Krążek antykoncepcyjny, nazywany też krążkiem dopochwowym lub pierścieniem antykoncepcyjnym, ma kształt okręgu o średnicy ok. 5 cm i grubości ok 4 mm. Jak ma to miejsce w przypadku innych środków antykoncepcji hormonalnej, jego działanie polega na uwalnianiu substancji aktywnych - syntetycznego estrogenu i progesteronu. Oba hormony mają za zadanie m.in. zahamować owulację, zmienić właściwości śluzu i w ten sposób zapobiec nieplanowanej ciąży.
Należy podkreślić, że uwalniane przez krążek hormony bardzo dobrze wchłaniają się przez nabłonek pochwy. Taka droga wchłaniania całkowicie likwiduje tzw. efekt pierwszego przejścia (w przypadku pigułek antykoncepcyjnych - przez przewód pokarmowy), co umożliwia zastosowanie mniejszej dawki substancji czynnych, w porównaniu z antykoncepcją doustną.
Jeden krążek działa przez 3 tygodnie. Po tym czasie, należy go wyjąć i założyć nowy. Co istotne, wymiana krążka powinna nastąpić tego samego dnia i o tej samej godzinie, czyli jeżeli pierwszy został zaaplikowany w piątek o 10:00, kolejny zakładamy 3 tygodnie później, także w piętek o 10:00 .
Niższe stężenie hormonów nie ma jednak przełożenia na większe ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Substancje aktywne krążka doprowadzają do zahamowania owulacji, więc skuteczność tej metody jest porównywalna ze skutecznością środków doustnych i przezskórnych.
Zakładanie krążka antykoncepcyjnego nie wymaga wizyty u ginekologa. Kobieta może zrobić to samodzielnie, tym bardziej że pierścień nie musi być umieszczony w konkretnym obszarze pochwy. Istotne jest, by miał kontakt z błoną śluzową.
Aby zaaplikować krążek, należy kucnąć lub stanąć z jedną nogą opartą o wannę. Pierścień chwytamy kciukiem i palcem wskazującym, a następnie - ostrożnie i delikatnie wsuwamy go do pochwy, najlepiej na głębokość, na której będzie niewyczuwalny. Aby ułatwić sobie założenie krążka, można skorzystać ze specjalnego aplikatora. Taki przyrząd kupimy w każdej aptece.
Krążek antykoncepcyjny jest tak samo skuteczny jak plastry i pigułki. Za wyborem tej metody przemawia przede wszystkim wygoda stosowania - krążek wymieniamy raz na 3 tygodnie. Wybór konkretnej metody należy skonsultować z ginekologiem, który na podstawie wieku i stanu zdrowia kobiety wskaże najlepszą antykoncepcję.
Każda metoda antykoncepcji może wywoływać pewne skutki uboczne. Działania niepożądane występują też u kobiet stosujących krążek antykoncepcyjny. Opinie wskazują jednak, że nieprzyjemne dolegliwości nie są zbyt częste. Najczęściej występującymi problemami są bóle głowy. Rzadziej można zaobserwować upławy i infekcje pochwy. Inne możliwe skutki uboczne to:
Zobacz też: Diafragma: czym jest, jak działa, czy jest skuteczna