Diosmina - wzmacnia żyły, wspiera leczenie żylaków

Diosmina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy flawonoidów. Jako składnik leku wykorzystywana jest w leczeniu niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, do leczenia żylaków odbytu oraz w obrzękach limfatycznych i w celu zmniejszania dolegliwości związanych z odleżynami. Jej podstawowym zadaniem jest chronić i wzmacniać żyły.

Diosmina - pochodzenie i działanie

Diosmina jest naturalnym związkiem chemicznym, należącym do grupy flawonoidów. Pozyskuje się ją głównie z miąższu, skóry i pestek owoców cytrusowych. Flawonoidy w roślinie odpowiedzialne są m.in. za zwalczanie atakujących roślinę insektów i grzybów, chronią roślinę przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego oraz działają jako antyutleniacze. To dobroczynne działanie związku wykorzystywane jest w leczeniu schorzeń człowieka.

Dla celów medycznych diosmina otrzymywana jest półsyntetycznie oraz jako oczyszczona frakcja flawonoidowa diosminy z hesperydyną.

Diosmina działa ochronnie na naczynia żylne i stosowana jest przede wszystkim do leczenia przewlekłej czynnościowej lub strukturalnej niewydolności krążenia żylnego w kończynach dolnych oraz do leczenia żylaków odbytu (hemoroidów).

Związek wykorzystywany jest na świecie nie tylko do produkcji leków, ale także suplementów diety.

Diosmina - wskazania

Jej działanie polega, m.in. na łagodzeniu uczucia ciężkości nóg, drętwienia czy pieczenia. Diosmina zmniejsza opuchliznę nóg. Zwalcza skurcze łydek i bóle nóg. Jest pomocna przy obrzękach limfatycznych oraz po zakrzepach. W przypadku odleżyn zmniejsza niedokrwienie ciała osoby leżącej.

Mechanizm działania diosminy

Diosmina chroni naczynia żylne poprzez zmniejszanie ich przepuszczalności i zwiększanie napięcia ścian żylnych. Poprawia przepływ krwi oraz jej powrót w stronę serca, pomagając likwidować zastoje w żyłach i nadciśnienie w kończynach dolnych. Zmniejsza też patologiczną aktywację i przyleganie leukocytów do ścian naczyń włosowatych. Diosmina zmniejsza ponadto lepkość krwi. Ma działanie przeciwzapalne, ponieważ hamuje wydzielanie prostaglandyny i wolnych rodników. Zwiększa przepływ układzie chłonnym podwyższając ciśnienie onkotyczne limfy.

Związek zatem ma działanie ochronne i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zwiększa ich szczelność oraz zapobiega stanom zapalnym i obrzękom kończyn dolnych.

Diosmina jest metabolizowana w jelitach przez florę bakteryjną do postaci diosmetyny i w tej postaci wchłaniana do krwi. Jej maksymalne stężenie we krwi utrzymuje się od 1 do 2 godzin. Potem przenika do tkanek i tam stymuluje ich działanie, a następnie rozkładana na kwasy fenolowe i ich pochodne, wydalana jest wraz z moczem. Niewielka, niewchłonięta część także z kałem.

Czy cytrusy to najlepsze źródło witaminy C? [NaZdrowie]

Diosmina - stosowanie

Lek w formie kapsułek lub tabletek stosuje się według wskazań lekarza.

Przeciwwskazania

  • nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, np. na bioflanowoidy i inne substancje obecne w leku
  • ciąża, a szczególnie pierwsze miesiące oraz okres karmienia piersią

Działania niepożądane

Czasem występują bóle żołądka, nudności i inne nieswoiste zaburzenia w działaniu układu pokarmowego. Zdarzają się zaburzenia neurowegetatywne.

Diosmina w suplementach diety

Ze względu na to, że diosmina tak dobrze działa na naczynia krwionośne, chroniąc je i wzmacniając oraz przeciwdziała zastojom krwi, świetnie nadaje do pielęgnacji cery naczynkowej. Dodaje się ją do suplementów (wraz z hesperydyną, rutozytem, witaminami PP oraz C i K) polecanych osobom z problematyczną cerą, z tzw. pajączkami.

Do zwalczania wolnych rodników używa się także diosminy w zestawieniu z genisteiną i wyciągiem z zielonej herbaty. Suplement działa też przeciwzapalnie i pozytywnie oddziałuje na układ krwionośny.

Diosmina w składzie z hesperydyną i witaminą C oraz ekstraktem z liści winorośli lub z pestek winogron polecana jest do uzupełniania diety wspomagającej układ krążenia.

Więcej o: