Joga - nie tylko modna, ale przede wszystkim o uzdrawiającej mocy. Sześć powodów, dla których warto spróbować

"Joga? To nie dla mnie." Takie opinie najczęściej i najchętniej wygłaszają osoby, które nigdy nie były na zajęciach. Powody, dla których warto się przełamać i sprawdzić, przedstawia Julia Butrym-Południewska, joginka z kilkunastoletnim stażem, dyplomowana nauczycielka jogi Iyengara.

Chociaż joga nie jest klasyczną techniką rehabilitacyjną, trenerzy obserwują, że co druga osoba zgłaszająca się na zajęcia ma problemy zdrowotne.

 1. Siedzący tryb życia,
 2. Śmieciowe jedzenie,
 3. Stres,
 4. Zanieczyszczenia (smog)

powodują, że osób w pełni zdrowych jest po prostu coraz mniej.

Właściwy dobór treningu pozwala, by joga przynosiła nie tylko korzyści emocjonalne (relaks, równowagę, wyciszenie etc.), niejednokrotnie kluczowe dla naszej ogólnej formy, ale także konkretne korzyści dla nieprawidłowo funkcjonujących układów.

Poznaj zatem zalety jogi, wybierz się przynajmniej na jedne zajęcia (często można to zrobić nieodpłatnie) i pomyśl. Może to jednak dla ciebie.

Zobacz krótki poradnik dla początkujących:

Zobacz wideo

1. Joga a zdrowie

Dolegliwości, z którymi zgłaszamy się na zajęcia jogi, najczęściej związane są z kręgosłupem lub kolanami, często biodrami, czyli układem kostnym. Zdarzają się też osoby z nadciśnieniem, chorobami serca lub stwardnieniem rozsianym. Niektórzy usłyszeli od lekarzy, że jeśli joga nie pomoże, to czeka ich operacja. Dlatego jeśli chorujesz, zapytaj lekarza lub nauczyciela, czy i jak praktyka może ci pomóc.

Joga wpływa pozytywnie na:

 • układ kostny,
 • mięśniowy,
 • nerwowy,
 • krwionośny,
 • oddechowy,
 • hormonalny,
 • rozrodczy.

W wielu krajach, również w Polsce, naukowcy różnych dziedzin przyglądali się dobroczynnemu działaniu jogi. Badania naukowe czy eksperymenty wskazują na zdecydowaną poprawę zdrowia regularnie praktykujących.

2. Joga dla każdego

Rzadko zdarzają się aktywności ruchowe, które są odpowiednie dla wszystkich. Boksu nie będzie uprawiało dziecko, na rower nie wsiądzie chory na artretyzm, a ciężarna nie będzie skakać o tyczce. A jogę może ćwiczyć każdy: dziecko, ciężarna, otyły, seniorka, chory...

Oczywiście: nie wszystkie asany, ale dzięki licznym pomocom, które stosujemy (drabinki, krzesła, klocki, wałki, paski), każdy może wykonać przynajmniej zbliżoną pozycję. Nie ma przeciwwskazań do ćwiczenia jogi, są tylko ograniczenia odnośnie pewnych grup pozycji. Zatem przyjdź, niezależnie od wieku, stanu zdrowia, stopnia elastyczności.

3. Dla ciała i umysłu

Uprawiając jakąkolwiek formę ruchu pobudzamy wydzielanie endorfin. To dlatego, mimo fizycznego wysiłku, psychicznie czujemy się dobrze. Joga, oprócz ciała, oddziałuje również na umysł. Jedną z jej definicji jest medytacja w ruchu. Osoby nadpobudliwe odnajdują w sobie spokój, introwertyczne odkrywają pewność siebie. Wzrasta świadomość ciała i jego możliwości. Znika niepokój, gonitwa myśli, bezsenność. Poprawia się koncentracja, koordynacja i spostrzegawczość.

4. Joga = różnorodność

Każde zajęcia wyglądają inaczej. Przewidywalność jest nudna. W jodze nuda ci nie grozi. Oczywiście, wiele asan (pozycji jogi) powtarza się, ale w innym układzie lub w innym wariancie. Każde warsztaty (kilkugodzinne sesje jogi) wiążą się z dreszczykiem emocji, co też nowego nauczyciel/ka pokaże; czym zaskoczy i zainspiruje, jaką sekwencję zaproponuje...

5. Wyzwanie

Opanowanie łatwiejszych asan umożliwia zmierzenie się z trudniejszymi. Pojawia się element rywalizacji, ale rywalem jesteśmy sami dla siebie, z poprzednich zajęć. Wczoraj nie umiałem jeszcze stanąć na głowie, a dzisiaj już umiem. Opanowanie podstawowych asan nie oznacza, że się je umie raz na zawsze. Osobisty "trójkąt" ewoluuje i mało przypomina tego sprzed lat. Nawet przy regularnej wieloletniej praktyce zawsze znajdzie się asany, które są jeszcze do opanowania. Niektórzy uczniowie wyznaczają sobie cele: "opanowanie mostka w pół roku" i systematycznie sprawdzają postępy.

6. Joga a religia

Nie utożsamiaj jogi z religią. Ani nasza ekspertka, ani żaden z jej uczniów, nie wyznaje hinduizmu. Podczas ćwiczeń nie ma nawet wzmianki o wierze. Zajęcia są otwarte dla każdego, bez względu na wyznanie. Nie wyznajemy i nie praktykujemy żadnego kultu. W sali stoi posążek Patanjalego, który nie był bogiem, lecz pierwszym, który skodyfikował jogę. Jogini są mu za to wdzięczni i okazują szacunek, ale nie bałwochwalstwo. Joga nie jest skierowana przeciwko jakiejkolwiek religii, ani nie opowiada się za żadnym wyznaniem. Zresztą, najprostszym sposobem, aby się o tym przekonać, jest skorzystanie z zajęć.

Joga: asana Adho mukha śvanasana. Wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie. Wydłuża kręgosłup niwelując ból pleców. Odciąża serce.
Uklęknij w klęku podpartym. Unosząc pośladki, wyprostuj nogi. Odepchnij się od rąk, aby ciężar ciała przenieść na nogi. Wydłuż kręgosłup przesuwają miednicę mocno w tył. Dociskając mocno palce dłoni i pięty wyciągnij ręce i nogi. Po 5 minutach uklęknij i rozluźnij się.Joga: asana Adho mukha śvanasana. Wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie. Wydłuża kręgosłup niwelując ból pleców. Odciąża serce. Uklęknij w klęku podpartym. Unosząc pośladki, wyprostuj nogi. Odepchnij się od rąk, aby ciężar ciała przenieść na nogi. Wydłuż kręgosłup przesuwają miednicę mocno w tył. Dociskając mocno palce dłoni i pięty wyciągnij ręce i nogi. Po 5 minutach uklęknij i rozluźnij się. Paulina Niebieszczańska PN Studio

Co może asana?

Przykładowe asany, chociaż pojedynczo już przynoszą konkretne korzyści prozdrowotne, dopiero ułożone w konkretną sekwencję, pozwalają w pełni korzystać z zalet jogi.

 • Vrksasana - wzmacnia nogę od stawu skokowego aż po pośladek. Otwiera miednicę i klatkę piersiową. Uczy balansu, czyli stania na jednej nodze oraz równowagi w życiu.
 • Adho mukha śvanasana - wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie. Wydłuża kręgosłup niwelując ból pleców. Odciąża serce.
 • Parśva utthita hasta padangushtasana - rozciąga tyły nóg. Uczy równowagi i ustabilizowania. Wzmacnia ręce i plecy.
 • Salamba sirsasana - wzmacnia mięśnie obręczy barkowej. Stymuluje przysadkę mózgową do wydzielania hormonów. Równocześnie wycisza i energetyzuje.

Autorka: Julia Butrym-Południewska (na zdjęciach) jest założycielką szkoły "JOGARYTM". Dyplomowana nauczycielka jogi Iyengara ze stopniem Introductory II. Od 2001 r. praktykuje jogę według metody B.K.S. Iyengara (unikalna metoda nauczania, charakteryzująca się niebywałą precyzją i metodycznością). Po studiach z filozofii i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiach doktoranckich w Polskiej Akademii Nauk pracowała jako wykładowca akademicki. Ukończyła także studia podyplomowe w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie, gdzie uzyskała uprawnienia zawodowe "instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness - ćwiczenia psychofizyczne w oparciu o system ćwiczeń hatha jogi". Regularnie uczestniczy w międzynarodowych warsztatach jogi, takich nauczycieli jak: Lois Steinberg (USA); Gabriella Giubilaro (Włochy); Corine Biria (Francja); Stephanie Quirk (Australia); Rita Keller (Niemcy). Ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć grupowych m.in. w klubach fitness (np. PURE HEALTH & FITNESS), firmach i instytucjach (np.: Ambasadzie Brytyjskiej, Warszawskiej Szkole Filmowej, Office for Democratic Institutions and Human Rights). Jej specjalnością jest także trening dedykowany (zajęcia indywidualne oparte na spersonalizowanym programie ćwiczeń). Prowadzi zajęcia jogi dla osób o różnym poziomie zaawansowania, w zależności od potrzeb - w języku polskim i angielskim. Podczas obu ciąż aktywnie praktykowała i uczyła jogi, co w połączeniu z licznymi szkoleniami, dało jej podstawę do prowadzenia zajęć jogi dla ciężarnych.

Więcej o: