Ćwiczenia, które ratują przed żylakami, to prosta i nieforsowna gimnastyka, którą możemy wykonywać sami w domu lub na basenie. Ważna jest przy tym przede wszystkim konsekwencja, czyli ćwiczenie przynajmniej kilka razy w tygodniu, ale bez nadmiernego obciążania nóg. Zatem, lepszy jest spacer lub rower, niż wyczerpująca siłownia. Nie unikajmy wchodzenia po schodach, to znakomite ćwiczenie. Poza tym, przyjrzyjmy się swojemu obuwiu, bo zarówno zbyt wysoki obcas, jak i zupełnie płaski but, męczą stopy. Jeżeli to konieczne, spróbujmy zmniejszyć wagę ciała. To także odciąży nasze nogi.
Shutterstock
REKLAMA
REKLAMA
Żylaki nóg - przyczyna powstawania schorzenia
Żylaki nóg to częsta przypadłość przede wszystkim kobiet po 40-tym roku życia. Bezpośrednią przyczyną schorzenia jest niewydolność zastawek żylnych, która powoduje zaleganie krwi w dolnych kończynach, prowadzące do poszerzenia żył powierzchniowych. Zwiększone ryzyko pojawienia się żylaków związane jest z długotrwałym obciążaniem nóg (np. praca w pozycji stojącej), częstym przegrzewaniem nóg, noszeniem obuwia na zbyt wysokim obcasie. Żylaki mogą pojawić się także w okresie ciąży, gdy dochodzi do znacznego przeciążenia nóg.
REKLAMA
Jak zapobiegać żylakom?
Aby uniknąć żylaków musimy zadbać o prowadzenie odpowiedniego trybu życia. Przede wszystkim unikać długotrwałego stania oraz więcej się poruszać, szczególnie na świeżym powietrzu. Ćwiczenie mięśni nóg powoduje usprawnienie pracy żył i pomaga w przeciwdziałaniu zastojom krwi w kończynach dolnych.
Nie powinno się także zbyt długo siedzieć, szczególnie z opuszczonymi i skrzyżowanymi nogami. Jeżeli siedzimy, starajmy się od czasu do czasu unosić nogi powyżej poziomu serca, co znacznie poprawi odpływ krwi z nóg.
Zaleca się dłuższe, lecz niezbyt forsowne spacery. Można chodzić np. z kijkami.
Znakomicie robi jazda na rowerze, a także pływanie.
Unikamy zbyt gorących i długotrwałych kąpieli oraz sauny.
Do powstawania żylaków przyczyniają się ponadto uporczywe zaparcia, należy zatem przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić do niej więcej błonnika, warzyw i owoców.
Osoby ze skłonnością do żylaków mogą nosić specjalne rajstopy przeciwżylakowe, które są tak skonstruowane, że powodują ucisk na żyły w odpowiednich punktach i pomagają w prawidłowym przepływie krwi.
Koniecznie zmieńmy noszone obuwie na wygodniejsze. Niekorzystne dla nóg są zarówno zbyt wysokie obcasy, jak i zupełnie płaskie buty.
Ćwiczenia, które można samemu wykonywać, aby zapobiegać żylakom
Kilkunastominutowy odpoczynek z nogami niesionymi na wysokość kilkudziesięciu centymetrów powyżej poziomu serca. Róbmy to kilka razy dziennie, szczególnie gdy pracujemy wiele godzin w pozycji stojącej.
Pomocny jest delikatny masaż nóg, prowadzony w kierunku serca.
Można też, leżąc na plecach, unieść obie nogi do góry i oprzeć o ścianę, co radykalnie poprawia krążenie krwi.
Nadal leżąc na plecach wykonajmy nogami tzw. rowerek, a potem nożyce. Takie ćwiczenia powtarzamy po kilka razy. Można także, naprzemiennie, przyciągać zgiętą głowę ku piersi oraz zataczać nogami niewielkie kółka.
W pozycji leżącej wykonujemy stopą ruchy w przód i w tył.
Gdy siedzimy, ćwiczyć możemy także samymi stopami, wykonując nimi ruchy typu pięta-palce.
Stojąc wspinamy się na palce i opadamy na pięty, możemy też próbować chodzić na przemian na palcach i na piętach. Takie ćwiczenia są znakomitym przerywnikiem, jeżeli dużo czasu spędzamy na siedząco.
Koniecznie spacerujmy, przynajmniej godzinę dziennie.
Dobrze jest wykonywać ćwiczenia nóg za każdym razem, gdy jesteśmy na basenie.
Wskazane jest nieforsowne jeżdżenie na rowerze.
Jak tylko mamy okazję, wchodźmy też po schodach.
W przypadku poważniejszych objawów powinniśmy udać się do lekarza specjalisty po poradę oraz skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze ćwiczenia dostosowane do wieku oraz stopnia dolegliwości.