Diosmina - wzmacnia ¿y³y, wspiera leczenie ¿ylaków

Diosmina jest organicznym zwi±zkiem chemicznym z grupy flawonoidów. Jako sk³adnik leku wykorzystywana jest w leczeniu niewydolno¶ci kr±¿enia ¿ylnego koñczyn dolnych, do leczenia ¿ylaków odbytu oraz w obrzêkach limfatycznych i w celu zmniejszania dolegliwo¶ci zwi±zanych z odle¿ynami. Jej podstawowym zadaniem jest chroniæ i wzmacniaæ ¿y³y.

Diosmina - pochodzenie i dzia³anie

Diosmina jest naturalnym zwi±zkiem chemicznym, nale¿±cym do grupy flawonoidów. Pozyskuje siê j± g³ównie z mi±¿szu, skóry i pestek owoców cytrusowych. Flawonoidy w ro¶linie odpowiedzialne s± m.in. za zwalczanie atakuj±cych ro¶linê insektów i grzybów, chroni± ro¶linê przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego oraz dzia³aj± jako antyutleniacze. To dobroczynne dzia³anie zwi±zku wykorzystywane jest w leczeniu schorzeñ cz³owieka.

Dla celów medycznych diosmina otrzymywana jest pó³syntetycznie oraz jako oczyszczona frakcja flawonoidowa diosminy z hesperydyn±.

Diosmina dzia³a ochronnie na naczynia ¿ylne i stosowana jest przede wszystkim do leczenia przewlek³ej czynno¶ciowej lub strukturalnej niewydolno¶ci kr±¿enia ¿ylnego w koñczynach dolnych oraz do leczenia ¿ylaków odbytu (hemoroidów).

Zwi±zek wykorzystywany jest na ¶wiecie nie tylko do produkcji leków, ale tak¿e suplementów diety.

Diosmina - wskazania

Jej dzia³anie polega, m.in. na ³agodzeniu uczucia ciê¿ko¶ci nóg, drêtwienia czy pieczenia. Diosmina zmniejsza opuchliznê nóg. Zwalcza skurcze ³ydek i bóle nóg. Jest pomocna przy obrzêkach limfatycznych oraz po zakrzepach. W przypadku odle¿yn zmniejsza niedokrwienie cia³a osoby le¿±cej.

Mechanizm dzia³ania diosminy

Diosmina chroni naczynia ¿ylne poprzez zmniejszanie ich przepuszczalno¶ci i zwiêkszanie napiêcia ¶cian ¿ylnych. Poprawia przep³yw krwi oraz jej powrót w stronê serca, pomagaj±c likwidowaæ zastoje w ¿y³ach i nadci¶nienie w koñczynach dolnych. Zmniejsza te¿ patologiczn± aktywacjê i przyleganie leukocytów do ¶cian naczyñ w³osowatych. Diosmina zmniejsza ponadto lepko¶æ krwi. Ma dzia³anie przeciwzapalne, poniewa¿ hamuje wydzielanie prostaglandyny i wolnych rodników. Zwiêksza przep³yw uk³adzie ch³onnym podwy¿szaj±c ci¶nienie onkotyczne limfy.

Zwi±zek zatem ma dzia³anie ochronne i wzmacnia ¶cianki naczyñ krwiono¶nych, zwiêksza ich szczelno¶æ oraz zapobiega stanom zapalnym i obrzêkom koñczyn dolnych.

Diosmina jest metabolizowana w jelitach przez florê bakteryjn± do postaci diosmetyny i w tej postaci wch³aniana do krwi. Jej maksymalne stê¿enie we krwi utrzymuje siê od 1 do 2 godzin. Potem przenika do tkanek i tam stymuluje ich dzia³anie, a nastêpnie rozk³adana na kwasy fenolowe i ich pochodne, wydalana jest wraz z moczem. Niewielka, niewch³oniêta czê¶æ tak¿e z ka³em.

Czy cytrusy to najlepsze ¼ród³o witaminy C? [NaZdrowie]

Diosmina - stosowanie

Lek w formie kapsu³ek lub tabletek stosuje siê wed³ug wskazañ lekarza.

Przeciwwskazania

  • nadwra¿liwo¶æ lub uczulenie na którykolwiek sk³adnik preparatu, np. na bioflanowoidy i inne substancje obecne w leku
  • ci±¿a, a szczególnie pierwsze miesi±ce oraz okres karmienia piersi±

Dzia³ania niepo¿±dane

Czasem wystêpuj± bóle ¿o³±dka, nudno¶ci i inne nieswoiste zaburzenia w dzia³aniu uk³adu pokarmowego. Zdarzaj± siê zaburzenia neurowegetatywne.

Diosmina w suplementach diety

Ze wzglêdu na to, ¿e diosmina tak dobrze dzia³a na naczynia krwiono¶ne, chroni±c je i wzmacniaj±c oraz przeciwdzia³a zastojom krwi, ¶wietnie nadaje do pielêgnacji cery naczynkowej. Dodaje siê j± do suplementów (wraz z hesperydyn±, rutozytem, witaminami PP oraz C i K) polecanych osobom z problematyczn± cer±, z tzw. paj±czkami.

Do zwalczania wolnych rodników u¿ywa siê tak¿e diosminy w zestawieniu z genistein± i wyci±giem z zielonej herbaty. Suplement dzia³a te¿ przeciwzapalnie i pozytywnie oddzia³uje na uk³ad krwiono¶ny.

Diosmina w sk³adzie z hesperydyn± i witamin± C oraz ekstraktem z li¶ci winoro¶li lub z pestek winogron polecana jest do uzupe³niania diety wspomagaj±cej uk³ad kr±¿enia.