Flebolog - specjalista pomocny, gdy masz problem z naczyniami żylnymi

Flebolog to specjalista kojarzony przede wszystkim z gabinetami medycyny estetycznej. Faktycznie, niewykluczone, że będzie cię konsultował, gdy postanowisz usunąć pajączki, jednak ten lekarz zajmuje się także schorzeniami, które nieleczone mogą nawet zagrażać życiu.
Zobacz wideo

Flebolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żył. Często można go spotkać nie tylko w klasycznej przychodni medycznej, ale i w gabinetach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, jako konsultanta przed zabiegami. Niejednokrotnie, do flebologa kieruje angiolog, lekarz specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu wszelkich problemów naczyniowych (naczyń krwionośnych i limfatycznych).

Do flebologa czy do angiologa?

Trudno tylko na podstawie objawów zdecydować, czy problem naczyniowy jest żylny czy tętniczy, a konsekwencje i sposób leczenia wówczas odmienny. Generalnie, szerszą wiedzą dysponuje angiolog, ale i flebolog powinien wiedzieć, jak dalej postępować. Lekarzy obu specjalności jest w Polsce niewielu, dostęp do nich utrudniony, więc skorzystaj z możliwości konsultacji u tego, do którego łatwiej będzie się dostać.

Zazwyczaj flebolodzy mają też jeszcze inną specjalizację. Przykładowo, wśród flebologów nie brakuje zarazem angiologów właśnie, ale także kardiologów (niejednokrotnie, gdy nie działają sprawnie naczynia w kończynach, jest też problem z wieńcowymi), chirurgów ogólnych i naczyniowych, radiologów, urologów czy lekarzy medycyny estetycznej. Wszystko po to, by kompleksowo zająć się pacjentem i jego problemem, w zależności od stopnia zaawansowania problemu i jego źródła.

Flebolog - kiedy wskazana konsultacja

Flebologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, a zarazem coraz bardziej popularną. Flebolog bowiem zajmuje się leczeniem popularnego schorzenia: przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków, owrzodzeń (przede wszystkim podudzi) i problemów z pogranicza medycyny oraz kosmetyki, w tym pajączków, obrzęków nóg. Pomaga też i w stanach ocenianych jako bardziej poważne, czyli nie dość, że obniżających jakość życia, to w przypadku ich zlekceważenia, mu zagrażających (np. zakrzepica, zapalenie żył).

Owrzodzenia podudzi to objaw charakterystyczny i nie budzący wątpliwości. Inne sygnały, które wskazują, że przyda się konsultacja flebologiczna, to choćby:

  • częste uczucie "ciężkich nóg",
  • opuchlizna kończyn,
  • wszelkie objawy zaburzenia ukrwienia kończyn, przykładowo: mrowienia i drętwienia kończyn, ból nóg po niewielkim wysiłku, czasowa utrata czucia, nieuzasadnione "ucieplenie" skóry nóg etc.
  • pajączki (czyli skłonność do pękania drobnych naczyń krwionośnych),
  • wszelkie objawy żylaków (uwaga, nie muszą być widoczne, żylaki żył głębokich, bardzo niebezpieczne, na zewnątrz bywają niezauważalne).

Flebolog - diagnostyka

Badania, które najczęściej zaleca specjalista flebolog to przede wszystkim usg metodą Dopplera, które pozwala precyzyjnie ocenić zmiany w naczyniach żylnych, ich stopień i możliwość leczenia.Badanie jest nieinwazyjne, proste, a zarazem niezwykle pomocne do oceny stanu naczyń krwionośnych.

Czasem dodatkowo, jeśli ośrodek dysponuje odpowiednim sprzętem, zaleca też fotopletyzmografię, która ocenia także możliwości odprowadzania krwi, związane nie tylko z żyłami, a np. pracą mięśni.

Flebolog - leczenie

Przewlekła niewydolność żylna, mimo "poważnej nazwy", powszechnie traktowana jest jak typowa, błaha dolegliwość kobiet po 40. roku życia. Tymczasem: problemy naczyniowe dopadają też mężczyzn, a nieleczona niewydolność to nie tylko problem kosmetyczny, obniżający jakość życia, ale schorzenie, które prowadzi do groźnych powikłań.

Ćwiczenia, które zapobiegają żylakom

Leczenie flebologiczne jest przede wszystkim zabiegowe (laserowe, operacyjne, nastrzykiwania). Zazwyczaj nie wymaga leżenia w szpitalu i przewlekłej rehabilitacji. Niestety, nowoczesne leczenie w ramach NFZ jest bardzo ograniczone. Zazwyczaj bezpłatna opieka jest ograniczona wyłącznie do nadzoru internisty, a jedynie w stanach bardzo zaawansowanych (np. zaawansowane żylaki), pacjent trafia do chirurga (najlepiej naczyniowego).

Jeśli podejrzewasz problem naczyniowy, a masz możliwość skonsultować się z flebologiem lub angiologiem, warto to zrobić, niezależnie od tego, czy i jakiego leczenia obecnie wymagasz. Zdaniem specjalistów wiedza lekarzy ogólnych w zakresie przewlekłych, a nawet ostrych, schorzeń żył, jest w Polsce wciąż niewystarczająca, a ich możliwości diagnostyczne bardzo ograniczone.

Foniatra, diabetolog, angiolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: