największym stopniu docenią efekty, jakie daje masaż limfatyczny nóg. Jak zrobić samemu taki zabieg? Samodzielne wykonanie drenażu wymaga użycia specjalistycznej aparatury, jednak wcześniej należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem;
- masaż limfatyczny ręki - zabieg wykonywany jest w obszarze dołów pachowych, ramienia, śródręcza, palców i wszystkich stawów kończyny górnej: ramiennego, łokciowego i nadgarstkowego;
- masaż limfatyczny twarzy - ten zabieg przyczynia się do oczyszczenia skóry z toksyn oraz zmniejsza zasinienia, obrzęki i krwiaki, będące następstwem urazów;
- masaż limfatyczny brzucha - ten rodzaj drenażu docenią osoby chcące pozbyć się cellulitu i walczące z nadwagą. Masaż limfatyczny brzucha niweluje obrzęki lipidowe i oczyszcza tkanki z toksyn.
Masaż limfatyczny - przeciwwskazania
Drenaż limfatyczny ma bardzo korzystne działanie, trzeba jednak wiedzieć, że istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. W tym miejscu należy wymienić następujące stany, schorzenia i dolegliwości:
- choroby nowotworowe,
- niewydolność nerek,
- zapalenie stawów,
- niewydolność serca,
- choroba niedokrwienna serca,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- miażdżyca,
- żylaki,
- nadciśnienie tętnicze,
- astma oskrzelowa,
- stan zapalny naczyń limfatycznych,
- stany zapalne skóry.
Masażowi limfatycznemu nie powinny poddawać się także kobiety w ciąży.
Zobacz też: Dermaroller - efekty, wskazania, skutki uboczne