Krążek antykoncepcyjny: jak działa? Czy jest lepszym wyborem niż tabletki lub plastry?

Krążek antykoncepcyjny to nowoczesna metoda antykoncepcji, która coraz częściej jest wybierana jako alternatywa dla popularnych pigułek i plastrów. Jest równie skuteczna, a w opinii wielu kobiet - znacznie wygodniejsza. Jak działa krążek antykoncepcyjny? Czy można założyć go bez pomocy lekarza? Jakie niepożądane działania może wywoływać?

Krążki dopochwowe antykoncepcyjne - jak działają?

Krążek antykoncepcyjny, nazywany też krążkiem dopochwowym lub pierścieniem antykoncepcyjnym, ma kształt okręgu o średnicy ok. 5 cm i grubości ok 4 mm. Jak ma to miejsce w przypadku innych środków antykoncepcji hormonalnej, jego działanie polega na uwalnianiu substancji aktywnych - syntetycznego estrogenu i progesteronu. Oba hormony mają za zadanie m.in. zahamować owulację, zmienić właściwości śluzu i w ten sposób zapobiec nieplanowanej ciąży.

Należy podkreślić, że uwalniane przez krążek hormony bardzo dobrze wchłaniają się przez nabłonek pochwy. Taka droga wchłaniania całkowicie likwiduje tzw. efekt pierwszego przejścia (w przypadku pigułek antykoncepcyjnych - przez przewód pokarmowy), co umożliwia zastosowanie mniejszej dawki substancji czynnych, w porównaniu z antykoncepcją doustną.

Jeden krążek działa przez 3 tygodnie. Po tym czasie, należy go wyjąć i założyć nowy. Co istotne, wymiana krążka powinna nastąpić tego samego dnia i o tej samej godzinie, czyli jeżeli pierwszy został zaaplikowany w piątek o 10:00, kolejny zakładamy 3 tygodnie później, także w piętek o 10:00 .

Krążek antykoncepcyjny - skuteczność

Niższe stężenie hormonów nie ma jednak przełożenia na większe ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Substancje aktywne krążka doprowadzają do zahamowania owulacji, więc skuteczność tej metody jest porównywalna ze skutecznością środków doustnych i przezskórnych. 

Zobacz wideo Skąd się bierze niechęć do prezerwatyw? "Wokół antykoncepcji narosło wiele tabu, nie umiemy jej stosować"

Krążki antykoncepcyjne - jak zakładać?

Zakładanie krążka antykoncepcyjnego nie wymaga wizyty u ginekologa. Kobieta może zrobić to samodzielnie, tym bardziej że pierścień nie musi być umieszczony w konkretnym obszarze pochwy. Istotne jest, by miał kontakt z błoną śluzową.

Aby zaaplikować krążek, należy kucnąć lub stanąć z jedną nogą opartą o wannę. Pierścień chwytamy kciukiem i palcem wskazującym, a następnie - ostrożnie i delikatnie wsuwamy go do pochwy, najlepiej na głębokość, na której będzie niewyczuwalny. Aby ułatwić sobie założenie krążka, można skorzystać ze specjalnego aplikatora. Taki przyrząd kupimy w każdej aptece. 

Plastry antykoncepcyjne czy krążek? A może pigułki?

Krążek antykoncepcyjny jest tak samo skuteczny jak plastry i pigułki. Za wyborem tej metody przemawia przede wszystkim wygoda stosowania - krążek wymieniamy raz na 3 tygodnie. Wybór konkretnej metody należy skonsultować z ginekologiem, który na podstawie wieku i stanu zdrowia kobiety wskaże najlepszą antykoncepcję. 

Krążek antykoncepcyjny - skutki uboczne

Każda metoda antykoncepcji może wywoływać pewne skutki uboczne. Działania niepożądane występują też u kobiet stosujących krążek antykoncepcyjny. Opinie wskazują jednak, że nieprzyjemne dolegliwości nie są zbyt częste. Najczęściej występującymi problemami są bóle głowy. Rzadziej można zaobserwować upławy i infekcje pochwy. Inne możliwe skutki uboczne to:

  • nudności,
  • wymioty,
  • wzmożony apetyt,
  • zmiany nastroju,
  • zmęczenie,
  • tkliwość piersi,
  • bolesne krwawienie menstruacyjne,
  • zawroty głowy,
  • trądzik,
  • bóle pleców. 

Zobacz też: Diafragma: czym jest, jak działa, czy jest skuteczna

Więcej o: