Miednic u kobiet ma nico inny kształt i rolę niż w przypadku mężczyzn. U kobiet jest ona niższa i szersza, co wydaje się zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę to, że ma ona ułatwiać rodzenie dzieci. Bez względu na płeć miednica ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowej postawy ciała.
Najbardziej klasycznym jest podział na miednicę większą i mniejszą. Miednica większa jest wysunięta ku przodowi oraz otwarta ku górze podczas gdy miednica mniejsza to właściwa jama miednicy ograniczona kością krzyżową, guziczną, kośćmi kulszowymi, a częściowo również biodrowymi.
Rak miednicy - objawy
Męśniak Ewinga - to jeden z guzów drobnokomórkowych charakteryzujących się tym, że jego pochodzenie nadal nie jest dla nas jasne. Jego ofiarami padają przede wszystkim ludzie młodzi, zwykle w pierwszej lub w drugiej dekadzie swojego życia. Mięśniak Ewinga jest kojarzony głównie z kośćmi miednicy, warto jednak wiedzieć, że rozwija się również w stopach. Jego rozpoznanie nie jest trudne, jednym z alarmujących objawów jest bowiem tępy ból kości, na jaki uskarżają się pacjenci. Zajęta kość odznacza się ograniczoną ruchomością, a choć nie jest to regułą, dość częstym zjawiskiem jest pojawienie się nad nią obrzęku.
Leczenie zwykle polega na chemioterapii indukcyjnej, zabiegu operacyjnym, a następnie na napromieniowaniu pooperacyjnym i chemioterapii wykonywanej już po operacji. Dzięki szybkim działaniom i odpowiedniemu stosowaniu wielu leków można liczyć na wyleczenie nawet sześćdziesięciu procent chorych.
Zapalenie miednicy mniejszej - objawy
Zapalenie miednicy mniejszej, z którym dość często borykają się kobiety, stwarza problemy diagnostyczne przede wszystkim dlatego, że przez długi czas rozwija się bezobjawowo lub niemal bezobjawowo. Jeśli jednak objawy takie się pojawiają, zwykle mamy do czynienia z dolegliwościami bólowymi. Te lokalizowane są nie tylko w samej miednicy, ale i w dolnej części brzucha, towarzyszą im przy tym obfite upławy, dla których charakterystyczny jest nieprzyjemny zapach. Przy stanie zapalnym miednicy może pojawić się także ból odczuwany podczas stosunku seksualnego, a także uczucie zmęczenia i gorączka.
Stan zapalny jest dość prosty do wyleczenia, choć konieczne jest w takim przypadku zastosowanie antybiotykoterapii. Zwykle lekarz sugeruje ją nawet wówczas, gdy nie ma jeszcze wyników badań laboratoryjnych potwierdzających jego diagnozę zwłaszcza, że leki i ich dawki mogą być bez trudu modyfikowane. Niejednokrotnie pacjentom podaje się też leki przeciwbólowe.