Badania ginekologiczne mogą pomóc uniknąć poważnych chorób. Nie zwlekaj z ich wykonaniem!

Badania ginekologiczne często wzbudzają strach, zwłaszcza u młodych dziewcząt. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że każda kobieta w wieku rozrodczym powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać ginekologa, nawet gdy nie odczuwa żadnych niepokojących symptomów ze strony narządów płciowych. Regularne badania pozwalają wykluczyć, ewentualnie wcześnie zdiagnozować wiele groźnych schorzeń, do których zaliczają się także choroby nowotworowe.

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Badania ginekologiczne pozwalają na ocenę zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. U niektórych kobiet, już sama myśl o zajęciu miejsca na fotelu ginekologicznym wzbudza strach. Częściowo wynika to z towarzyszącemu wizycie uczuciu skrępowania (pacjentka musi rozebrać się od pasa w dół), a częściowo - z obawy przed bólem. Podkreślamy, badanie u ginekologa nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. W trakcie jego wykonywania przez lekarza, pacjentka może poczuć tylko nieznaczny dyskomfort. 

Na podstawowe badanie ginekologiczne składają się cztery etapy:

W pierwszej kolejności, pacjentka rozbiera się od pasa w dół i zakłada spódniczkę ginekologiczną. Następnie, zajmuje miejsce na fotelu (obierając pozycję leżącą) i układa nogi na specjalnych podpórkach odwodzących. Najpierw, lekarz zbada wizualnie zewnętrzne narządy płciowe, pod kątem występowania symptomów chorób przenoszonych drogą płciową, otarć, torbieli i zaczerwienień.

Po zakończonym badaniu wizualnym sromu, przystąpi do oceny wewnętrznych narządów płciowych. W tym celu, wykonane zostanie badanie wziernikiem i badanie ginekologiczne dwuręczne.

Najpierw lekarz ostrożnie rozchyli wargi sromowe i wprowadzi do pochwy palec, by móc określić położenie szyjki macicy. Następnie, drugą dłonią wsunie wziernik - niewielki przyrząd wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego, który wyglądem przypomina nieco dziób kaczki. Po rozchyleniu wziernika, uwidoczniona zostanie tarcza, a następnie - szyjka macicy. To umożliwi swobodne pobranie materiału do badania cytologicznego. Wykonując badanie dwuręczne, lekarz wsunie do pochwy pacjentki dwa palce. Drugą ręką będzie uciskał podbrzusze. To badanie umożliwia ocenę jajników i macicy. 

Zobacz wideo Jak przygotować się do ciąży? Badania, suplementy, aktywność

Czy możliwe jest badanie ginekologiczne w podczas okresu? Tak, ale wyłącznie w sytuacji, w której zachodzą ku temu konkretne wskazania. Wynika to z faktu, że badania wykonane w trakcie krwawienia menstruacyjnego mogą dać niepełne lub zafałszowane wyniki.

Jak przebiega badanie ginekologiczne dziewic?

W trakcie badania pacjentki, która jeszcze nie współżyła płciowo, lekarz użyje mniejszego wziernika. W niektórych przypadkach, lekarze rezygnują z wziernikowania pochwy u pacjentek, u których błona dziewicza nie została przerwana. Podczas badania dwuręcznego, wprowadzi do pochwy tylko jeden palec, ewentualnie wykona badanie palpacyjne przez odbyt. Najprawdopodobniej, ginekolog zrezygnuje z wykonania USG dopochwowego, które stwarza realne ryzyko przerwania błony dziewiczej. Zamiast tego, wykonane zostanie USG przez powłoki brzuszne lub przez odbyt.

Warto podkreślić, że w każdym przypadku, w ramach podstawowego badania ginekologicznego lekarz zbada także piersi pacjentki.

Badania ginekologiczne - rodzaje

Diagnostyka ginekologiczna wykracza poza podstawowe badanie. W uzasadnionych przypadkach, specjalista może wykonać badania takie jak:

  • USG dróg rodnych - dopochwowe, przez odbyt lub powłoki brzuszne;
  • kolposkopia - pozwala zweryfikować nieprawidłowe wyniki cytologii;
  • laparoskopia - przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, umożliwia ocenę stanu narządów wewnętrznych i pozwala na przeprowadzenie zabiegu leczniczego;
  • histerosalpigografia - pozwala ocenić drożność jajowodów;
  • histeroskopia - to wykonywane w znieczuleniu ogólnym badanie ścian wewnętrznych macicy.

Zobacz też: Kiedy zrobić cytologię? Dlaczego warto regularnie wykonywać badanie ginekologiczne?

Więcej o: