Czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna?

Opryszczka w ciąży wynika z zakażenia wirusem HSV 1. Mimo że to tylko zwykła opryszczka, zdarza się, że przysparza sporych kłopotów. Dlatego przyszłe mamy powinny zachować szczególną ostrożność.

Wirus HSV1 – wywołuje opryszczkę wargową – najczęściej i najłatwiej przenosi się drogą kropelkową. Pocałunek czy napicie się ze szklanki osoby, która ma opryszczkę może sprawić, że my też zachorujemy. Do zakażenia wirusem HSV2 – odpowiada za opryszczkę narządów płciowych – dochodzi podczas stosunku seksualnego z zakażoną osobą bez stosownego zabezpieczenia. Mimo że oba są bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży, to ten drugi może mieć pływ na rozwój płodu i doprowadzić do wystąpienia bardzo groźnych powikłań, a nawet poronienia.

Opryszczka wargowa w ciąży

To na ile zwykła opryszczka będzie niebezpieczna dla przyszłej mamy zależy przede wszystkim od jej stanu zdrowia. Mimo że przejście akurat tego wirusa na dziecko jest mało prawdopodobne, to lepiej nie czekać aż choroba rozwinie się na dobre, tj. wokół ust pojawiają się bolesne pęcherze wypełnione płynem surowiczym wzbogaconym o wirusa. Rozdrapywanie zmian może się skończyć rozsianiem opryszczki po całych ustach bądź twarzy.

Do lekarza trzeba się wybrać najlepiej w chwili, gdy skóra „tylko” swędzi i piecze. Odpowiednia terapia sprawi, że opryszczka nie będzie miała szansy się rozwinąć. Pod żadnym pozorem nie nie można leczyć się na własną rękę. Domowe sposoby, czyli smarowanie zmian pastą do zębów czy sokiem z cytryny, nie leczą opryszczki. O formie leczenia opryszczki może zdecydować jedynie lekarz.

Dlatego niezależnie od tego, co zaleci lekarz każda przyszła mama, które złapała wirusa lub ma w swoim otoczeniu kogoś kto akurat przechodzi infekcję musi zachować ostrożność tj. nie całować chorej osoby w usta, wyparzać kubki, talerze i sztućce, których używała w gorącej wodzie i nie używać ręcznika chorego.

Opryszczka narządów płciowych w ciąży

Złapanie opryszczki narządów płciowych czy innej choroby przenoszonej droga płciową sprawia, że wiele osób wstydzi się pójść do lekarza, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Pomocy szukamy dopiero wtedy, gdy dolegliwości stają się już trudne do zniesienia. A taka zwłoka – zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży – pociąga za sobą często bardzo poważne konsekwencje. Niektóre przyszłe mamy nie zdają sobie sprawy, jaki ogromny wpływ na rozwój dziecka ma ich własne zdrowie. Trzeba to mieć na uwadze i dokładniej obserwować swoje ciało i nie zatajać niczego przed lekarzem, zwłaszcza, że zakażenie wirusem HSV2 odpowiedzialnym za opryszczkę narządów płciowych długo może nie dawać żadnych konkretnych objawów.

Kiedy coś zaczyna się dziać dolegliwości sugerują raczej przeziębienie. Dopiero później pojawia się uczucie swędzenia i pieczenia w okolicach krocza. Oddawaniu moczu towarzyszy ból, a także nieprzyjemne parcie na pęcherz. Po upływie dwóch dni na skórze wokół narządów płciowych oraz na nich pojawiają się drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym i samym wirusem. Po pewnym czasie pękają i zmieniają w strupki, które są jednak bardzo delikatne i łatwo je rozdrapać. W przeciągu tygodnia samoistnie znikają. Ale nie oznacza to, że chorobę można po prostu przeczekać. Zazwyczaj po upływie dwóch dni zaczynają tworzyć się drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Opryszczka narządów płciowych, która pojawia się tuż przed porodem, zazwyczaj jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jest to konieczne, aby uchronić dziecko przed zakażeniem w czasie porodu.

Opryszczka w ciąży – diagnoza

Rozpoznanie u siebie tego rodzaju zmian powinno skłonić ciężarną do jak najszybszego skontaktowania się lekarzem. Specjalista w pierwszej kolejności zleci badanie mikroskopowe, czyli badanie materiału tkankowego, posiew z próbki materiału pobranej z dna owrzodzenia oraz badanie surowicy krwi. Ten ostatni test pozwala ocenić, czy w organizmie faktycznie wzrosła liczba przeciwciał przeciwko wirusowi HSV.

Jeśli badania potwierdzą, że przyczyna problemu jest HSV przyszła mama:

  • będzie musiała też poddać się leczeniu, dzięki któremu zmniejszy się lub całkowicie wykluczy ryzyko zachorowania dziecka,
  • aż do porodu będzie musiała częściej odwiedzać lekarza i wykonywać badania na obecność opryszczki

Po spełnieniu tych warunków lekarz zdecyduje czy możliwy będzie poród siłami natury, czy też wykonane zostanie cesarskie. To bardzo ważne, bo czasem zdarza się, że podczas naturalnego porodu dziecko wraz z całą bezcenną dla niego florą bakteryjną „zabiera” też wirusa, dlatego jeśli matka ma w sobie wirusa HSV2 bezpieczniejsze będzie cesarskie cięcie.

Opryszczka – leczenie

Przy zakażeniu HSV kobiet w ciąży stosuje się leki przeciwwirusowe, które hamują rozmnażanie się wirusa. Przy opryszczce wargowej może się okazać, ze wystarczy zastosować krem, maść lub działające miejscowo preparaty, które hamują namnażanie się wirusa. Na czas leczenia lepiej zrezygnować z seksu oralnego, trzeba też pamiętać o myciu rąk przed każdym posiłku i prać  temperaturze minimum 60 stopni. 

Jak zapobiegać zakażeniu opryszczką w ciąży?

Herpes simplex daje o sobie znać w sytuacjach gdy odporność jest – nawet nieznacznie – obniżona. Rozwojowi opryszczki sprzyja gorączka, przegrzanie, jak również wyziębienie organizmu, czasem potrafi wywołać ją stres, czy uraz mechaniczny skóry i błon śluzowych.

Osoby, u których opryszczka nawraca wyjątkowo często powinny zgłosić się do lekarza, wykonać badania i w razie potrzeby podjąć stosowne leczenie, które „wygłuszy” wirusa.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: