Spirala antykoncepcyjna - jak działa? Jakie są jej główne wady i zalety?

Spirala, czyli wkładka domaciczna, należy do najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych. Należy także podkreślić, że mówimy tu także o jednej z najwygodniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży - spirala umieszczona w jamie macicy działa miejscowo i całkowicie zwalnia z obowiązku pamiętania o regularnym przyjmowaniu środków doustnych. Jakie są rodzaje wkładek antykoncepcyjnych? Czy poza zaletami mają także wady?

Spirala antykoncepcyjna - co to takiego?

Spirala domaciczna została opracowana w XIX wieku, jednak należy podkreślić, że w zamierzeniu, miała korygować tyłozgięcie macicy. Szybko jednak wyciągnięto wniosek, że znacznie lepiej sprawdza się jako środek antykoncepcyjny.

Mówiąc o spirali antykoncepcyjnej, na myśli należy mieć wkładkę wewnątrzmaciczną o kształcie litery T. Umieszczona w jamie macicy drogą przezpochwową, utrzymuje swoje działanie od 3 do 5 lat. 

Najczęściej stosowane są wkładki domaciczne wykonane z tworzywa sztucznego z dodatkiem miedzi. Ich działanie polega na wywołaniu stanu zapalnego, co skutkuje wzrostem liczby leukocytów. Te działają plemnikobójczo i w ten sposób zapobiegają zapłodnieniu. Dodatkowo, leukocyty wpływają na strukturę błony śluzowej macicy, uniemożliwiając w ten sposób zagnieżdżenie zapłodnionego jajeczka

Innym rodzajem wkładek antykoncepcyjnych są spirale hormonalne. W trzonie, zawierają kapsułkę z progesteronem. Stopniowo uwalniane hormony hamują owulację, zagęszczają śluz szyjkowy i ograniczają aktywność plemników. 

Spirala dopochwowa: skuteczność

Na skuteczność wkładek dopochwowych wpływa kilka czynników, w tym:

  • prawidłowe położenie w jamie macicy,
  • wymiana po upływie granicznego terminu ważności.

Jeżeli nie dojdzie do przemieszczenia spirali (jej położenie należy skontrolować po 4 tygodniach od dnia założenia) i nie upłynie jej termin ważności, można mówić o wysokiej skuteczności tego środka w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. W przypadku wkładek hormonalnych, szansa na zapłodnienie wynosi 0,2%, a w przypadku wkładek miedzianych - 0,6%. 

Spirala antykoncepcyjna - wady i zalety

Ta metoda antykoncepcji przedstawia liczne zalety, wśród których należy wymienić: 

  • wysoką skuteczność,
  • brak konieczności pamiętania o regularnym przyjmowaniu doustnej antykoncepcji
  • możliwość stosowania w trakcie karmienia piersią,
  • możliwość stosowania przez kobiety cierpiące na niektóre choroby przewlekłe,
  • brak skutków ubocznych typowych dla doustnej antykoncepcji hormonalnej
  • możliwość usunięcia wkładki w dowolnym momencie.

Warto podkreślić, że wkładka hormonalna przyczynia się do zmniejszenia obfitości krwawień, więc może być też stosowana w celu uregulowania okresu. 

Nie można jednak powiedzieć, że spirala dopochwowa nie ma żadnych wad. Tej metody antykoncepcji nie mogą stosować kobiety, u których pojawia się podejrzenie występowania raka piersi, macicy lub szyjki macicy i u których zdiagnozowano nowotwór w przeszłości. Należy pamiętać, że spirala nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wkładki miedziane mogą zwiększać obfitość krwawienia menstruacyjnego.

Należy też zaznaczyć, że u niektórych kobiet pojawiają się skutki uboczne, takie jak:

  • nieregularne krwawienia (zwłaszcza w początkowej fazie stosowania spirali),
  • bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • wahania nastroju,
  • trądzik

Nie można nie wspomnieć, że stosowanie wkładki antykoncepcyjnej nieznacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. 

Zobacz też: Plastry antykoncepcyjne: skuteczna metoda antykoncepcji?

Więcej o: