Zatrważające dane. Blisko 40 proc. Polaków w ogóle nie uprawia sportu

Co trzeci Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Wielu nie chodzi nawet na spacery. Połowa w wieku powyżej 55 roku życia rezygnuje z ruchu. Jak pokazują badania, jesteśmy jednymi z najmniej aktywnych mieszkańców Unii Europejskiej.

Polacy nadal są mało aktywni fizycznie - mówią badania MultiSport Index 2019, przeprowadzone w styczniu 2019 roku przez Kantar na zlecenie firmy Benefit Systems. Dane pokazują, że 64 procent mieszkańców naszego kraju przynajmniej raz w miesiącu podejmuje jakieś działania rekreacyjne, za które uznano spacer i jazdę rowerem. Pozostałe 36 procent badanych w ciągu ostatniego pół roku nie zrobiła nic w tym kierunku. Aż 18 procent Polaków stwierdziło, że nie było na spacerze dłuższym niż 10 minut ani razu w ciągu ostatniego tygodnia. I chociaż poziom naszej aktywności fizycznej wzrósł o dwa punkty procentowe w stosunku do ubiegłego roku, to nadal co trzecia osoba nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu.

Te 64 procent, czyli około 21 milionów, co najmniej raz w miesiącu idzie na spacer lub jeździ rekreacyjnie na rowerze. Ale, jak słusznie przypominają autorzy badania, jest to o wiele za mało. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 150 umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku fizycznego na tydzień. Można to wyobrazić sobie jako zalecane siedem i pół tysiąca kroków dziennie. Niestety - to wynik daleki od tego, co pokazują badania MultiSport 2019.

Połowa Polaków uprawia sport

Aktywnych sportowo Polaków jest 48 procent. To oznacza, że co najmniej raz w tygodniu uprawiają jakąś dyscyplinę sportu, zaś co piąty Polak ćwiczy minimum pięć razy w tygodniu. Za lepszy wynik w tej dziedzinie odpowiadają przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku od 15 do 24 lat. Według badania 80 procent osób w tej grupie wiekowej ćwiczy lub podejmuje inną aktywność fizyczną. Ćwiczy także 90 procent osób uczących się oraz 78 procent z wyższym wykształceniem. Najaktywniejsi są ci, którzy mają najwyższe dochody, przekraczające pięć tysięcy złotych (83 procent) i są mieszkańcami dużych miast.

Niemal połowa ćwiczących Polaków przyznaje, że do aktywności fizycznej mobilizuje ich myśl, że w ten sposób chronią swoje zdrowie. Ćwiczymy głównie w weekendowe wieczory, najchętniej jeździmy na rowerze lub biegamy, w następnej kolejności wybieramy spacery oraz ćwiczenia na siłowni. Co piąta aktywna fizycznie osoba korzysta z siłowni i basenu.

Zobacz film: Początkujący biegacze mają zazwyczaj mnóstwo pytań. Oto dziewięć porad, dzięki którym nie będziesz miał wątpliwości, co robić na początku swej sportowej przygody.

Zobacz wideo

36 procent Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej

Badania MultiSport Indeks 2019 pokazały, że 36 procent badanych osób nie podjęło żadnej aktywności fizycznej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Niemal co drugi Polak spędza w pozycji siedzącej ponad pięć godzin dziennie, a 16 proc. powyżej dziewięć godzin.

To bardzo niepokojący wynik. Badania pokazały, że wśród osób całkowicie nieaktywnych fizycznie są przede wszystkim osoby starsze. Aż 53 procent osób powyżej 55 rok życia rezygnuje z wszelkiej aktywności fizycznej, nawet ze spacerów. Co trzecia osoba powyżej 60 roku życia uważa, że nie może być aktywna ze względu na wiek.

I znowu przypomina się zalecenie WHO, które mówi, że aktywność fizyczna w starszym wieku jest podstawą zachowania zdrowia na dłużej, odsunięcia widma demencji, osteoporozy i chorób układu krążenia. To między innymi aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, różnych rodzajów raka, w tym raka jelita grubego i raka piersi, a także depresji. Aktywność fizyczna ma również zasadnicze znaczenie dla zachowania prawidłowej masy ciała. Godzina bezruchu dziennie może skrócić nasze życie o 21 minut - wyliczyli eksperci WHO. Według danych WHO w wielu krajach aktywność fizyczna mieszkańców maleje. Na całym świecie co czwarty dorosły i ponad 80 procent młodzieży szkolnej nie jest wystarczająco aktywna.

Polska pod względem aktywności fizycznej podejmowanej przynajmniej raz w miesiącu plasuje się poniżej europejskiej średniej. Według danych Special Eurobarometer Report 2017 zajmujemy szóstą pozycję od końca. Za nami są tylko Portugalia, Malta, Włochy, Rumunia i Bułgaria.

Źródła: Badanie MultiSport Index, Kantar na zlecenie firmy Benefit Systems, styczeń 2019 r., Special Eurobarometer Report 2017, WHO

Więcej o:
Komentarze (45)
Zatrważające dane. Blisko 40 proc. Polaków w ogóle nie uprawia sportu
Zaloguj się
 • joankb

  Oceniono 20 razy 10

  Średnia dniówka na budowie, 20 tys kroków. Plus przysiady, skręty tułowia, chodzenie po schodach i drabinach. Nigdy żaden z moich kolegów nie potwierdzi, że uprawia sport.

 • studi79

  Oceniono 14 razy 8

  Uprawiam brydż sportowy i to kilka godzin dziennie więc mocno podnoszę statystykę!

 • kar.as

  Oceniono 7 razy 7

  No i najbardziej śmierdzimy. Czuć to w autobusach czy pociągach. Smrodek + szum disco-polo.

 • Patryk 99

  Oceniono 20 razy 6

  Bo to wy macie jakieś chore wyobrażenie społeczeństwa. Że każdy człowiek pracuje od 9 do 17, z samego rana bieganie, po powrocie z pracy siłownia...
  Tak nie wygląda prawdziwe życie!

 • alderamin

  Oceniono 16 razy 4

  nie uprawiaja sportu, ale maja 500plus. wiadomo która to częsc spoleczenstwa.

 • gaciekesikowej

  Oceniono 3 razy 3

  ale się uśmiałem , skąd autorze o nie boże wziąłeś te 40%? 60-80% to jest jak najbliżej prawdy i niby co z tego wynika? Trwoga? a ilu Polaków robi badania okresowe ot tak dla własnego bezpieczeństwa? tu byłyby ciekawe statystyki.

 • john_yossarian

  Oceniono 3 razy 3

  W marketach koszyki wypchane zgrzewkami słodzonych napojów, przekąsek i tanich przetworów mięsnych. Na wakacjach obżeranie się go granic możliwosci fasfoodami i innym badziewiem. Do tego hektolitry piwa. Na plażach mnóstwo otyłych ludzi, którzy tylko leżą, jedzą, piją piwo i palą. Nawet nie wstają, żeby pokręcić się trochę z dziećmi. Zguśniałe i obżarte społeczeństwo.

 • slawek12-1

  Oceniono 4 razy 2

  Mam 64 lata i codziennie gram w piłkę...na PS3.

 • spector1

  Oceniono 4 razy 2

  Artykuł sponsorowany.
  Ta promocja ćwiczeń, jako głównego czynnika zachowania zdrowia (szczególnie dla starszych) jest zwykłym nadużyciem.

  " Według danych Special Eurobarometer Report 2017 zajmujemy szóstą pozycję od końca.
  Za nami są tylko Portugalia, Malta, Włochy, Rumunia i Bułgaria."

  Bardziej wiarygodny jest Bloomberg Healthiest Country Index
  ht tps://www.bloomberg.com/news/articles/2019-02-24/spain-tops-italy-as-world-s-healthiest-nation-while-u-s-slips

  1.Hiszpania
  2.Włochy
  3.Islandia
  4.Japonia
  5.Szawajcaria
  6.Szwecja
  7.Australia
  8.Singapur
  9.Norwegia
  10.Izrael
  11.Luxemburg
  12.Francja
  13.Austria
  14.Finlandia
  15.Holandia
  16.Kanada
  17.Pd Korea
  18.N.Zelandia
  19.Wielka Brytania
  20.Irlandia
  22.Portugalia
  23.Germany
  27.Malta

  30.Kuba
  35.USA
  40.Polska
  Redaktorku: Po ćwiczeniach zawsze musi być regeneracja i odpoczynek. Po 8 godzinach w montowni czy po dziesięciu w korpo,
  gdzie nad głową sterczy slave driver, zalecane wcześniej formy aktywności fizyczna są zwykłą paranoją.

  Spector

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX