Półpasiec oczny, czyli najgroźniejsza odmiana półpaśca [objawy, leczenie, powikłania]

Półpasiec oczny jest uważany za najgroźniejszą odmianę półpaśca. Choroba może doprowadzić do wystąpienia szeregu groźnych powikłań, a konsekwencją niepodjęcia leczenia może być nawet utrata wzroku. Jak objawia się półpasiec oczny? Jak przebiega leczenie tego schorzenia?

Półpasiec oczny: typowe objawy

Półpasiec oczny rozwija się w następstwie reaktywacji wirusa ospy (VZV, czyli Varicella zoster), który pozostaje uśpiony w zwojach nerwu trójdzielnego. Gdy do tego dochodzi, drobnoustrój chorobotwórczy zaczyna atakować jego pierwszą gałąź - nerw oczny.

W pierwszej kolejności, osoba chora odczuwa objawy ogólne, które łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Następnie rozwijają się bardziej specyficzne symptomy. Jak wygląda półpasiec oczny? Zdjęcia najlepiej obrazują zmiany chorobowe. U osoby chorej pojawia się wysypka, która przebiega wzdłuż zaatakowanego nerwu, obejmując powiekę, skroń i czoło. Pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym mają szorstką powierzchnię, a pomiędzy nimi znajdują się obszary niezmienione chorobowo.

U niektórych osób, zmiany pojawiają się także na spojówce i rogówce. W zmienionym chorobowo miejscu rozwija się owrzodzenie, które jest wyjątkowo podatne na zakażenie bakteryjne. Jeżeli owrzodzenie rozwinie się wcześnie (w drugim, trzecim dniu choroby), doprowadzi do wystąpienia punkcikowatego zapalenia rogówki z niewielkim ubytkiem nabłonka. Jeżeli owrzodzenie pojawiło się pod koniec pierwszego tygodnia, będzie miało charakter mikrodendryktyczny. W 2. tygodniu może rozwinąć się zapalenie pieniążkowate, a po 2-3 tygodniach - zapalenie tarczowate. 

Warto dodać, że już na wczesnym etapie rozwoju schorzenia pojawiają się dolegliwości bólowe. To silne nerwobóle, których nie można złagodzić lekami przeciwbólowymi. 

Zobacz wideo Ospa wietrzna u dziecka - jak sobie z nią radzić?

Półpasiec oczny. Jak przebiega leczenie?

Rodzaj terapii półpaśca ocznego zależy od rozległości zmian, jakie wywołała choroba. Najczęściej lekarz decyduje o wdrożeniu leczenia przeciwwirusowego preparatami miejscowymi. Jeżeli rozwinęły się poważne zmiany skórne, konieczne będzie stosowanie preparatów steroidowych. Lekarz może też zaordynować antybiotykoterapię, w celu zapobieżenia wtórnym zapaleniom bakteryjnym.

Czy jest możliwe samodzielne leczenie tak poważnej choroby, jaką jest półpasiec oczny? Leczenie domowe podejmowane na własną rękę nie powinno być brane pod uwagę. Należy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że niewdrożenie specjalistycznej terapii może mieć poważne konsekwencje.

Półpasiec oczny: najczęstsze powikłania

Najczęściej występujące powikłania półpaśca ocznego to:

  • silne bóle głowy,
  • nerwobóle,
  • uszkodzenia w obszarze nerwów czaszkowych,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie rdzenia kręgowego,
  • zaburzenia czucia,
  • zespół Guillaina-Barrego.

Półpasiec oczny - czy można się zarazić?

Półpasiec oczny jest chorobą zakaźną. Do zarażenia może dojść w następstwie kontaktu z pęcherzykami skórnymi, które pojawiają się u osoby chorej (przed wystąpieniem strupów). Należy jednak podkreślić, że w wyniku zakażenia, u osoby podatnej rozwinie się ospa, nie półpasiec oczny. 

Zobacz też: Ospa u dorosłych. Chorowałeś? Nie chorowałeś? I tak możesz mieć kłopoty

Więcej o: