Polacy nadal są mało aktywni fizycznie - mówią badania MultiSport Index 2019, przeprowadzone w styczniu 2019 roku przez Kantar na zlecenie firmy Benefit Systems. Dane pokazują, że 64 procent mieszkańców naszego kraju przynajmniej raz w miesiącu podejmuje jakieś działania rekreacyjne, za które uznano spacer i jazdę rowerem. Pozostałe 36 procent badanych w ciągu ostatniego pół roku nie zrobiła nic w tym kierunku. Aż 18 procent Polaków stwierdziło, że nie było na spacerze dłuższym niż 10 minut ani razu w ciągu ostatniego tygodnia. I chociaż poziom naszej aktywności fizycznej wzrósł o dwa punkty procentowe w stosunku do ubiegłego roku, to nadal co trzecia osoba nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu.
Te 64 procent, czyli około 21 milionów, co najmniej raz w miesiącu idzie na spacer lub jeździ rekreacyjnie na rowerze. Ale, jak słusznie przypominają autorzy badania, jest to o wiele za mało. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 150 umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku fizycznego na tydzień. Można to wyobrazić sobie jako zalecane siedem i pół tysiąca kroków dziennie. Niestety - to wynik daleki od tego, co pokazują badania MultiSport 2019.
Aktywnych sportowo Polaków jest 48 procent. To oznacza, że co najmniej raz w tygodniu uprawiają jakąś dyscyplinę sportu, zaś co piąty Polak ćwiczy minimum pięć razy w tygodniu. Za lepszy wynik w tej dziedzinie odpowiadają przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku od 15 do 24 lat. Według badania 80 procent osób w tej grupie wiekowej ćwiczy lub podejmuje inną aktywność fizyczną. Ćwiczy także 90 procent osób uczących się oraz 78 procent z wyższym wykształceniem. Najaktywniejsi są ci, którzy mają najwyższe dochody, przekraczające pięć tysięcy złotych (83 procent) i są mieszkańcami dużych miast.
Niemal połowa ćwiczących Polaków przyznaje, że do aktywności fizycznej mobilizuje ich myśl, że w ten sposób chronią swoje zdrowie. Ćwiczymy głównie w weekendowe wieczory, najchętniej jeździmy na rowerze lub biegamy, w następnej kolejności wybieramy spacery oraz ćwiczenia na siłowni. Co piąta aktywna fizycznie osoba korzysta z siłowni i basenu.
Zobacz film: Początkujący biegacze mają zazwyczaj mnóstwo pytań. Oto dziewięć porad, dzięki którym nie będziesz miał wątpliwości, co robić na początku swej sportowej przygody.
Badania MultiSport Indeks 2019 pokazały, że 36 procent badanych osób nie podjęło żadnej aktywności fizycznej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Niemal co drugi Polak spędza w pozycji siedzącej ponad pięć godzin dziennie, a 16 proc. powyżej dziewięć godzin.
To bardzo niepokojący wynik. Badania pokazały, że wśród osób całkowicie nieaktywnych fizycznie są przede wszystkim osoby starsze. Aż 53 procent osób powyżej 55 rok życia rezygnuje z wszelkiej aktywności fizycznej, nawet ze spacerów. Co trzecia osoba powyżej 60 roku życia uważa, że nie może być aktywna ze względu na wiek.
I znowu przypomina się zalecenie WHO, które mówi, że aktywność fizyczna w starszym wieku jest podstawą zachowania zdrowia na dłużej, odsunięcia widma demencji, osteoporozy i chorób układu krążenia. To między innymi aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, różnych rodzajów raka, w tym raka jelita grubego i raka piersi, a także depresji. Aktywność fizyczna ma również zasadnicze znaczenie dla zachowania prawidłowej masy ciała. Godzina bezruchu dziennie może skrócić nasze życie o 21 minut - wyliczyli eksperci WHO. Według danych WHO w wielu krajach aktywność fizyczna mieszkańców maleje. Na całym świecie co czwarty dorosły i ponad 80 procent młodzieży szkolnej nie jest wystarczająco aktywna.
Polska pod względem aktywności fizycznej podejmowanej przynajmniej raz w miesiącu plasuje się poniżej europejskiej średniej. Według danych Special Eurobarometer Report 2017 zajmujemy szóstą pozycję od końca. Za nami są tylko Portugalia, Malta, Włochy, Rumunia i Bułgaria.
Źródła: Badanie MultiSport Index, Kantar na zlecenie firmy Benefit Systems, styczeń 2019 r., Special Eurobarometer Report 2017, WHO