Angiolog - lekarz specjalista pomocny przy schorzeniach naczyniowych

Angiolog to specjalista, u którego niewielu Polaków ma okazję konsultować się i leczyć, chociaż choroby naczyń to nierzadki problem. Angiologia jest specjalizacją dość młodą, złożoną i trudną. Jej popularność (niewielka) wydaje się być nieadekwatna do potrzeb.
Zobacz wideo

Angiolog to specjalista, który diagnozuje i leczy choroby naczyń krwionośnych (żył i tętnic) oraz limfatycznych (chłonnych). To szeroki zakres potencjalnych problemów medycznych, stąd zazwyczaj współpracuje z innymi lekarzami, wspomaga ich przy rozpoznaniu lub zajmuje się skutkami pozornie odległych schorzeń, prowadzących do zaburzeń naczyniowych.

Angiolog - specjalista poszukiwany

Leczeniem cukrzycy zajmuje się przede wszystkim diabetolog, jednak w celu redukowania negatywnych skutków tej choroby w zakresie naczyniowym, możliwe, że skieruje cię do angiologa. Przewlekła niewydolność żylna, także w ujęciu estetycznym, to schorzenie szczególnie interesujące dla flebologa. Nie oznacza to jednak, że angiolog nie postawi właściwej diagnozy i nie zaleci leczenia. Ocenia się, że przewlekła niewydolność żylna (o różnym stopniu nasilenia) może dotyczyć aż 40 proc. populacji, co przekłada się na miliony Polaków. Nieprzypadkowo mówi się też o epidemii miażdżycy i cukrzycy. Zważywszy na fakt, iż wszyscy ci pacjenci powinni być skonsultowani angiologicznie (w celach głównie diagnostycznych i niejednokrotnie leczniczych), a angiologów jest w Polsce mniej niż 200, nietrudno ocenić skalę problemu z dostępem do tego specjalisty.

Niektóre schorzenia naczyń krwionośnych wymagają interwencji chirurgicznej, choćby objawiająca się najczęściej chromaniem przestankowym zaawansowana miażdżyca kończyn dolnych, zwana potocznie chorobą wystaw sklepowych. Nim jednak trafisz do chirurga naczyniowego (to dla niego zadanie), możesz liczyć na pomoc ze strony angiologa. Ten niejednokrotnie zmiany miażdżycowe leczy zachowawczo i zarazem skutecznie.

Wspólne zakresy zainteresowań angiologia ma także z kardiologią, immunologią, dermatologią, a nawet neurologią i neurochirurgią (gdy choroba atakuje naczynia związane z centralnym układem nerwowym).

Angiolog - problemy, które leczy najczęściej

Dolegliwości i schorzenia, którymi zwykle powinien zajmować się angiolog, to:

  • zatory,
  • zakrzepice,
  • tętniaki,
  • nowotwory układu naczyniowego,
  • trudno gojące się rany (z różnych przyczyn),
  • zespół stopy cukrzycowej,
  • pajączki, obrzęki i bardziej nasilone objawy żylaków,
  • zaburzenia ukrwienia kończyn, które mogą objawiać się przykładowo: mrowieniami i drętwieniami kończyn, bólem nóg po niewielkim wysiłku, uczuciem "ciężkich nóg" (np. po staniu), czasową utratą czucia,
  • uszkodzenia naczyń krwionośnych,
  • miażdżyca,
  • zespół Reynauda,
  • toczeń rumieniowaty.

Do angiologa, jak do zdecydowanej większości specjalistów w Polsce, jeśli planujesz leczyć się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, niezbędne będzie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, bądź specjalisty, który potrzebuje nas u niego skonsultować.

Angiolog - jak będzie cię leczył

Leczenie chorób naczyń bywa skomplikowane i długotrwałe (chociaż wczesne stadia niejednokrotnie wymagają jedynie zmiany stylu życia). Diagnostyka natomiast najczęściej obejmuje głównie kontrolę podstawowych parametrów krwi, badanie palpacyjne i bezbolesne badania przepływów w naczyniach metodą USG Dopplera.

Przykładowo: leczenie żylaków kończyn dolnych, powszechnej dolegliwości, w zależności od stopnia zaawansowania i odpowiedzi na leczenie, może przebiegać w różny sposób. Ocena, który zdaje się być optymalnym, należy do angiologa. To mit, że o stopniu problemu świadczy "widoczność" zmienionych chorobowo żył, bo pozornie niegroźne powierzchniowe pajączki w rzeczywistości mogą być tylko sygnałem znacznie zaawansowanej choroby na poziomie żył głębokich. Dla specjalisty ważne są inne objawy (ból, obrzęki etc.), a przede wszystkim wyniki badań, pozwalające ocenić, co dzieje się z naczyniami położonymi głębiej.

Jeśli żylaki nie są zbyt rozległe i duże, możliwe jest stosowanie obliteracji, czyli ostrzykiwania. W stanach bardziej zaawansowanych konieczna bywa operacja. Jedną z częściej stosowanych metod inwazyjnych jest tzw. stripping żyły odpiszczelowej, który polega na usunięciu żylaków oraz przecięciu niewydolnych żył przeszywających. Usuwanie żyły odpiszczelowej metodą strippingu polega na chirurgicznym odsłonięciu w pachwinie jej końcowego odcinka i podwiązaniu jej w miejscu, w którym uchodzi ona do żyły udowej. Do żyły od strony kostki wprowadzana jest sonda, która po przecięciu zakończeń już podwiązanej żyły umożliwia jej sprawne usunięcie.

Czasem możliwe jest, nawet w stadiach zaawansowanych, leczenie laserowe. Żylaki można usuwać w ten sposób także w ramach NFZ, jeśli placówka ma podpisaną odpowiednią umowę z funduszem. Jak zapewnia Anna Leder rzecznik NFZ Łódź: ten nie precyzuje metody ich pokonania (za: informacjami dla seniorów NFZ Łódź).

Foniatra, diabetolog, flebolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: